menusearch
majidabhari.ir

دکتر مجید ابهری - نهادهای متولی وارد میدان شوند

جستجو
۱۳۹۶/۳/۲۰ شنبه
(3)
(0)
دکتر مجید ابهری - نهادهای متولی وارد میدان شوند
دکتر مجید ابهری - نهادهای متولی وارد میدان شوند
✴️نهادهای متولی وارد میدان شوند✴️

#دکتر_مجید_ابهری ، رفتارشناس و آسیب ‌شناس اجتماعی


💯از سال 1368 مقام عظمای ولایت، حضرت آیت الله امام خامنه ای مدظله العالی
از #تهاجم_فرهنگی، #تهدید_فرهنگی، #جنگ_نرم، #ناتوی_فرهنگی و #تهدید_نرم به عنوان #مهندسی_فرهنگی دشمن برای #تضعیف_ارکان_خانواده در جامعه اسلامی نام بردند
و همواره با تعابیری همچون شبیخون فرهنگی، رخنه فرهنگی، هجوم فرهنگی به تهدیدات جبهه دشمن برای انحراف سبک زندگی اسلامی - ایرانی به سوی زندگی غربی به عنوان دومین تهدید یاد کردند.
متاسفانه از آن تاریخ نخبگان علوم انسانی و صاحب نظران علوم اجتماعی به دامنه خطرات موجود به طور جدی توجه نکرده و اگر هم تلاشی کرده اند،
 در غالب و اندازه گستردگی هجوم دشمن نبوده و بیشتر جوانب نظری را مورد توجه قرار دادند. نفوذ به جامعه اسلامی نتیجه شومی به عنوان خطر تهی شدن پایه های جامعه و #تضعیف_ساختار آن اجرا می شده و ابزار این تهاجم در غالب شبکه های ماهواره ای و فضای مجازی همواره در نقش توپخانه فرهنگی دشمن ایفای نقش کرده اند.

 آمار جوانان مجرد و آماده ازدواج وقتی با میزان افزایش آمار طلاق، خانواده های زن سرپرست و بی سرپرست و آمار بیوه های جوان کنار یکدیگر قرار گرفتند، پازل شوم جبهه دشمن را تکمیل کردند.


عدم توجه به خانواده به عنوان اصلی ترین واحد اجتماعی و جامعه و همچنین محور اساسی هویت اسلامی و ملی نه تنها مورد توجه قرار نگرفته بلکه خطر آنچنان نزدیک و جدی به نظر رسید که معظم له بارها و بارها مثل آنچه در سخنرانی ایشان در خراسان جنوبی بیان شد،
واقعیت تلخ نفوذ جریان مدرنیته را بیان کرده و خانواده و ارزش های مرتبط با آن و همچنین جایگاه اساسی آن در رشد و تعالی فرهنگی مورد توجه ایشان قرار گرفت.

یک سری آسیب هایی که خانواده را مورد تهدید و هجوم قرار می داده و هنوز هم با شدت ادامه دار است، طلاق عاطفی، زندگی بدون تعهد (ازدواج سفید)، کمرنگ شدن ارزش های عاطفی و روابط مرتبط با آن، آنچنان جدی و پر رنگ شد که هر فرد دلسوزی را به اندیشه و تکاپو وادار کرد. کاهش آمار خانواده های متکامل و متعارف و افزایش آمار خانواده های متزلزل،‌ توانمندی خانواده را به عنوان یک مجموعه متعهد از بین برده و در این شرایط هیچ یک از اعضای خانواده از سالمندان تا پدر و مادر و کودکان در جایگاه واقعی خود واقع نشده اند.


خانواده های فرزند سالار،‌ کودکان کلید دار (بچه هایی که در غیبت والدین کلید منزل را در دست داشته و به خانه می آیند)، خطر جدی در برابر خانواده ها قرار گرفته اند و طلاق به عنوان عامل ایجاد تزلزل در نهاد خانواده، زشتی خود را از دست داد.
ضعف حمایت از زنان سرپرست خانوار همراه با افزایش آمار آنها باعث شد تا کیان خانواده های دیگر نیز در معرض گردباد خطر قرار گیرد. در همین جا فقدان ساز و کارهای مناسب برای تکریم سالمندان و فقدان سیاست های حمایتی از آنها در جهت حفظ و ارتقا سلامتی آنها نه تنها مورد غفلت واقع شد بلکه سپردن سالمندان به مراکز نگهداری به عنوان یک رفتار امروزی مورد توجه و عمل قرار گرفت.
دولت ها به جای تقویت و تشویق خانواده ها در پیشبرد اهداف و برنامه های کشور در همه عرصه های فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی برنامه معینی در این زمینه ارائه ندادند. تمام این دلایل و آسیب ها باعث شد تا سیاست های کلی خانواده توسط رهبر معظم و معزز انقلاب اسلامی ترسیم و ارائه شود تا ضمن تبیین جایگاه خانواده و هدایت آن به مقام واقعی و ارزشمند خود،‌ جامعه در مقابل هجوم های فرهنگی مسلح و بیمه شود.
در خاتمه باید به موضوع همسرگزینی مناسب، ازدواج آسان و ترویج و تسهیل آن همسو با ارتقاء سرمایه های اجتماعی مانند اعتماد اجتماعی، مشارکت های اجتماعی در غالب خانواده ها، دولت و نهادهای متولی به طور جدی وارد میدان شده و اجازه ندهند تا جوانان پاکدامن و ارزش مدار ایرانی به انحراف کشیده شوند. با ابلاغ سیاست های خانواده دیگر حجت بر دولت و نخبگان و نظریه پردازان اجتماعی تمام شده و از این جا به بعد هر گونه غفلت یا قصوری باید با شدت مورد معاخذه قرار گیرد چرا که چالش ها و آسیب ها در ابعاد فرهنگی به مرز هشدار رسیده و هیچ کس را در حاشیه امنیت قرار نداده است.
کانال دکتر مجید ابهری:
@drmajidabhari
سایت رسمی :
http://majidabhari.ir

صفحه ی رسمی ویدئویی دکتر مجید ابهری
مصاحبه های تصویری👈🏿
http://www.aparat.com/drmajidabhari


http://www.aparat.com/drmajidabhari
نهادهای متولی وارد میدان شوند!!!
دکتر مجید ابهری
aparatinstagramtelegram