menusearch
majidabhari.ir

آسیب‌شناس علوم رفتاری در گفتگو با شبستان

جستجو
۱۳۹۶/۶/۱۵ چهارشنبه
(0)
(0)
آسیب‌شناس علوم رفتاری در گفتگو با شبستان
آسیب‌شناس علوم رفتاری در گفتگو با شبستان
دکتر مجید ابهری آسیب‌شناس علوم رفتاری در گفتگو با شبستان:
حذف واژه طلاق از شناسنامه هیچ ارتباطی به ترویج دروغگویی در جامعه ندارد
کاهش سن بیوگی به ۱۷ سال
خبرگزاری شبستان:
یک آسیب‌شناس علوم رفتاری با بیان اینکه حذف واژه طلاق از شناسنامه هیچ ارتباطی به ترویج دروغگویی در جامعه ندارد گفت: بارها و بارها بانوان به خاطر حذف واژه طلاق از شناسنامه در دام کلاهبرداران و جاعلان افتادند.
 

 

دکتر مجید ابهری، آسیب‌شناس علوم رفتاری در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی شبستان در خصوص حذف واژه طلاق از شناسنامه گفت: طلاق یعنی گسستن روابط زناشویی بین زن و شوهر به اختیار که متاسفانه در حال حاضر با روندی صعودی در جامعه ادامه دارد تا جایی که از هر سه ازدواج یکی به طلاق منجر می‌شود.

 

وی با بیان اینکه در وقوع طلاق سه گروه آسیب می‌بینند، بیان کرد: زن، شوهر و در صورت وجود فرزندان این کودکان آسیب می بینند. طلاق از نظر رفتاری دارای سه مرحله است؛ طلاق زبانی، طلاق عاطفی و طلاق حقوقی  و فیزیکی با توجه به اینکه طبق قوانین و مقررات بعد از وقوع طلاق که زشت‌ترین حلال در نزد خداوند می باشد شناسنامه زوجین منهور به مهر می شود به گونه ای که هر کس آن شناسنامه ها را ملاحظه کند متوجه می شود که مرد یا زن در طلاق حضور داشتند و جدا شدند.

 

 ابهری در ادامه تصریح کرد: از نگاه سیبآسیب شناسی اجتماعی وجود مهر طلاق در شناسنامه بانوان برای آنها آسیب های اجتماعی را فراهم کرده و آنها را در معرض مخاطره قرار می دهد چرا که به محض مشاهده مهر طلاق در شناسنامه های آنها متاسفانه نظر افراد پیرامونی در اکثریت مواقع تغییر کرده و شاید به طمعی به طرف انهاحرکت کنند.

 

این آسیب شناس علوم رفتاری اذعان کرد: بعضی از کارشناسان اعتقاد دارند برداشتن مهر طلاق یعنی ترویج دروغگویی در حالی که هیچ ارتباطی بین دروغ گفتن ندارد. برداشتن مهر طلاق به این معنا نیست که زن اصلا ازدواج نکرده، یعنی در صورت لزوم با استعلام از ثبت احوال می توان فهمید که خانم یا آقایی ازدواج کرده یا نکرده است.

 

وی در ادامه اظهار کرد: پیشنهاد می کنم برای اینکه پوشش امنیتی برای بانوان در جامعه ایجاد شود، دفاتر اسناد و ازدواج قبل از وقوع عقد به درخواست زن و شوهر از ثبت اسناد استعلام نماید که معلوم شود زوجین ازدواج قبلی داشته اند یا خیر. بارها و بارها بانوان به خاطر حذف واژه طلاق از شناسنامه در دام کلاهبرداران و جاعلان افتادند و علاوه بر پرداخت هزینه های مختلف دچار مشکلات حقوقی و قانونی شده‌اند ،چرا که وجود مهر طلاق باعث ایجاد مشکلاتی برای بانوان در محیط خارج از منزل می شود و این جای هیچ انکاری را باقی نمی گذارد.

 

ابهری ادامه داد: برای اینکه دروغی گفته نشود زن و شوهر باید قبل از ازدواج تمام گذشته خود را برای هم بگویند، چرا که اگر زندگی بر اساس دروغ پی‌ریزی شود بالاخره یک روز از هم گسسته خواهد شد و هیچ‌گاه ماه پشت ابر نخواهد ماند ،بنابراین ضمن گفتن طلاق یا ازدواج به زوج یا زوجین می توان از این موضوع فاصله گرفت.

 

وی گفت: گاهی برخی از دختران فقط عقد کردند و در دوره عقد و نامزدی از یکدیگر جدا شده اند آنها هم با نگاه بیوگی در جامعه نگریسته می شوند. برای اینکه این نقیصه اجتماعی و بستر آسیب زا در جامعه حذف شود، بهتر است مهر طلاق از شناسنامه خانم ها حذف گردد و در صورت تمایل شوهر هنگام ازدواج بتوانند استعلام نمایند.

 

این آسیب شناس علوم رفتاری با اشاره به آثار اجتماعی حذف واژه طلاق از شناسنامه اظهار کرد: متاسفانه از نگاه اجتماعی بر اساس یک باور غلط در جامعه ما به زنان بیوه آن طور که باید و شاید نگاه کرده نمی شود چرا که با رسیدن سن بیو‌گی به 17 سال هم اکنون با بیوه‌های جوان مواجه هستیم. متاسفانه وقتی به چشم بیوه نگریسته می شوند دیگر شانس ازدواج مجدد مناسب را از دست می دهند یا باید با یک فرد متاهل ازدواج کنند یا با کسی که سن پدر او را دارد باید پیوند زناشویی ببندد.

 

ابهری گفت: آسیب های اجتماعی ناشی از طلاق بسیار زیاد است اما برداشتن مهر طلاق از شناسنامه زن یا مرد هیچ عارضه ای چه دروغگویی و فریب به وجود نخواهد ماند.

 

وی در پاسخ به اعتقاد برخی از کارشناسان که حذف واژه طلاق از شناسنامه موجب ترویج دروغگویی در جامعه می شود، گفت: اگر قرار باشد زن نگوید که من ازدواج کرده‌ام آن زندگی به درد نمی خورد. در کجای ایران سابقه دارد که کسی ازدواج کرده و طلاق گرفته و در ازدواج مجدد به همسر خود نگفته که قبلا ازدواج کرده است.

 

این آسیب شناس علوم رفتاری خاطر نشان کرد: در محیط های اداری دیده شده است که خانم های مطلقه بخشی از شناسنامه خود را ارایه نمی دهند یا جعل کرده و هزاران راه دیگری را می روند که این امر اصلا درست نیست

کانال دکتر مجید ابهری:
@drmajidabhari

توئیتر :
https://twitter.com/drmajidabhari
سایت رسمی :
http://majidabhari.ir

صفحه ی رسمی ویدئویی دکتر مجید ابهری
مصاحبه های تصویری👈🏿
http://www.aparat.com/drmajidabhar
 حذف واژه طلاق از شناسنامه هیچ ارتباطی به ترویج دروغگویی در جامعه ندارد/ کاهش سن بیوگی به ۱۷ سال
حذف واژه طلاق از شناسنامه
aparatinstagramtwitertelegram