menusearch
majidabhari.ir

عصای سفید روزگار سیاه

جستجو
۱۳۹۶/۷/۲۸ جمعه
(0)
(0)
عصای سفید روزگار سیاه
عصای سفید روزگار سیاه
عصای سفید روزگار سیاه/با از بین رفتن یک حس یا توانایی، معمولا به احساس و توانایی‌های دیگر انسان اضافه می‌شود و به همین جهت نباید به معلولین با نگاه ترحم نگریسته شود 
مجید ابهری ‌ رفتارشناس
در عوض باید امکانات زیستی و رفاهی برای این عزیزان فراهم شود تا آنها بتوانند از مواهب اجتماعی و امکانات فرهنگی و اقتصادی به درستی بهره گیرند. در مسابقات جهانی پارالمپیک و همچنین مسابقات داخلی به خوبی می‌توان به توانایی‌های این گونه افراد پی برد که با چه تلاش و پشتکاری عناوین مختلف جهانی را کسب می‌کنند.
البته در این جا روی سخن با نابینایان و کم‌بینایان است.
مشاهده کرده‌ایم که این عزیزان توانسته‌اند درجات بالای علمی را کسب کنند و این نقص عضو نتوانسته آنها را گوشه‌گیر و منزوی کند. به طور مثال روشندلی را می‌شناسم که در یکی از سازمان‌ها، مسئول جوابگویی تلفن است و در این راستا بیش از سه هزار شماره تلفن را در ذهن خود دارد اتفاقی که شاید یک انسان سالم نتواند آن را انجام دهد.
حتی گاهی فردی که از سلامت کامل برخوردار است در مقابل توانایی‌های شگفت‌انگیز این افراد به تحسین و تعجب واداشته می‌شود. اما طبق قوانین استخدامی، 3 درصد نیروهای موردنیاز باید از بین معلولین واجد شرایط برگزیده شوند که متاسفانه به این قانون عمل نمی‌شود . نابینایان فقط یک روز در سال («عصای سفید» یا روز «نابینایان») مورد توجه قرار می‌گیرند
در صورتی که باید در طول سال به وضع تحصیل، اشتغال و زندگی آنها توجه ویژه شود. قصدم این نیست که بگویم به علت این نقص عضو باید در مورد این عزیزان تبعیض قائل شویم بلکه هدف این است که به هموطنان مخصوصا خانواده‌های دارای فرزند معلول به ویژه نابینا عرض کنم که این‌گونه اشخاص، دارای توانمندی‌های فوق‌العاده هستند که در صورت کشف استعدادها و پرورش آن، می‌توانند تبدیل به نابغه‌ای برای جامعه شوند.
از سوی دیگر متاسفانه به علت عدم مناسب‌سازی معابر مثل پارک‌ها ، مراکز تفریحی، ورزشی و فرهنگی نابینایان نمی‌توانند از مزایای اجتماعی بهره گیرند و بارها شاهد سختی‌های آنها در این باره بوده‌ایم. مهم‌تر از همه در محور اشتغال باید گفته شود که کم بینایان و کم شنوایان دچار مشکل هستند و روزگار خود را با سختی می‌گذرانند. درحالی که با توجه به بالا بودن ضریب هوش اجتماعی و هوش هیجانی این عزیزان به سادگی می‌توانند مهارت‌های شغلی مناسب را فرا گرفته و چرخه زندگی خود را باعزت نفس و مناعت طبع اداره کنند.
به هر سو باید در طول سال و در همه زمینه‌ها به این عزیزان توجه شود نه اینکه در سال آنهم در یک روز (عصای سفید) بخواهیم آنها را ببینیم.
پس تشکل‌های غیردولتی و نهادهای مردمی می‌توانند جای خالی کمبودهای دولتی را پر کرده و در محورهای پیشگیری، آموزش، اشتغالزایی و کارآفرینی گام‌های سودمندی بردارند.
در نهایت به گونه‌ای سیاستگذاری و برنامه‌ریزی شود که این عزیزان فقط در زمینه معلولیت خود به فکر واداشته شوند و دل مشغولی برای گذران زندگی و امورات خود نداشته باشند

کانال تلگرام دکتر مجید ابهری
@drmajidabhari

توئیتر :
https://twitter.com/drmajidabhari
سایت رسمی :
http://majidabhari.ir

صفحه ی رسمی ویدئویی دکتر مجید ابهری
مصاحبه های تصویری👈🏿
http://www.aparat.com/drmajidabhari
 عصای سفید روزگار سیاه
عصای سفید روزگار سیاه
aparatinstagramtwitertelegram