menusearch
majidabhari.ir

نوآوران در گفت‌و‌گو با دکتر مجید ابهری بررسی کرد

جستجو
۱۳۹۶/۶/۱۱ شنبه
(1)
(0)
نوآوران در گفت‌و‌گو با دکتر مجید ابهری بررسی کرد
نوآوران در گفت‌و‌گو با دکتر مجید ابهری بررسی کرد
حذف مُهر طلاق از شناسنامه؛ پاک‌ کردن صورت‌مسأله یا راهکاری برای تسهیل ازدواج
نوآوران در گفت‌و‌گو با جامعه‌شناسان بررسی کرد

حذف مُهر طلاق از شناسنامه؛ پاک‌ کردن صورت‌مسأله یا راهکاری برای تسهیل ازدواج

«طلاق»؛ مکروه‌ترین حلال خداوند که طی سال‌های اخیر قبح آن شکسته است و زنان و مردان بدون در نظر گرفتن عواقب منفی آن و هزینه‌های زیادی که از نظر روحی و روانی در اجتماع باید بپردازند، عجولانه تصمیم به جدایی می‌گیرند.

نوآوران آنلاین- بسیاری از زوجین بر این باورند که طلاق پایان تمام مشکلات است اما غافل از این که جدایی و گسستن پیوندهای خانوادگی تازه اول راه دشوار زندگی در جامعه است. بسیاری از زوجین مستقیم‌ترین راه یعنی طلاق را بهترین راه می‌دانند این در حالی است که فرزندانشان در جامعه باید تاوان تصورات اشتباه آن‌ها را دهند.
علاوه بر فرزندان، زنان نیز پس از طلاق بسیار آسیب‌پذیر و با مشکلات بسیاری مواجه می‌شوند. چراکه نگاه جامعه به زنان مطلقه و بیوه مناسب نیست. انگ بیوه برای زنانی که از همسرانشان جدا شده‌اند، مُهری است که تا پایان عمر بر روی آ‌ن‌ها باقی می‌ماند.
اخیراً برای این‌که این انگ و حرف‌و‌حدیث‌ها درخصوص زنانی که از همسرانشان جدا شده‌اند، مطرح نشود، طرحی تحت عنوان حذف مُهر طلاق از شناسنامه زنان مطرح شده است.
این طرح نیز همچون سایر طرح‌ها موافقان و مخالفانی دارد. موافقان این طرح بر این باورند که حذف مُهر طلاق موجب حفظ شأن و شخصیت و همچنین حیثیت زنان در جامعه می‌شود و از این طریق امکان زندگی مجدد بدون دغدغه برایشان فراهم می‌شود. همچنین زمینه حضور فعال در جامعه و فعالیت در زمینه‌های مختلف شغلی نیز برایشان مهیا می‌گردد.
مخالفان طرح حذف مُهر طلاق از شناسنامه نیز آن را زیر سؤال بردن شخصیت زنان و عامل ایجاد سوء‌ظن درخصوص دختران عنوان می‌کنند. چراکه خانواده‌ای که به خواستگاری دختری می‌رود شک می‌کند که او قبلاً ازدواج کرده است یا خیر.
در همین رابطه و باتوجه به اهمیت موضوع به گفت‌و‌گو با امان‌الله قرایی‌مقدم و همچنین مجید ابهری دو تن از جامعه‌شناسان برجسته و اعضای هیأت علمی دانشگاه پرداختیم.
   حذف مُهر طلاق از شناسنامه برای فرار از انگ بیوه بودن
امان‌الله قرایی‌مقدم، جامعه‌شناس و عضو هیأت علمی دانشگاه طی گفت‌و‌گویی با خبرنگار نوآوران در بیان موافقت خود با طرح حذف مُهر طلاق از شناسنامه زنان اظهار داشت: طرح حذف مُهر طلاق را در مجموع می‌توان طرح خوبی دانست چراکه متأسفانه در جامعه ما نگاه خوبی نسبت به زنانی که از همسران‌شان جدا شده‌اند، نیست و به بسیاری از زنانی که از همسرانشان جدا شده‌اند انگ بیوه زده می‌شود و حرف و حدیث‌های بسیاری درخصوص‌شان مطرح می‌گردد. از این رو بهتر است که مُهر طلاق در شناسنامه ثبت نشود.
وی با ابراز تأسف از این‌که بسیاری از زنان مطلقه در سنین جوانی یعنی 18 تا 25 سالگی از همسران‌شان جدا می‌شوند، گفت: اگر مُهر طلاق در شناسنامه زنان ثبت نشود این امکان وجود دارد که افرادی که در سنین جوانی طعم تلخ طلاق را تجربه می‌کنند و اصطلاحاً بیوه می‌شوند، امکان ازدواج مجدد برایشان فراهم می‌شود و برچسب مطلقه بودن و انگ‌ها و حرف و حدیث‌هایی از این قبیل را به‌ویژه از سوی والدین و بستگان داماد شاهد نخواهند بود. از این جهت اگر موضوع را مورد بررسی قرار دهیم به این نتیجه می‌رسیم که طرح حذف مُهر طلاق از شناسنامه مفید خواهد بود.
این جامعه‌شناس طرح حذف مُهر طلاق از شناسنامه زنان را برای برخی که تحت شرایطی خاص تن به ازدواج با شخصی که هیچ علاقه‌ای به او ندارند داده‌اند، طرحی مفید دانست و افزود: در جامعه ما هستند زنانی که لاجرم با ازدواج‌های اجباری مواجه هستند. از دیگر سو با زنانی مواجه هستیم که همسرانشان معتاد به مواد مخدر و یا مبتلا به بیماری‌های صعب‌العلاجی همچون ایدز هستند که این زنان دیگر قادر به ادامه زندگی با همسراشان نیستند اما به دلیل فرار از انگ مطلقه و بیوه بودن به ناچار و بدون هیچ‌گونه مِهر و محبتی به زندگی با شوهرانشان ادامه می‌دهند. در چنین حالتی می‌توان گفت اگر مُهر طلاق در شناسنامه ثبت نشود، مشکلات این دسته از زنان کاهش می‌یابد و با انگ بیوه در اجتماع مواجه نخواهند بود.
قرایی‌مقدم ادامه داد: آمار طلاق در کشور ما متأسفانه بسیار بالاست؛ به‌ویژه در سنین میان 18 تا 25 سالگی که آن را دوره خطر می‌نامیم شاهد طلاق‌های بسیاری هستیم. براساس تحقیقاتی که طی 39 سال روی طلاق انجام داده‌ام بر این باورم که اجرای طرح حذف مُهر طلاق از شناسنامه زنان مثمر است.
وی همچنین به بررسی بُعد دیگر طرح حذف مُهر طلاق از شناسنامه پرداخت و بیان کرد: این طرح در کنار همه فوایدی که دارد اما اگر از منظر دیگری مورد بررسی قرار دهیم به نتایجی دال بر غیرمفید بودن این طرح در برخی موارد برمی‌خوریم که از جمله آن می‌توان به این مهم اشاره کرد که حذف مُهر طلاق به دلیل تسهیل جدایی زن و شوهر به‌مثابه مشوقی عمل می‌کند که موجب طلاق آسان و در نهایت افزایش آمار این پدیده تلخ می‌شود.
این عضو هیأت علمی دانشگاه همچنین مطرح کرد: تسهیل در شرایط طلاق این نتیجه را به دنبال دارد که زن یا مرد به بهانه‌های کوچک به دادگاه خانواده مراجعه و درخواست طلاق دهند. به این ترتیب شاهد بالا رفتن آمار طلاق خواهیم بود. از این نکته نباید غافل شویم که فراهم شدن زمینه برای طلاق آسان موجب سُست شدن پیوندهای خانوادگی می‌شود و با کوچک‌ترین بهانه زنان می‌توانند طلاق بگیرند.
قرایی‌مقدم معتقد است که به دلیل شرایط نامناسبی که زنان بیوه در جامعه ما دارند و نگاه‌های نامناسبی که به آن‌ها می‌شود، بهتر است که مُهر طلاق از شناسنامه زنان حذف شود.
وی درمجموع طرح حذف مُهر طلاق از شناسنامه زنان را طرحی مناسب عنوان و تصریح کرد: زنانی که تحت شرایط جبری ازدواج کرده‌اند و در دوره جوانی ناچار به طلاق شدند اگر قصد ازدواج مجدد داشته باشند در صورت وجود مُهر طلاق در شناسنامه‌شان با مشکلاتی مواجه می‌شوند. در‌حالی‌که اگر این مُهر در شناسنامه‌شان نباشد ازدواج مجددشان مستحکم‌تر می‌شود و شخصیت و حیثیت‌شان زیر سؤال نمی‌رود. از این جهت نیز می‌توان چنین طرحی را مفید و مثبت تلقی کرد.  
این جامعه‌شناس همچنین تأکید کرد: هیچ زنی از روی خوشی تن به طلاق نمی‌دهد و تنها در شرایطی که احساس کند راه دیگری برایش وجود ندارد و به بن‌بست رسیده است به فکر طلاق می‌افتد و باتوجه به این‌که جدایی از همسر در جامعه ما تبعات زیادی برای زنان دارد، از این رو بر این باورم که عدم ثبت مُهر طلاق در شناسنامه زنان امری مفید است.
   حذف مُهر طلاق از شناسنامه؛ عامل سوءظن به دختران
مجید ابهری، جامعه‌شناس و عضو هیأت علمی دانشگاه شهید بهشتی نیز درخصوص حذف مُهر طلاق از شناسنامه زنان به خبرنگار نوآوران می‌گوید: طلاق، جدایی اختیاری رابطه عاطفی و زناشویی است که ضمن جایز بودن، زشت‌ترین حلال نزد خداوند به شمار می‌آید.
وی طلاق را دارای مراحلی می‌داند و چنین اظهار می‌کند که از منظر رفتارشناسی می‌توان طلاق روانی، عاطفی و همچنین طلاق قانونی و فیزیکی را نام برد که در این حالت بعد از اجرای حکم طلاق معمولاً در شناسنامه‌های زن و شوهر مُهر طلاق ثبت می‌شود و بودن این مُهر در شناسنامه به‌ویژه برای زنان مشکلاتی را به همراه دارد که به زیان آن‌ها تمام می‌شود یعنی نگاه بعضی از افراد که دارای فرهنگ ضعیف هستند نسبت به زن بیوه طوری است که موجب آزار روانی و رنجش او گردیده و او را مجبور به در خانه ماندن و عدم فعالیت در اجتماع می‌کند.
این جامعه‌شناس با ابراز تأسف از این‌که زن بیوه نمی‌تواند آن‌گونه که باید و شاید در محیط‌های مختلف اجتماعی فعالیت داشته باشد، مطرح کرد: آسیب‌شناسان در این زمینه دو نگاه دارند؛ گروه اول اعتقاد دارند که فرد باید با حفظ نجابت و پاکدامنی نگاهبان خود باشد. گروه دوم نیز بر این باورند که علاوه بر پاکدامنی فرد اما محیط نیز، تأثیر مستقیم بر او می‌گذارد و از نظر علمی نیز بارها به اثبات رسیده است که به نوعی می‌توان گفت محیط زندگی افراد همچون قالبی به شخصیت افراد شکل می‌دهد. از این رو می‌توان چنین استدلال کرد که پاک کردن این مُهر از شناسنامه آمار طلاق را در جامعه ما کاهش نمی‌دهد و مشکلات زنان بیوه ریشه‌کن نمی‌گردد اما یکی از مشکلات اساسی زنان بیوه که همانا اشتغال و فعالیت در جامعه بدون آزارهای محیطی است، از بین می‌رود.
ابهری یکی از معایب و پیامدهای اجرای طرح حذف مُهر طلاق از شناسنامه زنان را سوء‌ظن‌های احتمالی درخصوص زنان دانست و گفت: با اجرای این طرح بسیاری از افرادی که خواستگاری دختران می‌روند به گذشته دختران شک می‌کنند و این سوءظن پیش می‌آید و چنین عنوان می‌کنند که «از کجا بدانیم دختری که به خواستگاری‌اش رفته‌ایم، قبلاً ازدواج کرده است یا خیر» که البته در این صورت فقط استعلام ثبت احوال می‌تواند واقعیت موضوع را روشن نماید.
این عضو هیأت علمی دانشگاه با اشاره به این‌که برخی بیم آن دارند که حذف مُهر طلاق از شناسنامه باعث فریب برخی از جوانان و مردان گردد و به‌عنوان مانع دیگری بر سر راه ازدواج اجتماعی جوانان قرار گیرد، تصریح کرد: در پاسخ به این افراد باید گفت ضمن تحقیقاتی که افراد قبل از ازدواج می‌نمایند اگر مشکوک به این مسأله بودند با یک استعلام ساده می‌توانند به واقعیت موضوع پی ببرند. در ضمن اجرای این طرح باید به‌گونه‌ای باشد که تلاشی در راستای کاهش آمار طلاق در جامعه باشد.
ابهری معتقد است که حذف مُهر طلاق از شناسنامه زنان نه تنها پاک کردن صورت مسأله نیست بلکه باعث بیشتر شدن سوء‌ظن‌ها نیز می‌شود.
وی در پایان گفت: برخی از افراد از بیم مُهر طلاق با لطایف‌الحیل و جعل، این مُهر را از شناسنامه‌شان پاک کرده و یا صفحه شناسنامه خود را به شکلی دستکاری می‌کنند که با اجرای طرح حذف از مُهر طلاق این حرکت غیرقانونی نیز با این عمل حذف می‌شود.

 

خبرنگار: آرزو قادری

کانال دکتر مجید ابهری:
@drmajidabhari

توئیتر :
https://twitter.com/drmajidabhari
سایت رسمی :
http://majidabhari.ir

صفحه ی رسمی ویدئویی دکتر مجید ابهری
مصاحبه های تصویری👈🏿
http://www.aparat.com/drmajidabhar

 حذف مُهر طلاق از شناسنامه؛ پاک‌ کردن صورت‌مسأله یا راهکاری برای تسهیل ازدواج
حذف مُهر طلاق از شناسنامه؛ پاک‌ کردن صورت‌مسأله یا راهکاری برای تسهیل ازدواج
twiteraparatinstagramtelegram