کتاب آسیب های اجتماعی

جستجو
(2)
(0)
کتاب آسیب های اجتماعی
برای خرید این کتاب این اثر ارزشمند از ناشر محترم
اینجا کلیک کنید
 

نام کتاب : آسیب های اجتماعی
نویسنده: دکترمجید ابهری
ناشر: ستوس
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 307
سال انتشار: 1393
کد کتاب: 110576

آسیب های اجتماعی

مروری بر کتاب

زمینه های بروز ، راهکارهای پیشگیری و مقابله

دکتر مجید ابهری نویسنده «آسیب‌های اجتماعی» در پیش‌گفتار کتاب خود نوشته است:
«ورود به هزاره سوم باعث شد بشر به ترقیات علمی و اقتصادی دست یافته و دست‌آوردهای صنعتی و فن‌آوری‌های نوین، نوید زندگی بهتر و آسوده‌تری را برای نوع بشر به ارمغان آورد.


توسعه شهرها و گسترش جغرافیایی آنها موجب تولد ابرشهرها شد و کوتاه شدن فاصله‌های فیزیکی به مدد تکنیک‌های ماشینی و تبدیل جهان به دهکده، نوید آرمان‌شهر را به دل‌ها نشاند و نخبگان علمی با پردازش نظریه‌هالی نوین جهانی شدن، طلایه‌داران این خیزش آرمانی شده و توزیع عادلانه رفاه و شادکامی و صلح و همدلی را ترجیع‌بند رسالت فرهنگی‌شان کردند. »

نویسنده ( دکتر مجید ابهری )  در بخش نخست کتاب خود به «مفهوم آسیب‌شناختی اجتماعی» می‌پردازد و با اشاره به تازگی این مفهوم می‌گوید: آسیب‌شناختی اجتماعی از علوم زیستی ریشه می‌گیرد و این دقیقا به این علت است که علمای علوم اجتماعی، تشابهی بین بیماری‌های عضوی و آسیب‌های اجتماعی قائل می‌شوند. بنابراین می‌توان گفت آسیب‌شناسی عبارت است از«شناخت ریشه‌ بی‌نظمی‌ها در ارگانیسم» و در مشابهت پیکر انسانی با کالبد جامعه می‌توان آسیب‌شناسی اجتماعی را مطالعه و ریشه‌یابی بی‌نظمی‌های اجتماعی قلمداد کرد.

ابهری که خود متخصص علوم رفتاری و آسیب‌شناسی اجتماعی است
در بخش دیگر از کتاب به مفهوم آسیب‌های اجتماعی از منظرهای گوناگون چون زیست‌شناسی و جامعه‌شناسی و... پرداخته است.


«طلاق» از دیگر آسیب‌های اجتماعی است که در کتاب به آن پرداخته شده است. زیرا اولین نقش نقش و وظیفه هنجارهای اخلاقی یک جامعه تنظیم روابط زن و مرد برپایه اصولی است...از این‌رو پژوهشگران، طلاق را یکی از آسیب‌های اجتماعی به شمار می‌آورند و بالارفتن میزان ان را نشانه بارز اختلال در هنجاهرهای اجتماعی می‌دانند.

«کودک آزاری» و انواع آن و همچنین راه‌های مقابله با آن یکی دیگر از موضوعاتی است که در کتاب «آسیب‌های اجتماعی» به آن پرداخته شده. «اوباش جوان، درس‌گریزی، تکدی‌گری، سقط جنین و اعتیاد از دیگر مواردی است که ابهری به آن توجه کرده است. «اعتیاد چیست و معتاد کیست؟، انواع اعتیاد، فرآیند اعتیاد، تشخیص اعتیاد و عوارض آن و این‌که چگونه اعتیاد را تشخیص دهیم و معتاد را بشناسیم از دیگر مطالبی است که درکتاب «آسیب‌های اجتماعی» مورد بررسی قرار گرفته است. تعریف انحرافات جنسی و انواع آن، تعریف خودکشی و علل و انگیزه‌های آن، همچنین خودکشی در جهان صنعتی و در ایران، همچنین پرداختن به کودکان خیابانی از دیگر موضوعات مطرح شده در این کتاب است.

برای خرید این کتاب این اثر ارزشمند از ناشر محترم
اینجا کلیک کنید
telegraminstagram
طراحی سایتطراحی سایتسایت سازسایت سازفروشگاه سازفروشگاه ساز