menusearch
majidabhari.ir

قرص‌‌‌‌های شادی آور

جستجو
۱۳۹۶/۱/۵ شنبه
(1)
(0)
قرص‌‌‌‌های شادی آور
قرص‌‌‌‌های شادی آور

قرص‌‌‌‌های شادی آور


خبرنگار اجتماعی خبرگزاری مهر
در این باره

با دکتر مجید ابهری آسیب شناس و پژوهشگر مسائل اجتماعی

  به گفتگو نشسته است :

* جامعه ایران به واسطه حضور بیش از 65 درصد افرادی که زیر 30 سال سن دارند به لحاظ جمعیتی جامعه ای جوان تلقی می‌شود و به تبع جوانی جمعیت انتظار وجود ویژگی‌‌‌‌های یک جامعه شاد را در ذات و بطن خود می‌پرواند. اما بسیاری از صاحبنظران اجتماعی معتقد هستند که جامعه ایران به دلایلی خاص از شادی و نشاط به دور مانده است. البته در این میان عده ای نیز وجود دارند که براساس تعاریفی خاص معتقد هستند مولفه‌‌‌‌های شادی به میزان لازم در جامعه وجود دارد. ارزیابی شما از این مسئله چگونه است؟

– با آنکه 65 درصد از جمعیت کشور ما را جوانان زیر سن 30 سال تشکیل می‌دهند، اما به دلیل فقدان شادی و نشاط اجتماعی که به علت کشمکش‌‌‌‌های سیاسی درکشور رخ داده است، 25 درصد از این افراد درافسردگی به سر می‌برند.

ناامیدی نسبت به آینده و مبهم بودن آینده حتی در نزد جوانان تحصیلکرده و بیکاری و همچنین وجود پدیده ای به نام کنکور، هر چند معیار درستی برای تشخیص سواد در بین جوانان نیست، اما موجب توقف بسیاری از جوانان مستعد کشور می‌شود و همچنین تشنجاتی که به واسطه مسائل اقتصادی در میان بسیاری از خانواده‌‌‌‌های کشور وجود کلامی و رفتاری دارد. همگی موجب عدم دستیابی جوانان به ایده ها وآمال و آرزو‌‌‌‌های خود شده و باعث تعمیق و افسردگی در بین جوانان کشور می‌شود.

* جدای از علل و عوامل افسردگی که شما به آنها اشاره داشتید، به نظر می‌رسد سطح تحلیل را باید معطوف مسائل بنیادی تری نیز دانست : زیرا بر اساس یافته‌‌‌‌های جامعه شناختی ایجاد و پیدایش شادی در جامعه معلول عوامل و شرایط پیچیده تری نیز است که در این میان عوامل اقتصادی و… تنها به منزله رو بنای این عوامل تلقی می‌شوند. بنابراین، یافتن مولفه‌‌‌‌های اصلی در این خصوص حائز اهمیت می‌نماید.

– مهمترین مولفه شاد بودن ” امید به زندگی ” است، هر چند بر طبق آمار میزان امید به زندگی در کشور افزایش یافته است. اما من معتقدم که بر طبق آمارو ارقام نمی‌توان برنامه ریزی کرد. زیرا آنچه مسلم است این است که امید به زندگی باید موجب افزایش سطح شادی و پایین آمدن سطح آسیب‌‌‌‌های اجتماعی از قبیل اعتیاد و خودکشی شود، همچنین یکی دیگر از مولفه ‌‌‌‌های بنیادین این موضوع رشد و بالندگی جوانان و جلوگیری از ریزش و مهاجرت جوانان به خارج از کشور است. امروزه ما در بین 91 کشوردر حال توسعه به لحاظ خروج مغزها مقام اول را به خود اختصاص داده ایم. بنابراین با توجه به اینگونه آمار می‌توان دریافت که مولفه‌‌‌‌های شادی در کشور ما در سطوح بسیار پایینی قرا ردارند.

* یکی از عمده مسائلی که در شناخت و به تبع آسیب شناسی هر پدیده اجتماعی وجود دارد، ارایه تعریف مشخص از آن پدیده به جهت شناخت ابعاد وجودی و ماهیت درونی آن پدیده است. بنابراین، به نظر شما اهمیت ارایه تعریف روشن ازشادی چه تاثیری می‌تواند در بررسی اهرم‌‌‌‌های کاهش و یا افزایش سطح مولفه‌‌‌‌های شادی آفرین در جامعه داشته باشد؟

– ببینید ما امروزه برای مثال با وجود گذشت 25 سال از پیروزی انقلاب هنوز تعریف مشخص بر فرهنگ و ادبیات پوشاک نداریم و نتوانسته ایم دامنه رنگ‌‌‌‌های مجاز را برای جوانان تعریف کنیم .ما هنوز چاره جویی‌‌‌‌های رابطه با جنس مخالف را برای جوانان مشخص و تعریف نکرده ایم و همچنین چارچوب شادی‌‌‌‌های مجاز برای جوانان ما روشن و مشخص نیست. امروزه ما بعد از گذشت 25 سال هنوز با مشکل موسیقی و گوش دادن به موسیقی مواجه هستیم و هنوز کسی نتوانسته است دامنه استفاده از موسیقی برای ایجاد شادی را به روشنی مشخص کند. بنابراین با توجه به اینکه ما هنوز نتوانسته ایم به تدوین ادبیات شادی در جامعه بپردازیم، لذا نمی‌توانیم به بررسی اهرم‌‌‌‌های کاهش و یا افزایش آن نیز بپردازیم.

* به اعتقاد بسیاری از نظریه پردازان علوم اجتماعی، نهاد خانواده متناسب با چگونگی ارتباط و طرز برخورد اعضای خود با یکدیگر در یک هم کنش اجتماعی با سایرنهادها قراردارد. بنابراین، تحلیل رفتار خانواده و شناخت مولفه‌‌‌‌های محیطی – روانی حاکم بر آن در این حوزه نیز می‌تواند راهگشای بسیاری از مجهولات قرار گیرد به نظر شما تاثیر خانواده در کاهش سطح نگرانی و اضطراب و همچنین افزایش میزان شادی درجامعه از چه راههایی امکان پذیر است و خانواده چگونه می‌تواند نقش خود را ایفا کند؟!!

توجه : لینک ورود به کانال تلگرام و اینستاگرام دکتر مجید ابهری در پایین صفحه است

instagraminstagramcloobtelegramline