menusearch
majidabhari.ir

حیوانات نقش فرزند خواندگی را ایفا می کنند

جستجو
۱۳۹۶/۲/۹ شنبه
(0)
(0)
حیوانات نقش فرزند خواندگی را ایفا می کنند
حیوانات نقش فرزند خواندگی را ایفا می کنند
 
 
وی افزود: کم رنگ شدن روابط عاطفی در زندگی شهری و تلقین احساس تنهایی بالاخص در سالمندان ، موجبات نگهداری حیوانات  در محیط خانوادگی را فراهم کرده است . این در حالی است که در چند سال اخیر ، بسیاری از مردم تحت تأثیر جو اجتماعی  حاکم بر کشورهای اروپایی و آمریکا ، تمایل بسیاری به نگهداری از حیوانات را از خود نشان داده اند. 
 
روان شناس و آسیب شناس اجتماعی خاطرنشان  کرد: بر اساس علم رفتارشناسی، برخی از افراد در جهت حفظ جایگاه تمدنی خود در بین افراد غرب زده و جلب توجه ، تظاهر و خودنمایی،  اقدام به نگهداری حیواناتی چون سگ ،سنجاب و غیره  می کنند.
 
وی عنوان کرد: احساس تنهایی و  کمبود عاطفی ، تمایل افراد را به نگهداری از حیوانات بیشتر کرده  و بر اثر ابراز محبت ، به نوعی احساس وابستگی بین حیوانات و صاحبان آنها به وجود آمده است.
 
ابهری  در ادامه گفت: غرب زدگی، تقلید رفتاری و از خود بیگانگی منجر به بروز بیماری حیوان بازی در برخی از افراد شده  و کاستی های روانی  و احقاق اهداف تجاری و کسب درآمد، تا جایی پیش رفته که پای حیوانات وحشی چون خرس ، میمون ، مار و غیره را به خانه ها باز کرده است.
 
وی در خصوص جوانب نگهداری حیوانات بیان کرد:  در طول تاریخ حیواناتی چون اسب ، در  راستای خدمت  به انسان و انجام کارهای یدی  مورد استفاده قرار می گرفتند اما در عصر جدید همانند برخی حیوانات مانند طوطی و کاسکو ، جنبه تفریحی ،  به کاربرد آنها اضافه شده است با این وجود نمی توان از بروز بیماری ها غافل بود و باید رعایت نکات بهداشتی  بالاخص در مواجهه کودکان با حیوانات ، مورد توجه قرار گیرد.
 
روان شناس و آسیب شناس اجتماعی افزود:  بیماری  حیوان زیستی با دلسوزی و ترحم نسبت به حیوانات، تفاوت بسیاری دارد. غذا دادن و پناه به حیوانات در دین اسلام سفارش شده است. این در حالی است که افراط و تفریط در نگهداری  جانوران و حیوانات نیز زیان آور، و بر خلاف مذهب و فرهنگ ما است. 
 
وی اظهار داشت : زیاده روی در توجه و نگهداری از حیوانات در کشور ما تا حدی پیش رفته است که  خانواده، حیوانات را  همچون فرزند خوانده خود تلقی کرده و زمینه بروز مشکلات روانی و رفتاری بسیاری را در بطن جامعه به وجود آورده است.
انتهای پیام/ 
 
 دکتر ابهری
دکتر ابهری
telegraminstagramaparat