menusearch
majidabhari.ir

برخی جوانان به غلط برای ایجاد آرامش از دخانیات استفاده می‌کنند

جستجو
۱۳۹۶/۳/۲۴ چهارشنبه
(1)
(0)
برخی جوانان به غلط برای ایجاد آرامش از دخانیات استفاده می‌کنند
برخی جوانان به غلط برای ایجاد آرامش از دخانیات استفاده می‌کنند

پایگاه اطلاع رسانی معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت

 آسیب شناس اجتماعی دکتر مجید ابهری:برخی جوانان به غلط برای ایجاد آرامش از دخانیات استفاده می‌کنند

دکتر مجید ابهری  آسیب شناس

یک پژوهشگر و آسیب شناس اجتماعی و عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی گفت: استفاده از دخانیات مخصوصا سیگار در بین جوانان عللی غیر از عادت و روشهای متداول دارد، یعنی بعضی از جوانان برای گرفتن ژست روشنفکری برخی دیگر برای عقب نماندن از هم سن و سال‌ها و گروهی هم به غلط برای ایجاد آرامش، از دخانیات استفاده می‌کنند.

دکتر مجید ابهری در گفت وگو با خبرنگار مفدا
با اشاره به سپری شدن روز ۱۰ خرداد روز جهانی بدون دخانیت با تاکید بر مضرات ناشی از استعمال دخانیات گفت: متاسفانه ضعف آموزش مهارت‌های زندگی  بخصوص مهارت نه گفتن به دوستان در مقابل درخواست‌های غیرعقلی و دور از منطق، مثل استفاده از سیگار‏، قلیان و سایر اقلام دیگر، باعث می‌شود خیلی از دانشجویان و جوانان به این عادت زشت گرایش پیدا کنند.

وی خاطرنشان کرد: متاسفانه  بر اساس یک سنت غلط  عده‌ای از دانشجویان تصور می‌کنند وقتی به محیط دانشگاه وارد شدند، حتما باید تیپ و رفتارهای خاصی را دنبال کنند، البته تربیت خانوادگی، الگوهای رفتاری مثل والدین، دوستان و همسالان در گرایش به این عادت زشت، تاثیر قابل توجهی دارد.

ابهری گفت:۸۵ درصد از معتادان به سیگار، دارای پدر و مادر سیگاری بوده  و در خانواده با این موضوع، آشنا شده‌اند، متاسفانه عرضه دانه‌ای یا نخی سیگار در دکه‌های روزنامه‌فروشی و برخی از مغازه‌ها، باعث سهولت دسترسی به این موضوع شده است.

این آسیب شناس مسائل اجتماعی افزود:۹۵ درصد از معتادان، اعتیاد خود را از سیگار شروع کرده‌اند بنابراین، آموزش این مهارت‌ها، در دانشگاه می‌تواند نقش موثری در پیشگیری از گرایش به دخانیات باشد.

وی اظهار داشت: متاسفانه به علت دستوری بودن این گونه آموزش‌ها در دانشگاه‌ها‏، دانشجویان کمتر گرایش به سوی آنها دارند، باید با تشکیل تشکل‌های صنفی و دانشجویی و بهره‌گیری از خود آنها و تشکیل کمیته‌های پشیگیری و مقابله و آموزش در این زمینه‌ها اقدام کنند تا نتایج مطلوب کسب گردد، در غیر این صورت در طول سال، قراردادن یک هفته به نام هفته بی‌دخانیات هیچ گونه اثری بر روند رو به رشد این عادت ضد سلامتی ندارد.

ابهری تاکید کرد: سرطان ریه و دستگاه گوارش، مشکلات عصبی و تنفسی، زرد شدن دندان‌ها،  بی‌اشتهایی اضطراب، اصلی ترین عوارض استفاده از دخانیات است و برخی از  جوانان مخصوصا دختران تصور می‌کنند قلیان زیان کمتری از سیگار دارد، در حالی که هر قلیان، برابر ۱۸۰  تا ۲۰۰ نخ سیگار به دستگاه‌های بدن زیان وارد می کند.

این استاد دانشگاه و آسیب‌شناس اجتماعی با اشاره به اینکه اکثر نوجوانانی که سیگار می‌کشند، مصرف دخانیات را برای اولین بار در راه خانه و مدرسه یا دانشگاه امتحان می‌کنند، تاکید کرد:  تاکنون اجرای  قانون ممنوعیت فروش سیگار به افراد زیر ۱۸ سال عملی نشده است و متاسفانه بدون هیچ محدودیتی، شاهد فروش سیگار در بین جوانان و نوجوانان هستیم.

دکتر مجید ابهری ، الگوهای رفتاری غلط خانواده و دوستان را، مهمترین عامل گرایش نوجوانان به سیگار قلمداد کرد و اظهار داشت: کاهش سن مصرف دخانیات در نوجوانان نشان می دهد رسانه‌ها در این مورد کم کاری  داشته‌اند.

عوامل روحی ـ روانی  دخیل در گرایش به سیگار

ارضای حس کنجکاوی، احتیاج به لذت و تفریح، نیاز به معاشرت و دوستی، همانند سازی با دوستان سیگاری، تأمین امنیت، نیاز به احترام واطمینان، احساس حقارت، کمبود عزّت نفس، نیاز به جلب توجه، اعلام مرد بودن، نیاز به تسکین اعصاب، و نیز رفع خستگی، شکست ها و ناکامی ها، همه از عواملی است که سبب می شود شخصیت آسیب پذیر، زودتر و راحت تر به دخانیات روی بیاورد.

 عوامل اجتماعی گرایش به سیگار

فراوانی سیگار در بازار، جذابیت های ظاهری نظیر شکل، رنگ، طعم و پاکت های سیگار، تبلیغات، دیدن صحنه هایی از سینما و تلویزیون و تقلید از هنر پیشه ها، آگاه نکردن جوانان از خطرات و مضرات سیگار از سوی مسئولان و نیز پشت کنکور ماندن، از جمله عوامل اجتماعی مؤثر در روی آوردن جوانان به سیگار است

کانال دکتر مجید ابهری:
@drmajidabhari
سایت رسمی :
http://majidabhari.ir

صفحه ی رسمی ویدئویی دکتر مجید ابهری
مصاحبه های تصویری👈🏿
http://www.aparat.com/drmajidabhari

 

 برخی جوانان به غلط برای ایجاد آرامش از دخانیات استفاده می‌کنند
دکتر مجید ابهری
aparatinstagramtelegram