زیباکلام جایگاه نخبگان در جامعه را بی‌اعتبار می‌کند / چرا ؟؟؟

جستجو
۱۳۹۵/۱۲/۲۸ شنبه
(1)
(0)
زیباکلام جایگاه نخبگان در جامعه را بی‌اعتبار می‌کند / چرا ؟؟؟
زیباکلام جایگاه نخبگان در جامعه را بی‌اعتبار می‌کند / چرا ؟؟؟

زیباکلام جایگاه نخبگان در جامعه را بی‌اعتبار می‌کند/ برخی با اتهام‌زنی بدون سند، جایگاه‌شان را تحکیم می‌کنند

هر چند نامه مزبور برد چندانی نداشت و کارشناسان از ابتدا بی‌اساس بودن این نامه را می‌دانستند اما بی‌اعتبار نمودن جایگاه نخبگان در نظر آحاد جامعه گناه نابخشودنی است که زیان آن مستقیما به فرهنگ و سبک زندگی همه ما بر می‌گردد.


 
سرویس اجتماعی فردا: اواخر هفته گذشته بود که صادق زیباکلام استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران مطلب کذبی را خطاب به شهردار تهران در رسانه‌ها منتشر کرد که از همان ابتدا دروغ بودن انتشار این خبر مشخص شده بود.  
 
مجید ابهری، پژوهشگر، رفتار‌شناس و آسیب‌شناس اجتماعی در رابطه با انتشار مطلب دروغ از جانب زیبا کلام به خبرنگار «فردا» می‌گوید: نخبگان فریب موج‌های کاذب شبکه‌های اجتماعی را نخورند، متاسفانه این روزها بعضی از افرادی که در جایگاه نخبگی قرار داشته و القاب مختلفی را یدک می‌کشند، فریب موج‌های کاذب بعضی از شبکه‌های اجتماعی را خورده و با موج سواری قصد ایجاد جایگاه اجتماعی برای خود دارند با حمله به شخصیت‌های فرهنگی و اجتماعی بر اساس شایعات و ادعاهای کذب اعتبار علمی خود را زیر سوال می‌برند. 
 
ابهری ادامه می دهد: در همین چند روز اخیر یکی از اساتید دانشگاه که در بسیاری از زمینه‌ها اظهارنظر نموده و خود را صاحب نظریه‌های مختلف سیاسی و فرهنگی می‌داند، بر اساس دروغی که در یکی از شبکه های اجتماعی آمده و اصولا چنین اقدامی در جامعه انجام نشده بود، نامه سرگشاده‌ای نوشت که باعث تاسف نخبگان فرهنگی و اجتماعی شده است. 
 
این آسیب‌شناس اجتماعی بیان می‌کند: از نگاه رفتارشناسی در جامعه امروز نخبگان سه گروه هستند، گروه اول که با تحقیق و پژوهش و ریشه‌یابی موضوعات اقدام به مقاله نویسی  و یا مصاحبه می‌کنند. گروه دوم که بدون توجه به عواقب نظریات و حرف‌های خود، بحث ها و موضوعات بی‌اساسی را مطرح می‌کنند و گروه سوم که در این میان با سکوت خود فقط نظاره‌گر بلبشوی فرهنگی هستند.  
 
مجید ابهری در رابطه با آثار انتشار اخبار دروغ می‌گوید: وقتی مسئولی مصرف الکل را 420 میلیون لیتر اعلام می کند و با ایجاد موج اضطراب در میان خانواده ها، بهانه دست شبکه های اجتماعی و بیگانه می دهد، بعدا اگر تکذیب هم شود فایده ای ندارد.  
 
نظیر همین نامه از ظرف کسی که با ایجاد رانت سیاسی ناشی از وابستگی سببی به هر کسی که دلش بخواهد حمله می کند، بدون آنکه تحقیق کند که پوسترها و بنرهای مورد نظرش اصلا چاپ و پخش شده است یا خیر؟ 
 
وی اظهار می دارد: باید گفت که این گونه حرف‌ها و حرکت‌ها تنها موجب خدشه به ساحت محترم علم و پژوهش گشته و خدمتگزاران جامعه نباید از آن دلگیر شوند. اشاره من به نامه‌ای است که آقای زیباکلام خطاب به شهردار تهران نوشته و ایشان را به حیف و میل بودجه بیت‌المال محکوم کرده است. در حالی که این موضوع از پایه دروغ بوده و اصلا چنین حرکتی در تهران انجام نشده است. جا دارد رسانه‌ها با رعایت جایگاه فرهنگی اطلاع‌رسانی اجازه قدرت‌نمایی سیاسی به موج سواران ندهند و باعث آشفتگی بیشتر فضای جامعه نشوند و فرهیختگان و نخبگان فقط در رشته تخصصی خود اظهار نظر نمایند. چرا که در حال حاضر حرف زدن بدون اساس و اتهام زدن بدون سند، ظاهرا شیوه‌ای برای تحکیم جایگاه و رشد برخی افراد شده است. 
 
این جامعه شناس در پایان عنوان می‌کند: هر چند نامه مزبور برد چندانی نداشت و کارشناسان از ابتدا بی‌اساس بودن این نامه را می‌دانستند اما بی‌اعتبار نمودن جایگاه نخبگان در نظر آحاد جامعه گناه نابخشودنی است که زیان آن مستقیما به فرهنگ و سبک زندگی همه ما برمی‌گردد.
 
 
دکتر مجید ابهری: زیبا کلام جایگاه نخبگان را در جامعه بی اعتبار میکند
زیبا کلام جایگاه نخبگان را در جامعه بی اعتبار میکند
telegram
شرکت سازنده