menusearch
majidabhari.ir

جان آدم چقدر ارزان !

جستجو
۱۳۹۶/۶/۱۵ چهارشنبه
(1)
(0)
جان آدم چقدر ارزان !
جان آدم چقدر ارزان !
دکتر مجید ابهری / روزنامه آفتاب یزد
جان آدم چقدر ارزان !

متاسفانه هر بار در صفحات حوادث با اخبار تلخی روبه‌رو می‌شویم که عده‌ای از هم‌وطنان در سانحه رانندگی جان خود را از دست می‌دهند. تا جایی که کشته‌ها و مصدومین حوادث رانندگی بیش از جنگ 8 ساله شده و به قول یکی از مسئولین هر نیم ساعت یک کشته و 20 مجروح در تصادفات رانندگی روی دست ما می‌ماند. این سخن از قائم مقام وزیر بهداشت است که سومین عامل مرگ و میر حوادث ترافیکی است و در هر سی و سه دقیقه یک نفر در کشور فوت می‌کند و سالانه سی و نه میلیارد دلار از درآمد ملی به صورت مستقیم و غیرمستقیم به دلیل حوادث و سوانح ترافیکی از بین می‌رود. متاسفانه کشورمان از نظر آسیب‌‌‌‌‌های ناشی از حوادث ترافیکی در رتبه هشتم قرار دارد و قبل از ما سه کشور آفریقایی و یک کشور آسیایی است. هنوز حادثه واژگون شدن کامیون حامل دانش آموزان نمونه در جاده لرستان از یادها فراموش نشده که
خبر واژگون شدن اتوبوس و از دست رفتن
دانش آموزان دختر در محور داراب - بندرعباس غم و
اندوهی سنگین بر دل‌‌‌‌‌های هم وطنان گذاشت. دوباره پدران و مادران داغدار در از دست دادن عزیزان خود سوگوار هستند. ضمن تسلیت به این خانواده‌ها و همدردی با آنها باید بگویم که تا کسی فرزند از دست ندهد درد این والدین را نمی‌فهمد. به سادگی گفته یا نوشته می‌شود چندین دانش آموز فوت شده‌اند، اما تصور اینکه آرزو‌‌‌‌های برباد رفته از سوی این عزیزان و خانواده‌‌‌‌‌های آنها چه بار سنگینی بر دل هایشان گذاشته و تا پایان زندگی‌شان این مصیبت فراموش شدنی نیست، واقعا سخت است.
براساس آمار پلیس فقط در شهریور گذشته 810 نفر در صحنه کشته شده‌اند اما خوشبختانه میزان تلفات در 10سال گذشته به خاطر بالارفتن فرهنگ رانندگی و تلاش پلیس راهنمایی و رانندگی و مشارکت مردم بهبود چشم گیری یافته است اما هنوز تا نقطه مطلوب فاصله زیاد مانده است که با عنایت به سه عامل تصادف یعنی جاده، خودرو و راننده باید تلاش‌‌‌‌‌های بیشتری صورت گیرد. خستگی و خواب آلودگی راننده که جان جگرگوشه‌‌‌‌‌های مردم را در دست دارد یکی از عوامل این تصادف و بسیاری از تصادفات دیگر است. پایین بودن کیفیت قطعات و کهنگی خودرو دوام و استحکام آن در کنار خطا و ضعف انسانی و اشکالات مهندسی و فنی بر جاده‌ها می‌تواند این حوادث تلخ را افزایش دهد. بنابراین دولت در برنامه ششم باید حوادث رانندگی را تا 31 درصد کاهش دهد. یعنی باید با تکمیل شبکه‌‌‌‌‌های امدادرسانی و فوریت‌‌‌‌‌های پزشکی از مرگ و میر افراد در صحنه تصادف جلوگیری کرده و از سوی دیگر اصلاح نقاط حادثه خیز جاده‌ها، توسعه و ارتقای فرهنگ صحیح ترافیکی نیز می‌تواند به کاهش این آمار کمک موثری کند. در مورد عامل انسانی؛ انجام معاینات جسمی، روحی و روانی از رانندگان مخصوصا خودرو‌‌‌‌های عمومی می‌تواند ضریب اطمینان را بالا برده و از ورود افراد ناتوان و بیمار به ناوگان حمل و نقل عمومی جلوگیری کنند. خانواده‌‌‌‌‌های عزیز از دست داده حاضر نیستند این گونه حوادث تلخ برای دیگران اتفاق بیفتد تا رنج و درد آنها ارزیابی شود اما کمترین توقع آنها پیشگیری از تکرار فجایع تلخ است که به سادگی با جان انسان‌ها بازی می‌شود. این نکته را فراموش نکنیم که با مرگ یک پدر یا مادر یا فرزند مسیر سرنوشت بازماندگان عوض شده و ممکن است به راه‌‌‌‌‌های دیگر کشیده شوند. در پایان امید است که این حادثه تلخ زنگ هشدار دیگری برای همه ما مخصوصا مراجع تصمیم‌گیری و نهاد‌‌‌‌های مربوطه باشد.
کانال دکتر مجید ابهری:
@drmajidabhari

توئیتر :
https://twitter.com/drmajidabhari
سایت رسمی :
http://majidabhari.ir

صفحه ی رسمی ویدئویی دکتر مجید ابهری
مصاحبه‌‌‌‌های تصویری👈🏿
http://www.aparat.com/drmajidabhar
 جان آدم چه ارزان!
جان آدم چه ارزان!
aparatinstagramtwitertelegram