menusearch
majidabhari.ir

دکتر مجید ابهری / «خون بازی»؛ جدیدترین آسیب فضای مجازی

جستجو
۱۳۹۶/۶/۲۸ سه شنبه
(1)
(0)
دکتر مجید ابهری / «خون بازی»؛ جدیدترین آسیب فضای مجازی
دکتر مجید ابهری / «خون بازی»؛ جدیدترین آسیب فضای مجازی

دکتر مجید ابهری / «خون بازی»؛ جدیدترین آسیب فضای مجازی

دکتر مجید ابهری در گفتگو با گروه اجتماعی – نداجعفری : خط خطی کردن دست و پا با تیغ و آسیب زدن به بدن چندسالی است که در میان نوجوانان و به خصوص دختران دوره متوسطه خبرساز شده است. برخی معتقدند این خشونت علیه بدن موضوع جدیدی نیست و از زمان‌های قدیم میان شیطان پرستان رواج داشته اما در حال حاضر با گسترش شبکه‌های اجتماعی شکل جدیدی به خود گرفته است . متاسفانه هنرمندان و خوانندگان غربی نیز در این راستا نقش بسیار چشمگیری را ایفا می‌کنند و نوجوانان با تقلید از آن‌ها می‌خواهند به نوعی خشم فروخفته خود را به نمایش بگذارند . بررسی‌ها نشان می‌دهد در اغلب موارد ریشه اصلی این رفتارها آسیب‌هایی روحی است که نوجوانان در خانواده می‌بینند و برای رهایی از مشکلات و همراهی با همسالان خود دست به انجام این کارها می‌زنند .

 

دکتر مجید ابهری استاد دانشگاه و آسیب‌شناس اجتماعی و متخصص علوم رفتاری در این باره به عصر ایرانیان می‌گوید:طی سال‌های اخیر گسترش رفتارهای غیر منطقی در شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی باعث بروز پدیده‌های نو ظهور در جامعه شده و جدیدترین آسیب این فضا «خون بازی» و «خون خوری» بین نوجوانان، مخصوصا دختران است.

ناهنجاری روانی و رفتاری از عومل اصلی «خون بازی» است

وی ادامه می‌دهد : پدیده «خون بازی» یک فرایند جدید نیست و از سالیان دور در محافل شیطان پرستان برای ایجاد تحکیم روابط گروهی صورت می‌گرفت؛ اما طی سال‌های اخیر این موضوع شکل جدیدی به خود گرفته و خواننده‌ها ، هنرپیشه‌های غربی به گسترش آن در میان نوجوانان دامن زده‌اند . وی می‌گوید : باید تاکید کرد لذت جویی و لذت طلبی از انجام اینگونه رفتارها نشانه ناهنجاری روانی و رفتاری است که به نوعی می‌توان در شاخه خود آزاری، آن را ارزیابی کرد .

این جامعه شناس تصریح می‌کند : به عنوان نمونه خواننده‌ای به نام «مرلین» ضمن اجرای آهنگ‌های «بلک متال» و«هِوی متال»خون خود را با سرنگ کشیده و یا بریدگی دست‌های خود را فشار می‌دهد و هنگام خروج خون آن‌ها را در مقابل چشم‌های طرفداران خود می‌خورد و تماشاچیان که اکثریت آنها نوجوان و جوان هستند از اون پیروی می‌کنند.

 این آسیب شناس اجتماعی با بیان اینکه دختران و پسران در سنین 13 تا 18 سالگی به خاطر جلب توجه ، همرنگی با گروه همسالان و عقب نماندن از دوستانشان و خود مطرحی به کارهایی از این دست روی می‌آورند، می‌افزاید : نوجوانان همراه با دوستانشان با ایجاد خراش در سینه و بازو و هنگام «خون خوردن» عکس‌های سلفی گرفته و در شبکه‌های اجتماعی مثل اینستاگرام و توییتر قرار می‌دهند .

وی در مورد اینکه فقر مالی و اقتصادی در گسترش «خون بازی» در میان نوجوانان نقش دارد می‌گوید : بعضی از افراد متاسفانه قصد دارند هر پدیده‌ای را به فقر یا شرایط اقتصادی ربط دهند این در حالی است که 80 درصد اینگونه افراد از خانواده‌های مرفه هستند که دچار فقر عاطفی و کم توجهی والدین خود می‌باشند؛ چون استفاده از ابزاری مانند گوشی‌های تلفن همراه، ساعت و انگشترهای گران قیمت از مشخصات افرادی که مشکل مالی دارند نیست .

عصیان نوجوانان برعلیه تربیت خانوادگی و رفتار اجتماعی

دکتر ابهری ادامه می‌دهد : رفتارشناسان این حرکت نوجوانان را عصیان برعلیه تربیت خانوادگی می‌دانند که جلوه اصلی «وندالیسم» رفتاری و اجتماعی به شمار می‌رود . وی با اشاره به اینکه کمرنگ بودن اطلاع‌رسانی و آموزش توسط رسانه‌ها و نهاد‌های فرهنگی ، بی توجهی خانواده‌ها به فرزندان در شیوع ناهنجاری‌های اجتماعی نظیر « خون بازی » نقش دارند، توضیح می‌دهد: خانوادها باید با دیدن مشکلات رفتاری از سوی فرزندشان آن‌ها تحت نظر روانشناس و روانپزشک قرار دهند ؛ چون خونخواران می‌توانند دست به هر کار خشونت آمیزی بزنند .

این استاد دانشگاه ادامه می‌دهد : بنابراین توجه به اینگونه نوجوانان و رفع مشکلات روانی و رفتاری این گروه از افراد ، از اهرم‌های اصلی پیشگیری ، کنترل و مقابله می‌باشد که در کنار آموزش و گسترش مهارت‌های زندگی باید مورد توجه قرار گیرد .

لزوم حضور مددکار در مدارس کشور

فاطمه دانشور نیز درباره پدیده «خون بازی» می‌گوید: مدتی است گزارشاتی مبنی بر شیوع این پدیده در بین دانش‌آموزان به ما می‌رسد که طی آن بچه‌ها برای لذت و خودنمایی، بدن خود و به‌ویژه دست‌هایشان را زخمی‌می‌کنند.او ادامه می‌دهد: عکسی که در صفحه اینستاگرام من منتشر شد متعلق به دختری ۱۵ساله است که دست‌های خود را به طرز وحشتناکی خراش می‌دهد و از این کار لذت می‌برد.به گفته این فعال اجتماعی دانش‌آموزان با الگوبرداری از هم این کار را انجام می‌دهند و به شدت هم بین آن‌ها گسترش پیدا کرده است. این دختر ۱۵ساله با مشاوران زیادی صحبت کرده و هیچ تاثیری بر روی او نداشته است و این یعنی اینکه باید از این اتفاق پیشگیری می‌شد و حالا هم حل آن بسیار مشکل است.دانشور به راهکار آموزش و پرورش برای جلوگیری از گسترش آن اشاره می‌کند و اضافه می‌کند: از آن‌جایی که کاری از دست مدیران مدارس ساخته نیست آن‌ها به دانش‌آموزان می‌گویند؛ «آستین‌های خود را پایین بکشید که زخم‌هایتان معلوم نباشد.»!مدیرعامل موسسه نیکوکاری مهرآفرین در پاسخ به این سوال که تعداد پسران درگیر در این پدیده بیشتر است یا دختران، اضافه می‌کند: این پدیده در دختران بیشتر است و شاید به دلیل فرهنگی که در کشور ما وجود دارد آن‌ها برخلاف پسرها که می‌توانند انرژی و غم‌شان را در خیابان تخلیه کنند، آن را در خود می‌ریزند و از خودشان انتقام می‌گیرند.او معتقد است: با توجه به حساسیت مقامات بالای کشور بر روی آسیب‌های اجتماعی، آموزش و پرورش باید تمهیدات لازم را برای پیشگیری و مقابله با آن در نظر بگیرد و همزمان در راس وزارت‌خانه هم ستادی برای این اقدام ایجاد کند.دانشور پیشنهاد داد: در این ستاد نیز از نماینده‌های سازمان‌های مردم نهاد به دلیل نزدیکی با این پدیده‌ها دعوت کنند تا بعد از تبیین آسیب‌ها راهکار مناسبی برای آن در نظر گرفته شود.او به شیوع خودکشی در میان دانش‌آموزان نیز اشاره کرده و می‌گوید: در خانواده‌های آسیب‌دیده که خودزنی داشته‌اند، خودکشی‌های نافرجام زیادی هم اتفاق افتاده است.این فعال اجتماعی معتقد است که باید در هر مدرسه یک مددکار اجتماعی وجود داشته باشد، حتی اگر در همه مدارس هم امکانش نیست، در مدارس حاشیه شهرها مستقر شوند تا نوع آسیب را شناسایی و برای مقابله یا پیشگیری از آن راه‌حلی بیاندیشند.

رها شدن آموزش و پرورش در دوران انتخابات

دانشور در پاسخ به این سوال که آیا به‌نظر شما آموزش و پرورش برای مقابله یا پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی اقدامی‌انجام داده است یا نه، می‌گوید: آموزش و پرورش دچار حاشیه‌های زیادی شد. آقای فانی چندماه مانده به پایان دولت یازدهم برکنار شد و فضا به سمت انتخابات رفت.وی ادامه می‌دهد: وقتی فضا به سمت انتخابات می‌رود مدتی امور رها می‌شود تا افراد جدید بیایند. تغییر افراد هم خود باعث عقب افتادن رسیدگی به امور می‌شود.این فعال اجتماعی با اشاره به روی کار آمدن بطحایی نیز می‌گوید: وزیر جدید باید با پرهیز از انکار، به این معضل‌ها توجه داشته باشد و در عین حال راه را برای حضور نماینده‌های سازمان‌های مردم نهاد به فعالیت‌های مربوط به آن باز کند.

حاشیه‌های سازمان‌های مردم نهاد

دانشور با اشاره به اینکه تعداد سازمان‌های مردم نهادی که با آسیب‌های اجتماعی مقابله می‌کنند، بسیار کم است، اضافه می‌کند: در عین حال این سازمان‌ها همیشه به دلیل طرح بعضی از مسائل با دستگاه قضا درگیر هستند.او ادامه می‌دهد: مددکاران اجتماعی ما از نزدیک در جریان آسیب‌ها قرار می‌گیرند و زمانی که زیاد می‌شود، ما هشدار می‌دهیم اما برخی سازمانهای مربوطه با ما برخورد می‌کنند که چرا این مسائل را عنوان می‌کنید! چرا به خودمان نگفتید.این فعال اجتماعی می‌گوید: در پاسخ آن‌ها باید گفت زمانی که سازمان‌های مردم نهاد هیچ جایگاهی در عرصه تصمیم‌گیری کشور ندارند و حتی یک صندلی در شورای عالی اجتماعی به آن‌ها داده نمی‌شود ما از طریق رسانه‌ها آن را به گوش مردم می‌رسانیم. شایسته نیست که بعد از هر هشداری ما را برای این اقدامات تهدید کنند یا در معرض فشار بگذارند.

کانال دکتر مجید ابهری:
@drmajidabhari

توئیتر :
https://twitter.com/drmajidabhari
سایت رسمی :
http://majidabhari.ir

صفحه ی رسمی ویدئویی دکتر مجید ابهری
مصاحبه های تصویری👈🏿
http://www.aparat.com/drmajidabhar

 «خون بازی»؛ جدیدترین آسیب فضای مجازی
«خون بازی»؛ جدیدترین آسیب فضای مجازی
aparatinstagramtwitertelegram