menusearch
majidabhari.ir

اقتصاد مقاومتی؛ درمان فرهنگی ویروس زندگی لاکچری

جستجو
۱۳۹۶/۱/۳۰ چهارشنبه
(0)
(0)
اقتصاد مقاومتی؛ درمان فرهنگی ویروس زندگی لاکچری
اقتصاد مقاومتی؛ درمان فرهنگی ویروس زندگی لاکچری
گروه شبکه‌‌‌‌‌های اجتماعی: رفتارشناس اجتماعی دکتر مجید ابهری گفت: علاج و درمان نمایش زندگی لاکچری در شبکه‌‌‌‌‌های اجتماعی تنها اقتصاد مقاومتی، زندگی و زیست خالصانه قناعت گرانه است؛ البته این موضوع به آن معنا نیست که مصرف نکنیم، بلکه منظور آن است که درست مصرف کنیم.

مجید ابهری، رفتارشناس اجتماعی، در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا)، با اشاره به چرایی نفوذ سبک زندگی مصرف‌گرایی در میان مردم و نمایش آن در شبکه‌‌‌‌‌های اجتماعی، اظهار کرد: سبک زندگی مردم هر جامعه تعیین کننده مسیر نگاه مصرفی آنها، سلیقه فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی آنهاست؛ متأسفانه در سال‌‌‌‌‌های اخیر با گسترش شبکه‌‌‌‌‌های ماهواره‌ای و فضای مجازی سبک زندگی اصیل اسلامی ایرانی مردم جامعه ما مسیر خود را به سبک زندگی مصرف‌زده و اشرافی‌گری تغییر داده است.

وی ادامه داد: تحت تأثیر شبکه‌‌‌‌‌های فضای مجازی شاهد ظهور «بچه‌ پولدارها» هستیم که در مورد قیمت گوشی‌‌‌‌‌های تلفن همراه یا ساعت خود مصاحبه می‌دهند و آن را به عنوان زندگی «لاکچری» معرفی می‌کنند. همچنین به نمایش گذاشتن رفتن به ورزش‌‌‌‌‌های گران‌قیمت و همین سفر‌‌‌‌های خارجی، نمایش خودروها، از چند میلیارد به بالا، نمایش مهمانی‌ها و کفش‌ها در این گونه صفحات باعث شده کسانی که توانایی اقتصادی ندارند، دچار افسردگی می‌شوند و خود را به آب و آتش بزنند تا بتوانند آنها هم بخشی از زندگی لاکچری را برای خود تهیه کنند.

این آسیب‌شناس اجتماعی تصریح کرد: زندگی اشرافی و مصرف‌گرایانه بخشی از جوانان و نوجوانان، جامعه ما را با والدین خود دشمن کرده و در میان آنها گسست نسلی ایجاد کرده است؛ چراکه پدر و مادر کارمند، کارگر یا بازنشسته به هیچ عنوان توانایی تهیه این گونه اقلام را برای فرزندان خود ندارند. توقعات بالا رفته این فرزندان به خاطر ورود به فضا‌‌‌‌های مجازی و شبکه‌‌‌‌‌های اجتماعی باعث شده آنها از زندگی قناعت‌گرانه منحرف شده و حتی دست به کارهایی که در شئونات فرهنگی و اجتماعی خانواده خود نیست، بزنند. متأسفانه تحقیقات محیطی در جامعه ما نیز کمکی به این طرز تفکر کرده و مصرف اقلام خارجی یا پوشاک وارداتی باعث شده که اقتصاد ما دچار تزلزل گشته و واحد‌‌‌‌های تولیدی ما به رکود کشیده شده و هزاران هزار کارگر زحمتکش بیکار شود.

وی یادآور شد: الان چند سال است مقام معظم رهبری در محور‌‌‌‌های اقتصاد مقاومتی و سبک زندگی، رهنمود‌‌‌‌های سازنده‌ای فرموده است. متأسفانه نخبگان فرهنگی ما این گونه رهنمودها را فقط در چند همایش و مقاله و گفتمان خلاصه نموده و از کاربردی نمودن آنها خودداری می‌کند. علاج و درمان فرهنگی این ویروس خانما‌ن برانداز فقط اقتصاد مقاومتی، زندگی و زیست خالصانه قناعت گرانه است، البته این موضوع به آن معنا نیست که مصرف نکنیم، بلکه منظور آن است که درست مصرف کنیم.

ابهری اظهار کرد: وقتی جوانی در اتوبوس نشسته و با سرعت اتومبیل چند میلیاردی از کنارش می‌گذرد، او اعتقاد به تبعیض اجتماعی پیدا می‌کند؛ بنابراین نهاد‌‌‌‌های متولی با تبلیغات و فرهنگسازی در زیست صادقانه و ساده زیستی می‌توانند جوانان ما را به سبک زندگی اسلامی – ایرانی برگردانده و اجازه ندهند اقتصاد جامعه ما تحت تأثیر اقتصاد‌‌‌‌های بیگانه باشد.

وی افزود: چشم و هم چشمی، رقابت‌‌‌‌‌های ناسالم و غیرمنطقی در میان خانواده‌ها و جوانان باعث شده که این گونه نگاه و فرهنگ در جامعه پرش یافته و نگاه اشرافی گری توسعه و رشد یابد؛ بنابراین مسابقه رقابت منفی باید از جامعه ما برچیده شود و جوانان با زندگی واقعی و واقعیت‌‌‌‌‌های زندگی آشنا شود.

این رفتارشناس اجتماعی تصریح کرد: رسانه‌ها با بیان واقعیت‌ها و نشان دادن این مصیبت‌ها که مقبول اقتصاد اشرافی شدن هستند، باعث به مخاطره افتادن آینده خود جوانان می‌شود. رسانه‌ها در رأس آنها صداوسیما باید واقعیت‌ها را بدون پرده‌پوشی به جوانان اظهار دارد و خانواده‌ها نباید تسلیم خواسته‌‌‌‌‌های غیرمنطقی فرزندان خود شوند.

 اقصاد-مقاومتی دکتر-ابهری
اقصاد-مقاومتی-دکتر-ابهری
telegramtwiterinstagraminstagraminstagramaparataparat