کتاب آسیب های اجتماعی

جستجو
(2)
(0)
کتاب آسیب های اجتماعی
برای خرید این کتاب این اثر ارزشمند از ناشر محترم
اینجا کلیک کنید
 

نام کتاب : آسیب های اجتماعی
نویسنده: دکترمجید ابهری
ناشر: ستوس
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 307
سال انتشار: 1393
کد کتاب: 110576

آسیب های اجتماعی

مروری بر کتاب

زمینه های بروز ، راهکارهای پیشگیری و مقابله

دکتر مجید ابهری نویسنده «آسیب‌های اجتماعی» در پیش‌گفتار کتاب خود نوشته است:
«ورود به هزاره سوم باعث شد بشر به ترقیات علمی و اقتصادی دست یافته و دست‌آوردهای صنعتی و فن‌آوری‌های نوین، نوید زندگی بهتر و آسوده‌تری را برای نوع بشر به ارمغان آورد.


توسعه شهرها و گسترش جغرافیایی آنها موجب تولد ابرشهرها شد و کوتاه شدن فاصله‌های فیزیکی به مدد تکنیک‌های ماشینی و تبدیل جهان به دهکده، نوید آرمان‌شهر را به دل‌ها نشاند و نخبگان علمی با پردازش نظریه‌هالی نوین جهانی شدن، طلایه‌داران این خیزش آرمانی شده و توزیع عادلانه رفاه و شادکامی و صلح و همدلی را ترجیع‌بند رسالت فرهنگی‌شان کردند. »

نویسنده ( دکتر مجید ابهری )  در بخش نخست کتاب خود به «مفهوم آسیب‌شناختی اجتماعی» می‌پردازد و با اشاره به تازگی این مفهوم می‌گوید: آسیب‌شناختی اجتماعی از علوم زیستی ریشه می‌گیرد و این دقیقا به این علت است که علمای علوم اجتماعی، تشابهی بین بیماری‌های عضوی و آسیب‌های اجتماعی قائل می‌شوند. بنابراین می‌توان گفت آسیب‌شناسی عبارت است از«شناخت ریشه‌ بی‌نظمی‌ها در ارگانیسم» و در مشابهت پیکر انسانی با کالبد جامعه می‌توان آسیب‌شناسی اجتماعی را مطالعه و ریشه‌یابی بی‌نظمی‌های اجتماعی قلمداد کرد.

ابهری که خود متخصص علوم رفتاری و آسیب‌شناسی اجتماعی است
در بخش دیگر از کتاب به مفهوم آسیب‌های اجتماعی از منظرهای گوناگون چون زیست‌شناسی و جامعه‌شناسی و... پرداخته است.


«طلاق» از دیگر آسیب‌های اجتماعی است که در کتاب به آن پرداخته شده است. زیرا اولین نقش نقش و وظیفه هنجارهای اخلاقی یک جامعه تنظیم روابط زن و مرد برپایه اصولی است...از این‌رو پژوهشگران، طلاق را یکی از آسیب‌های اجتماعی به شمار می‌آورند و بالارفتن میزان ان را نشانه بارز اختلال در هنجاهرهای اجتماعی می‌دانند.

«کودک آزاری» و انواع آن و همچنین راه‌های مقابله با آن یکی دیگر از موضوعاتی است که در کتاب «آسیب‌های اجتماعی» به آن پرداخته شده. «اوباش جوان، درس‌گریزی، تکدی‌گری، سقط جنین و اعتیاد از دیگر مواردی است که ابهری به آن توجه کرده است. «اعتیاد چیست و معتاد کیست؟، انواع اعتیاد، فرآیند اعتیاد، تشخیص اعتیاد و عوارض آن و این‌که چگونه اعتیاد را تشخیص دهیم و معتاد را بشناسیم از دیگر مطالبی است که درکتاب «آسیب‌های اجتماعی» مورد بررسی قرار گرفته است. تعریف انحرافات جنسی و انواع آن، تعریف خودکشی و علل و انگیزه‌های آن، همچنین خودکشی در جهان صنعتی و در ایران، همچنین پرداختن به کودکان خیابانی از دیگر موضوعات مطرح شده در این کتاب است.

برای خرید این کتاب این اثر ارزشمند از ناشر محترم
اینجا کلیک کنید
telegraminstagram
شرکت سازنده