خال‌کوبی

جستجو
۱۳۹۵/۱۲/۲۸ شنبه
(0)
(0)
خال‌کوبی
خال‌کوبی
ریشه خال‌کوبی برای افراد سابقه‌دار و زندان کشیده است

در گفت‌وگو با برنا مطرح شد

ریشه خال‌کوبی برای افراد سابقه‌دار و زندان کشیده است

خال‌کوبی در غرب برای گروه‌های نژادپرستان، همجنس‌بازان، ولگردها و وندال‌ها است تا برای خود یک پایگاه اجتماعی جداگانه تهیه کنند.

باشگاه جوانی برنا

پیشینه خال‌کوبی در ایران چیست؟

به لحاظ رفتارشناسی چگونه می‌توان خال‌کوبی برخی جوانان را توجیه کرد؟


 
دکتر مجید ابهری، رفتار شناس، مشاور کمیسیون اجتماعی مجلس: بعضی از رفتارهای گذشته ریشه در فرهنگ و باورهای سنتی و تاریخی در جامعه ما داشته و هر کدام نمادی برای یکی از اقشار یا رفتارهای اجتماعی بوده است. خال‌کوبی، در سال‌های قدیم ویژه افراد سابقه‌دار، زندان کشیده و کسانی بود که سابقه مدت بازی در شهر و محله‌ی خود داشتند و با این کار، قصد داشتند ابهت و چهره‌ی ترسناکی برای خود تدارک نمایند.
 
متاسفانه، این رفتار امروز در غرب برای گروه‌های نژادپرستان، همجنس‌بازان، و ولگردها، وندال‌ها به وجود آمده و این افراد با خال‌کوبی در سر و گردن و گوش و بدن، دست‌ها و پاها، قصد آن دارند که چهره‌ی خود را از مردم عادی مشخص ساخته و به اصطلاح یک پایگاه اجتماعی جداگانه برای خود تهیه کنند.

گروهی از هم‌وطنان، بدون اطلاع از ماهیت خال‌کوبی که امروزه تاتو خوانده می‌شود، دست به تقلید زده‌اند. گروهی از بانوان با استفاده آرایشی از تاتو در لب، چشم و ابرو و تعدادی از جوانان با خالکوبی‌های نمادهای نژادپرست غربی، شیطان پرستان و امسال آنها اقدام به این کار می‌کنند.


ایجاد حساسیت‌های پوستی و خونی بر اثر خال‌کوبی و استفاده از رنگ‌ها شیمیایی، انتقال کزاز، ایدز و بیماری‌های واگیردار پوستی و خونی به خاطر استفاده از وسایل ارزان قیمت از یک طرف و استفاده از نمادها و تصاویری که معانی بسیار زشتی و ناپسندی دارند و باعث می‌شوند قضاوت و ارزیابی مردم به اینگونه افراد کاملا منفی شده و آنها را همانند ولگردان غربی ارزیابی کنند.

خانواده‌ها، رسانه‌ها، به ویژه تلویزیون باید ضمن بیان فلسفه خال‌کوبی پزشکی و بهداشتی، روانی و اجتماعی این حرکت نادرش را برای جوانان بیان کرده و نهادهای قضایی و امنیتی و انتظامی با افراد و مراکزی که به خاطر پول، فرزندان جامعه را دچار بزهکاری‌های اجتماعی می‌کنند به شرق مقابله کرده و آنها را جمع آوری نمایند.
 
جوانان باید بدانند که اینگونه حرکات هیچ دلیلی بر پیشرفت یا مدگرایی نبوده و اطمینان داشته باشند در آینده‌ای نه چندان دور مجبور به پاک کردن آنها خواهند شد آن وقت اگر پاک کردن غیرممکن نباشد، با دشواری و بیمار خواهد بود پس بهتر است

امروز قبل از انجام این کار فقط چند دقیقه به عاقبت آن فکر کنند.

لینک کانال تلگرام دکتر مجید ابهری در پایین همین صفحه برای عضویت برروی آیکون تلگرام کلیک کنید
 دکتر مجید ابهری /  خالکوبی
دکتر مجید ابهری / خالکوبی
telegram
شرکت سازنده