نقش آموزش و پرورش در نهادینه کردن فرهنگ مطالعه کشور

جستجو
۱۳۹۶/۳/۱ دوشنبه
(0)
(0)
نقش آموزش و پرورش در نهادینه کردن فرهنگ مطالعه کشور
نقش آموزش و پرورش در نهادینه کردن فرهنگ مطالعه کشور
دکتر مجید ابهری گفت: علاوه بر این که حرکت‌ یا برنامه‌ مشخصی‌ برای‌ مطالعه‌ نداریم، کتابخانه‌های‌ مدارس‌ چندان‌ جدی‌ عمل‌ نمی‌کنند.
مجید ابهری جامعه شناس در گفتگو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری بسیج با اشاره به کمبود سرانه مطالعه و کتابخوانی در کشور و علل آن گفت: سیستم‌ آموزشی کشور‌ نقش‌ بسیار مهمی‌ در شکل‌دادن به شخصیت‌ افراد دارد به‌ خصوص‌ در دوره راهنمایی‌ و دبیرستان. در این‌ دوره‌ حتی‌ ممکن‌ است‌ آنچه‌ که‌ فرد در خانواده‌ تحت‌ تاثیر اعضای‌ آن‌ یاد گرفته، به‌ کلی‌ تغییر دهد یا اصلاح‌ کند.

وی با بیان اینکه متاسفانه‌ در کشور ما برای‌ ایجاد شوق‌ و رغبت‌ نسبت‌ به‌ کتاب‌ و مطالعه‌ در مدارس‌ عمل‌ نشده‌ است، افزود: علاوه بر این که حرکت‌ یا برنامه‌ مشخصی‌ برای‌ مطالعه‌ نداریم، کتابخانه‌های‌ مدارس‌ چندان‌ جدی‌ عمل‌ نمی‌کنند و ما در موجودی‌ کتابخانه‌ و اداره‌کنندگان‌ آن‌ شاهد هستیم‌ که‌ مسئله‌ مطالعه‌ خیلی‌ حاشیه‌ای‌ و پیش‌ پا افتاده‌ تلقی‌ می‌شود.

این جامعه شناس با اشاره به اینکه همین‌ بی‌توجهی‌ باعث‌ نزول‌ سطح‌ مطالعه‌ در بین‌ جوانان‌ ونوجوانان‌ می‌شود، یادآور شد: در حالی‌ که‌ شالودهِ‌ شوق‌ به‌ مطالعه‌ و کتابخوانی‌ در دبستان، مدرسهِ‌ راهنمایی‌ تحصیلی‌ ودبیرستان‌ گذاشته‌ می‌شود.آمار جدید وزارت‌ ارشاد درباره‌ میزان‌ مطالعه‌ در ایران‌ وسایر کشورهای‌ آماری‌ متاءثرکننده‌ است.

وی با بیان اینکه : براساس‌ ‌ آمار بیشتر افراد در کشور ما دقایق‌ محدودی‌ را به‌ مطالعه‌ اختصاص‌ می‌دهند و بیشتر سرگرم فضای مجازی و بازیهای کامپیوتری هستند، عنوان کرد: در برخی‌ از کشورها متوسط‌ ۴ ساعت‌ مطالعه‌ در روز وجود دارد. تفاوت‌ گاه‌ به‌ حدی‌ است‌ که‌ نشانه‌ای‌ غم‌انگیز از عدم‌ رغبت‌ و علاقه‌ مردم‌ ما به‌ مطالعه‌ و کتاب‌ را به‌ رخ‌ می‌کشد
 مطالعه دکتر مجید ابهری
دکتر ابهری سرانه مطالعه در ایران
aparatinstagramtelegram
شرکت سازنده