نسخه درمان اعتیاد به بازی‌های رایانه‌ای در دست والدین است

جستجو
۱۳۹۶/۳/۳۰ سه شنبه
(6)
(0)
نسخه درمان اعتیاد به بازی‌های رایانه‌ای در دست والدین است
نسخه درمان اعتیاد به بازی‌های رایانه‌ای در دست والدین است
تقریباً دو دهه از حضور بازی‌های کامپیوتری یا همان رایانه‌ای در کشور ما می‌گذرد. با پیشرفت تکنولوژی و حضور پررنگ آن در خانه و خانواده، بازهای کودکان...
نویسنده: مجید ابهری*
 
 
تقریباً دو دهه از حضور بازی‌های کامپیوتری یا همان رایانه‌ای در کشور ما می‌گذرد. با پیشرفت تکنولوژی و حضور پررنگ آن در خانه و خانواده، بازهای کودکان نیز دچار تغییرات بسیاری شده است، به طوری که اکثر کودکان دیگر میلی به بازی‌های پرتحرک سنتی ندارند و ترجیح می‌دهند در یک جا بنشینند و با وسایل بازی خود بازی کنند. با شروع فصل تابستان و اوقات بیکاری کودکان و نوجوانان، این وضعیت شدت بیشتری پیدا کرده و والدین نیز برای سرگرم کردن فرزندانشان و خارج کردن آنها از این وضعیت بیشتر از هر زمان دیگری دچار دغدغه ذهنی می‌شوند. با پیشرفت تکنولوژی و تولید فناوری‌های جدید و روانه آنها به بازار، نسل جدید کودکان و نوجوانان ما به یکی از وابسته‌ترین نسل‌ها به این سبک از بازی‌ها تبدیل شده است.
 
 
کنسول‌های بازی رایانه‌ای مثل xbox و ps4، نسل جدید کودکان و نوجوانان جامعه را به معتادهایی تبدیل کرده است که اثرات مخرب آن دست کمی از مواد مخدر ندارد. اما والدین با کمال میل و رغبت، این وسیله اعتیادآور را برای فرزندان خود تهیه می‌کنند تا به ظن خویش، سرگرمی سالمی برای فرزندانشان تهیه کرده‌ باشند. در حالی که این بازی‌های رایانه‌ای بر روح، ذهن، جسم و اخلاق فرزندانمان اثرات مخربی دارد و چه بسا این اثرات تخریبی آن در بعضی از موارد جبران‌ناپذیر باشد. در این رابطه با دکتر مجید ابهری آسیب‌شناس اجتماعی و استاد دانشگاه علامه طباطبایی به گفت‌وگو نشسته‌ایم و نظراتش را در این رابطه جویا شدیم.
       
 
 
بازی‌های رایانه‌ای یا کلکسیون بیماری؟
 
 
بازی به عنوان شغل کودکان و اسباب‌بازی به عنوان ابزار کار آنها همواره مورد توجه و عنایت والدین و کارشناسان و صاحب‌نظران بوده است و از آنجایی که در دو دهه اخیر بازی‌های سنتی و فیزیکی جایگاه خود را به بازی‌های رایانه‌ای و اقلام مشابه آن داده‌اند، متأسفانه زیان‌های جسمی، روحی و روانی این بازی‌ها باعث بروز عوارض و مشکلاتی برای کودکان و نوجوانان ما شده است. هیجان‌ها و تزلزل عصبی شاخصه اصلی این نوع بازی‌هاست، اما عوارض دیگری مانند: انزوا و گوشه‌گیری، کمبود تحرکات و فعالیت‌های فیزیکی که منجر به بروز چاقی بیش از اندازه و زودرس برای کودکان می‌شود و همچنین ضعف چشم‌ها، ناراحتی‌های استخوانی مخصوصاً در ناحیه گردن و انگشتان و مشکلات گوارشی را می‌توان از عارضه‌های اصلی این نوع بازی‌ها برشمرد.
 
 
ایجاد خشونت رفتاری در کودکان یکی دیگر از مشکلات بازی‌های رایانه‌ای است، چراکه اکثر این بازی‌ها شامل صحنه‌های تیراندازی و خشونت می‌باشند و کودکان را با روش خشونت پرورش داده و رشد می‌دهند. به این ترتیب دیگر کودکان ابایی از درگیری فیزیکی یا خشونت مشابه آن ندارند. همچنین افت تحصیل و تنبلی فکری برای کودکان نیز از دیگر عوارض روحی و روانی بازی‌های رایانه‌ای است.
 
 
بیگانه‌سازی کودکان با فرهنگ بومی
 
 
بیگانه‌سازی فرزندان جامعه با سبک زندگی ایرانی -اسلامی و همینطور نامأنوس نمودن فرهنگ بومی ما برای آنها، از عوارض فرهنگی و تربیتی بازی‌های رایانه‌ای تولید شده در جوامع دیگر می‌باشد. در بسیاری از کشورهای صادرکننده این بازی‌ها طیف سنی برای اینگونه اقلام تعیین شده است و والدین و نهادهای تربیتی اجازه نمی‌دهند که هر کودک با هر نوع بازی که دلش می‌خواهد خود را سرگرم کند. در حالی که متأسفانه عرضه اینگونه بازی‌ها در کشور ما تابع هیچگونه ضوابط و قواعدی نیست و هر کودک و نوجوانی می‌تواند با پول تو جیبی خود انواع بازی‌ها را بدون توجه به طیف و محدوده سنی از بازار و فروشگاه‌های نزدیک خانه خود تهیه کند. اینگونه بی‌قانونی در تهیه بازی‌های رایانه‌ای باعث می‌شود کودکان ما به انواع بازی‌ها حتی غیرمجاز آن دسترسی پیدا کنند که این خود شروع بسیاری از مشکلات است. یکی از این مشکلات بلوغ زودرس است. کودکان و نوجوانان هنگام بازی با اینگونه اقلام، دچار هیجانات بیش از اندازه شده و اینگونه رفتارها باعث بروز بلوغ زودرس کودکان می‌شود.
 
 
3 گام برای ترک اعتیاد بچه‌ها به بازی‌های رایانه‌ای
 
 
با توجه به اینکه بچه‌های ما وابستگی و اعتیاد عجیبی به بازی‌های رایانه‌ای پیدا کرده‌اند و خانواده‌ها نیز توان ایجاد زمینه‌های بازی و سرگرمی‌های پرجست و خیز قدیم را برای فرزندان خود ندارند در گام اول بهتر است حداقل نظارت مستمر بر تهیه این نوع بازی‌ها برای فرزندان خود داشته باشند. گرفتن این بازی‌ها از کودکان بسیار سخت و دشوار است، بنابراین باید حداقل کنترل‌های لازم در تهیه بازی‌های مناسب سن و روحیات کودک به صورت مستقیم توسط والدین انجام گیرد.
 
 
 نسخه درمان اعتیاد به بازی‌های رایانه‌ای در دست والدین است
 
 
 
گام دوم اختصاص وقت به هر شکل ممکن برای فرزندان است. والدین باید در هفته یا روز، ساعتی از وقت خود را برای بازی بچه‌ها اختصاص دهند. کار و مشغله را بهانه‌ای برای رفع تکلیف خود قرار ندهند. خانواده‌ها باید با ایجاد بازی‌های فیزکی برای بچه‌ها، آنها را به جست و خیز وادار کنند چراکه لازمه رشد فیزیکی بچه‌ها تلاش بدنی است. از خصوصیات بارز بازی‌های سنتی این است که هم مدیریت روابط اجتماعی را به بچه‌ها می‌آموخت و هم آنها را در روابط عاطفی با هم‌بازی‌های خود قرار می‌داد. اکنون تک‌گرایی و فردگرایی یکی از اصلی‌ترین دستاوردهای منفی بازی‌های رایانه‌ای است که انزوا و گوشه‌گیری  را نصیب فرزندان ما می‌کند. در واقع به جرئت می‌توانم بگویم نسخه درمان اعتیاد بچه‌ها به بازی‌های رایانه‌ای در دست پدر و مادرهاست.
 
 
در گام سوم خانواده‌ها و نهادهای متولی تربیتی، بازی‌هایی را به بچه‌ها یاد بدهند که آنها را وادار به جست و خیز کند و باعث شود با همبازی‌های خود روابط عاطفی و اجتماعی برقرار کنند. البته فعالیت‌هایی در این زمینه برای بومی‌سازی بازی‌ها انجام گرفته است که با توجه به تعداد قابل توجه کودکان و نوجوانان در کشور ما و علاقه آنها به این بازی‌ها، چندان چشمگیر و قابل توجه نبوده، لذا لازم است که سازمان بازی‌های رایانه‌ای فعالیت‌های خود را گسترش داده و نهادها و سازمان‌های مرتبط نیز از آنها حمایت‌های مادی و معنوی کنند.


کانال دکتر مجید ابهری:
@drmajidabhari
سایت رسمی :
http://majidabhari.ir

صفحه ی رسمی ویدئویی دکتر مجید ابهری
مصاحبه های تصویری👈🏿
http://www.aparat.com/drmajidabhari
نسخه درمان اعتیاد به بازی‌های رایانه‌ای در دست والدین است
دکتر مجید ابهری
aparatinstagramtelegram
شرکت سازنده