menusearch
majidabhari.ir

نصف جهان؛ مقصد جدید دستفروشان چشم بادامی

جستجو
۱۳۹۶/۲/۳۱ یکشنبه
(1)
(0)
نصف جهان؛ مقصد جدید دستفروشان چشم بادامی
نصف جهان؛ مقصد جدید دستفروشان چشم بادامی

نصف جهان؛ مقصد جدید دستفروشان چشم بادامی

دستفروش جوان چینی، در میدان امام خمینی اصفهان، داروی مقابله با سردرد می‌فروشد.

نصف جهان؛ مقصد جدید دستفروشان چشم بادامیبه گزارش خبرنگار حوزه شهری گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان؛ از شیر مرغ تا جان آدمیزاد؛ هر چه را که فکرش را بکنید، چشم بادامی های موقعیت شناس روانه بازارهای کشور ما کرده اند؛البته کشورهای اروپایی و آمریکایی هم از تولیدات چینی بی نصیب نمانده اند.اما از بازارهای ایران سود خوبی نصیب چشم بادامی ها می شود.
 
*از شیر مرغ تا جان آدمیزاد
 
لوازم التحریر، اسباب بازی، پارچه، تسبیح، سنگ پا، مربا و بسیاری دیگر از اجناس چینی از مبادی قانونی و غیرقانونی وارد کشور می شود؛و آن دسته از مردم را که توجهی به ضرب المثل «هیچ ارزانی بی علت نیست» ندارند را به خرید این اجناس ارزان البته بی کیفیت سوق می دهد.
 
از همه این مسائل که بگذریم، شهروندان اصفهانی در روزهای اخیر، با حضور یک دستفروش چینی در میدان امام خمینی مواجه شدند. دستفروشی که به گفته مجید ابهری جامعه شناس، مقدمات و زمینه حضور دوستان چشم بادامیش را فراهم می‌کند.
 
ابهری معتقد است: پیش از اینکه خبر حضور دستفروش چینی در شهر اصفهان، در شبکه های مجازی دست به دست شود، به طور مستمر شاهد حضور دستفروشان از برخی اتباع بیگانه در ایران بودیم، موضوعی که هنوز هیچ ارگانی به طور جدی برای رفع آن اقدام لازم را انجام نداده است.
 
وی افزود: مسئولان باید در کنار اهداف تعیین شده در راستای اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال، علاوه بر جلوگیری از واردات کالاهایی که مشابه داخلی و ظرفیت تولید داخلی را دارند، نسبت به ساماندهی دستفروشان نیازمند کشور چاره اندیشی کنند؛ از سوی دیگر سازمان های مسئول مانع فعالیت دستفروشان اتباع بیگانه در کشور شوند.
 
این آسیب شناس تصریح کرد: متخصصان کشور ما در حوزه گیاهان دارویی، دارای تخصص و تجربه بالایی هستند،و در برابر سایر کشورها در حوزه سلامت حرف های زیادی برای گفتن دارند. از این رو نسخه "دستفروشان چشم بادامی" در کشور ما نه تنها خواهان ندارد بلکه باید به این موضوع رسیدگی شود تا شاهد گسترش این آسیب در دیگر شهرها نباشیم.
 
*بیش از نیمی از دستفروشان فاقد مهارت‌های شغلی هستند
 
ابهری اضافه کرد: بر اساس آمارها 65 درصد دستفروشان، فاقد مهارت‌های شغلی بوده و یا علاقه ای به انجام فعالیت های بدنی ندارند از این رو به دستفروشی روی آورده اند.از سوی دیگر آمار 35 درصدی دستفروشان نیازمند هم در خور اهمیت است که برخی دستفروشان خود را نیازمند نشان می دهند تا فروش خوبی نصیبشان شود.
 
احتمالاً دستفروش چینی این ضرب المثل زبان شیرین فارسی یعنی «هم فال و هم تماشا» را شنیده و وقتی برای گردشگری به ایران آمده است، هم از دیدنی های کشور ما بازدید کرده و هم فرصت را برای کسب درآمد خود مهیا دیده است.بهتر است مسئولان همزمان با ساماندهی دستفروشان داخلی و چاره اندیشی برای بیکاری قشر جوان کشور، تدبیری برای برخورد با بساط گستران خارجی کشور اتخاذ کنند.
 
 
گزارش از فرزانه فراهانی 
 
 دکتر مجید ابهری:دستفروشان چینی
دکتر مجید ابهری:دستفروشان چینی
aparatinstagramtelegram