menusearch
majidabhari.ir

همسر گزینی نامناسب عامل اصلی افزایش طلاق هاست

جستجو
۱۳۹۶/۲/۵ سه شنبه
(0)
(0)
همسر گزینی نامناسب عامل اصلی افزایش طلاق هاست
همسر گزینی نامناسب عامل اصلی افزایش طلاق هاست

رفتارشناس و آسیب شناس اجتماعی:

همسر گزینی نامناسب عامل اصلی افزایش طلاق هاست

رفتارشناس و آسیب شناس اجتماعی گفت: اولین عامل طلاق همسر گزینی نامناسب است، چرا باید 90 درصد طلاق ها کمتر از سه سال اتفاق بیافتد چون انتخاب ها نادرست است و جایی نیست که مهارت همسر گزینی مناسب و بعد را آموزش دهد.

برنامه "گفت و گوی اجتماعی" رادیو گفت و گو با موضوع ریشه های اجتماعی طلاق ،
با حضور دکتر طیبه میرزا اسکندری جامعه شناس و فعال رسانه

و دکتر مجید ابهری رفتارشناس و آسیب شناس اجتماعی به روی آنتن رفت.

دکتر طیبه میرزا اسکندری با اشاره به اینکه در دهکده جهانی فاصله های فرهنگی بسیار کم شده است، گفت: این ارتباطات سریع، وسیع و به روز و بلکه به لحظه شده و قطعا روی شخصیت، رفتار و مسایلی که به زندگی ما در مناسبات فردی و اجتماعی مربوط می شود خیلی اثرگذار است.

وی با اظهار به اینکه طلاق همان ازدواج ناموفق است، بیان داشت: ازدواجی که نتوانستند با مقدمات و چارچوب های درست و متناسب با آن آدم هایی که در آن واقع شدند، ترتیب بدهند در نتیجه به بن بست رسیده و منجر به طلاق شده است.

جامعه شناس وی به اهمیت آموزش فرزندان در تداوم داشتن زندگی و سازگاری اشاره و عنوان کرد: بچه ها در نظام آموزش نه در دوران مدرسه و نه در دوران دانشگاه آموزش های لازم را ندیده اند و به عنوان زن، مرد، همسر و حتی شهروند نتوانسته اند نقش خودشان را در مجموعه محفوظات و داده های آموزشی که به آنها رسیده بشناسند.

وی مشکل اصلی در طلاق را جایگزینی طلاق به راه اول در حل اختلافات دانست و افزود: آدم ها نتوانسته اند به خودشان یا اطرافیانشان کمک کنند تا راه های دیگر را آزمایش کنند و اگر به نتیجه نرسیدند بعد به دنبال طلاق بروند و این نگران کننده و آسیب زننده است.

میرزا اسکندری با اشاره به فضای مجازی و آموزش افراد برای استفاده بهینه از آن، تاکید کرد: ما باید به آدم ها شیوه ها را متناسب با شرایط فعلی یاد بدهیم و بگوییم اتفاقا به فضای مجازی بروید و از آن استفاده کنید ولی باید یاد بدهیم که از آن استفاده درست کند.

در ادامه دکتر مجید ابهری با اشاره به عواملی که باعث طلاق می شود، گفت: طلاق یعنی جدا شدن اختیاری زن و شوهر از یکدیگر و گسستن روابط عاطفی. ما دو گروه دلایل برای طلاق می شناسیم یک. دلایل محیطی و دو. دلایل رفتاری و فرهنگی است. دلایل محیطی مثل گرانی، تورم، مسکن، مشکلات آلودگی هوا، سروصدا، اخبار اضطراب آور و فضای استرس آور در جامعه.

رفتارشناس و آسیب شناس اجتماعی در خصوص دلایل رفتاری و فرهنگی اظهار داشت: اولین عامل همسر گزینی نامناسب است، که اکثریت انتخاب ها دلایل مادی و ظاهری دارد. چرا باید 90 درصد طلاق هایمان کمتر از سه سال اتفاق بیافتد چون انتخاب ها نادرست است و جایی نیست که مهارت همسر گزینی مناسب و بعد مهارت و مدیریت تفاهم را آموزش دهد. قبلا به بزرگترها مراجعه می کردیم و الان بخاطر گسست نسل ها بچه ها سلایق پدر و مادر را قبول ندارند، حداقل به مشاوره مراجعه کنند.

وی به دیگر عواملی که در طلاق نقش دارند اشاره کرد و عنوان داشت: ناتوانایی های جنسی، عدم گزینش مناسب  همسر، دخالت های اطرافیان، مشکلات رفتاری و فرهنگی، عدم شباهت های رفتاری، اختلاف طبقاتی، اختلاف فرهنگی، اختلاف مذهبی، اختلاف ظاهری مسایلی هستند که با عنوان کفویت از آنها نام برده می شود و عدم وجود آنها باعث اختلاف و طلاق می شود.

ابهری در خصوص نقش فضای مجازی بر طلاق گفت: تحت تاثیر عوامل فنآوری و تکنولوژی روابط عاطفی سست شده از ارزش های دینی و معنوی فاصله گرفته ایم و طلاق ها افزایش یافته است.

برنامه "گفت و گوی اجتماعی" از شنبه تا چهارشنبه ساعت 13:30 از شبکه رادیویی گفت و گو پخش می شود و علاقه مندان می توانند برای دریافت فایل صوتی این برنامه به سایت رادیو گفت و گو مراجعه کنند.

 دکتر مجید ابهری
دکتر مجید ابهری
telegraminstagraminstagramaparataparataparat