menusearch
majidabhari.ir

دیروز امروز فردا : شهریار بحرانی - دکتر مجید ابهری

جستجو
۱۳۹۶/۳/۲۰ شنبه
(2)
(0)
دیروز امروز فردا : شهریار بحرانی - دکتر مجید ابهری
دیروز امروز فردا : شهریار بحرانی - دکتر مجید ابهری
 
این برنامه با اجرای محمد حسین رنجبران در مورد اثرات سوء سریال های ماهواره ای فارسی وان و پخش قسمت هایی از سریال های باران دروغ و ...  همچنین گفت و گو درباره شبکه های ماهواره ای من و تو، بی بی سی و فارسی وان می پردازد.

مجید ابهری در برنامه «دیروز، امروز، فردا»:
ماهیت اصلی فیلم‌های ماهواره‌ای در زمان انتخابات تغییر می‌کند

یک آسیب‌شناس مسائل اجتماعی گفت: نباید تصور شود که فیلم‌های ماهواره‌ای صرفاً برای تفریح و سرگرمی است بلکه در نزدیکی انتخابات ماهیت این فیلم‌ها تغییر پیدا خواهد کرد.

مجید ابهری، آسیب‌شناس اجتماعی و متخصص علوم رفتاری در برنامه «دیروز، امروز،‌فردا» با اشاره به آسیب‌های اجتماعی برنامه‌های ماهواره‌ای، اظهارداشت: یکی از وظایف رسانه‌ها از لحاظ رفتاری برجسته‌سازی مسائل و حوادث برای قبولاندن آن به مخاطب است.

وی ادامه داد: رسانه‌هایی که اهداف صهیونیستی، استعماری و استثماری دارند بر روی هر مخاطبی سرمایه‌گذاری نمی‌کنند بلکه مخاطبان خاصی را مورد هجوم قرار می‌دهند از این رو آنها در صدد لرزندان پایه باورها و اندیشه مخاطب و نیز باوراندن باورهای خود به بیننده هستند.


*هدف سازندگان رسانه‌های ماهواره‌ای مبارزه با اسلام است

ابهری با بیان اینکه سازندگان برنامه‌های ماهواره‌ای اهداف خود را در پشت چهره یک رسانه تصویری- هنری پنهان کرده‌اند، افزود: آنها برای برجسته‌سازی مسائل مورد‌نظر خود از این شیوه استفاده می‌کنند و هدف خاص آنها مبارزه با اسلام، زندگی اجتماعی و باورهای ارزشی انقلاب اسلامی است.

وی تصریح کرد: هیچ فردی بدون هدف برای مخاطب خود هزینه نمی‌کند؛ جورج سورس، روبرت مرداک و فیلیپ بک، یک مثلث اسلحه‌ساز و عوامل فراماسونری هستند که پس از اسلحه‌سازی یک ابرقدرت رسانه‌ای محسوب می‌شوند؛ آنها در دل موسیقی، هنر، سینما و تئاتر مصرف‌گرایی و لرزندان عقاید و باورهای ارزشی ترویج می‌کنند.

ابهری با اشاره به اینکه معماری شهرها بر روی شادی و تأثر شهروندان دخالت دارد، افزود: بنابراین هدف سازندگان برنامه‌های ماهواره‌ای جذب مخاطبان برای تأثیر گذاری بر روی آنها است و این کار را از طریق اعتیاد آنها به تلویزیون انجام می‌‌دهند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر ماهواره‌ها در خدمت صهیونیسم بین‌الملل و امپریالیسم فرهنگی است، یادآور شد: شبکه‌های فارسی‌ زبان ماهواره‌ای از سال 1375 فعالیت خود را آغاز کردند که در آن زمان 40 شبکه بودند و به طور متوسط 5 شبکه به آن اضافه می‌شود.

این آسیب‌شناس مسائل اجتماعی ادامه داد: اولین آنتن ماهواره سال 71 در دولت سازندگی ایجاد شد و در سال 75 شبکه‌های فارسی‌زبان ماهواره شروع به فعالیت کردند، در حالی‌ که در سال 68 مقام عظمای ولایت مسئله تهاجم فرهنگی را مطرح فرمودند و از آن تاریخ 21 سال می‌گذرد اما اساتید و روشنفکران جامعه تاکنون کاری انجام نداده‌اند.

*اهداف جنگ نرم، در ناتوی فرهنگی خلاصه می‌شود

وی با تأکید بر اینکه اهداف جنگ نرم در ناتوی فرهنگی خلاصه می‌شود، بیان داشت: شکاف بین اقوام یک کشور،‌ فاصله انداختن بین مردم و دولت، تضعیف مشروعیت دولت‌های قانونی و مستقل است که زیر بار زور نمی‌روند از اهداف جنگ نرم محسوب می‌شود که پشت پرده آن صهیونیسم بین‌الملل و امپریالیسم خبری وجود دارد، همانطور که پشت اسکناس‌های آمریکایی چشم جهان‌بین فراماسون قرار دارد.

ابهری افزود: رابرت مرداک با راه‌اندازی «فارسی وان» یا «من و تو»، سرمایه‌گذاری هنگفت و جمع کردن تمام مدیران طراز اول در این شبکه به دنبال سرگرم کردن مخاطب نیست بلکه این اقدام ارتش نامرئی جنگ رسانه‌ای است.

وی ادامه داد: برخی تصاویر و سریال‌ها صرفا برای کشورهای در حال توسعه و به‌خصوص برای کشورهای اسلامی و به ویژه ایران پخش و تولید می‌شود، حتی بازی‌های یارانه‌ای نیز در این زمینه فعال هستند؛ بیش از 80 درصد از سی‌دی‌های رایانه‌ای در کشورهای غربی در دسترس کودکان قرار نمی‌گیرد چرا که آنها می‌خواهند کودکان کشورهای اسلامی را به سمت خشونت رفتاری سوق دهند.

*توسعه ابتذال از اهداف فیلم‌های ماهواره‌ای است

این متخصص علوم رفتاری تصریح کرد: توسعه ابتذال، مشروع نشان دادن روابط نامشروع برای زنان شوهر‌دار و یا مردان متاهل، بارداری پیش از ازدواج و بچه‌های مجهول الهویت و نیز گسترش خرافات از اهداف فیلم‌های ماهواره‌ای است.

وی با بیان اینکه اکثر فیلم‌های ماهواره‌ای صحنه‌های دینی دارند، افزود: در اکثر این فیلم‌ها بازیگران شمعی روشن کرده، نذر و جادو می‌کنند یا به ترویج تناسخ و دروغ می‌پردازند اما این موضوعات را در کشورهای خود پخش نمی‌کنند چراکه کار آنها از این مسائل گذشته و آنها آنقدر دچار فساد شده‌اند که شاید اینگونه فیلم‌ها را تماشا نکنند.

ابهری بیان داشت: این دغدغه ما برای کشور است چراکه ایران جامعه‌ای است که بر اساس معیارهای اصلی اسلام رشد کرده و سه نسل در این انقلاب اسلامی بزرگ شده‌اند.

وی ادامه داد: اگر کسی ادعا کند که فیلمی روی وی اثر نگذاشته است یا مزاح کرده یا نباید حرف او را باور کرد چرا که فیلم و آهنگ از لحاظ رفتارشناسی بر روی همه انسان‌ها اثر دارد.

این کارشناس اجتماعی با بیان اینکه یکی از علل مخالفت‌ها با دیدن فیلم‌های ماهواره‌ای دو عنصر زمان و زبان است، تصریح کرد: بسیاری مردم فیلم‌های غیرفارسی را متوجه نشده و انتقال غیرمفهومی نادرستی از آن دارند و از سویی دیگر بعید است کسی مانع دیدن فیلم‌های ماهواره‌ای برای فرزندان خود در زمان‌های مختلف شود.

وی عنوان کرد: فیلم‌های ماهواره‌ای اهداف سیاسی و اقتصادی دارند و شبکه‌های فارسی زبان که علیه نظام اسلامی ایران فعالیت سیاسی می‌کردند متوجه شکست خود شدند از این رو آنها به حوزه فیلم و فرهنگ ورود پیدا کردند، اما در زمان انتخابات ماهیت همین شبکه‌ها نیز روشن خواهد شد.

ابهری تصریح کرد: پیشگیری بهتر از درمان است و امام صادق علیه‌السلام فرمودند «یک درهم برای پیشگیری بهتر از هزار درهم برای درمان و معالجه است»، لذا همانطور که چشم‌انداز ایران در سال 1404 موجود است باید برای فیلم و سرگرمی نیز چشم‌انداز در نظر گرفت.

*پخش سریال‌هایی مثل مریم مقدس و امام علی مشتریان ماهواره‌ها را کاهش داد

وی گفت: وقتی سریال‌هایی مثل مریم مقدس و امام علی علیه‌السلام در تلویزیون‌ پخش می‌شود، مشتریان ماهواره‌ها به طرز چشمگیری کاهش می‌یابد، بنابراین این مسئله نشان می‌دهد همه افراد به دنبال موضوعات غیراخلاقی نیستند و فقط درصد محدودی چنین هدفی دارند.

ابهری با تأکید بر اینکه سینما‌گران ایرانی ایمان کامل داشته، ولایی و معتقد هستند، عنوان کرد: صاحب‌نظران فرهنگی و حوزه‌های علمیه باید به کمک فرهنگ بیایند تا فعالان فرهنگی مسیر را شناسایی کنند.

وی تأکید کرد: در زمینه فلسفه هنر و تاریخ اسلام لازم است متخصصان حوزوی و کارشناسان دینی به کمک تلویزیون و سینماگران آمده و مقابل هجمه دشمنان بایستند؛ اندونزی در این زمینه ابتدا ماهواره را مجاز و سپس برای آن عوارض در نظر گرفت و آموزش آن را از مدارس ابتدایی آغاز کرد و سپس شبکه‌های داخلی آنها مردم را از تولیدات ماهواره‌ای بی‌نیاز کردند.

این کارشناس مسائل اجتماعی در خصوص راهکارهای مقابله با اثر‌گذاری منفی برنامه‌های ماهواره‌ای تصریح کرد: زمانی‌که یک عارضه جسمی ایجاد می‌شود، درمان و واکسینه کردن صورت می‌گیرد اما امر پیشگیری یک اصل است و می‌توان در این زمینه ژاپن را به عنوان یک الگو قرار داد.

وی با بیان اینکه در دولت‌های قبلی بلاتکلیفی فرهنگی باعث گسترده شدن ماهواره شد، ادامه داد: ژاپن با قدرت ماهواره را ممنوع کرد و در حال حاضر تولیدات خود را نمایش می‌دهد، لذا باید صادقانه به مردم گفت که نگرانی‌ها به دلیل اعتقادات و باورها، نوامیس و کودکان آنها است

ابهری در پایان خاطر‌نشان‌کرد: نباید تصور شود که فیلم‌های ماهواره‌ای صرفاً برای تفریح و سرگرمی است بلکه در نزدیکی انتخابات ماهیت این فیلم‌ها تغییر پیدا خواهد کرد.
با حضور دکتر مجید ابهری و کارگردان فیلم حضرت سلیمان شهریار بحرانی
برنامه دیروز امروز فردا
aparatinstagramtelegram
شرکت سازنده