menusearch
majidabhari.ir

ازدواج آسان در ساده زیستی و همسان گزینی

جستجو
۱۳۹۶/۶/۲ پنج شنبه
(0)
(0)
ازدواج آسان در ساده زیستی و همسان گزینی
ازدواج آسان در ساده زیستی و همسان گزینی

به مناسبت سالروز ازدواج امام علی(ع) و حضرت فاطمه(س)؛

ازدواج آسان در ساده زیستی و همسان گزینی

یکم ذی الحجه سالروز پیوند آسمانی امام علی(ع) و حضرت فاطمه(س) است. میثاقی ساده و بی آلایش که بهترین الگو را برای ازدواج جوانان ترسیم کرد تا آنان با تاسی از این بزرگواران با همسان گزینی در انتخاب همسر، بنیان خانواده ای مستحکم را به دور از تجمل و اسراف پایه ریزی کنند.

 

ازدواج آسان در ساده زیستی و همسان گزینی

 

نخستین روز از ماه ذیحجه، یادآور پیوند آسمانی ترین زوج عالم است. میثاقی که ثمره آن درخشش 11 پیشوا در آسمان هدایت و روشنگری مسلمانان بود تا با نسل خویش به تداوم و استمرار اسلام بپردازند.

کرامت و بزرگی وجود کوثر نبی سبب می شد تا هیچ کدام از خواستگاران ایشان، شایستگی همسری او را نداشته باشند، لیاقتی که تنها برازنده امیرمومنان(ع) بود، اما شرم و حیا مانع از آن می شد که ایشان خواسته خود را با حضرت محمد(ص) در میان بگذارد.

 سرانجام روزی که امام علی(ع) به قصد خواستگاری، خدمت رسول اکرم(ص) رسیده بود، رسول خدا (ص) به او بشارت داد که پیش از آمدن تو جبرییل(ع) بر من نازل شد و گفت که خداوند متعال علی بن ابیطالب را برای همسری فاطمه(س) برگزیده است.

حضرت فاطمه(س) و امام علی(ع) که هر 2 با تعالیم روح بخش خاتم انبیا(ص) پرورش یافته و بدین ترتیب با مفاهیم والای انسانی و معنوی انس گرفته بودند، زندگی مشترک خود را که سراسر نور و روشنایی بود، آغاز کردند. پیوندی آسمانی که حدود نه سال به طول انجامید و خانه کوچک و صمیمی آنها، مامنی برای رشد و پرورش 11خورشید تابناک امامت شد که تا امروز جهانیان به مدد هدایت و راهنمایی آنان می توانند در مسیر حق و عدالت گام بردارند.

اوج سادگی در میثاق این زوج به عنوان الگویی مناسب برای جوانان مطرح است تا در پرتو سیره و روش این بزرگان و به دور از تجمل گرایی، زندگی مشترک خویش را آغاز کنند و خانه بی آلایش خود را به مکانی برای پرورش فرزندان صالح تبدیل سازند.

پژوهشگر گروه اطلاع رسانی ایرنا به مناسبت سالروز پیوند آسمانی حضرت زهرا(س) و امام علی(ع) و به منظور بررسی راهکارهای نهادینه سازی ازدواج آسان با «مجید ابهری» متخصص رفتارشناسی اجتماعی، بنیانگذار آسیب شناسی اجتماعی در ایران، عضو هیات علمی دانشگاه تهران و نویسنده به گفت وگو پرداخت.

ابهری با بیان این که الگوهای رفتاری در تاریخ دینی اسلام بسیار زیاد است، گفت: ازدواج حضرت امیرمومنان(ع) با حضرت زهرا(س) بهترین و بزرگترین سیره و روش برای ازدواج جوانان به شمار می رود که باید الگویی برای آسان گیری در امر ازدواج و همسان گزینی برای جوانان باشد.

میزان مهریه، سادگی جهیزیه حضرت زهرا(س) و همچنین وفاداری، علاقه، احترام و تفاهمی که میان این 2 بزرگوار وجود داشت می تواند کاربردی ترین الگوی برای ازدواج ساده جوانان باشد و جوانان را از بلاتکلیفی عاطفی که به آن دچار هستند، نجات دهد.

این متخصص رفتارشناسی اجتماعی با اشاره به آن که بخش قابل توجهی از زندگی های مشترک به خاطر دشواری های موجود و سخت گیری های بی جا در زمان ازدواج به تنش و جدایی می انجامد، اظهار داشت: پژوهش های متنوع و متعددی در ارتباط با موانع موجود در مسیر ازدواج انجام شده است. توجه نداشتن به همسان گزینی و نداشتن مهارت گزینش صحیح همسر، یکی از مشکلات در این زمینه محسوب می شود، موضوعی که به ازدواج های خیابانی و اینترنتی می انجامد.

امروزه دیگر جوانان به ازدواج های سنتی که در آنها، خانواده ها و افراد مورد اعتماد، واسطه آشنایی زوج ها بودند، تمایلی ندارند. پس از گزینش نامناسب، هم سنگ نبودن میان زن و مرد، چالشی بزرگ فراروی جوانان است چراکه آنان فقط با در نظر گرفتن بلوغ جنسی، به هم وزن و هم سنگ بودن فرهنگی، ارزشی، اخلاقی، اقتصادی، تحصیلی و جسمانی توجهی نمی کنند.

مهریه های سنگین و گاهی عجیب مانند یک خرمن گل سرخ، یک کیلو پوست پیاز و سکه بهار آزادی به اندازه کوه دماوند، باعث وحشت و دلسردی جوانان در ازدواج می شود. جهیزیه های سنگین و عروسی های تجملی که برپایه چشم وهم چشمی و رقابت های ناسالم صورت می پذیرند در کنار دلیل های محیطی مانند بیکاری و مشکل های اقتصادی و نبود مسکن از جمله عوامل کاهش آمار ازدواج به شمار می روند.

بنیانگذار آسیب شناسی اجتماعی در ایران ریشه تجمل گرایی را فاصله گرفتن از سبک زندگی اصیل اسلامی و ایرانی دانست و یادآور شد: تجمل پرستی باعث مصرف گرایی و گرایش به تشریفات در میان برخی از خانواده های ایرانی شده است رقابت های ناسالم و ویرانگر سبب می شود تا افراد در برگزاری مراسم تعیین مهریه و تهیه جهیزیه با چشم و هم چشمی اقوام، دوستان و همسایگان دشواری های بسیاری را در مسیر تشکیل خانواده جوانان ایجاد کنند. ساده زیستی، زیست مومنانه و انسانی برپایه سبک زندگی ایرانی و اسلامی می تواند اصلاح گر این اخلاق ناپسند باشد.

عضو هیات علمی دانشگاه تهران در پاسخ به این پرسش که راهکار تسهیل امر ازدواج چیست، بیان کرد: بازگشت به سبک زندگی اصیل ایرانی و اسلامی نخستین عامل کاهش دهنده و پیشگیری کننده از سخت گیری های پیش از ازدواج است و عوارض و آسیب های ناشی از آن را کاهش خواهد داد.

همچنین دخالت خانواده ها و مشاوره آنها در امر انتخاب همسر می تواند فرزندان را در گزینش فرد مناسب یاری رساند. نقش و مشارکت برخی از نهادهای فرهنگی مرتبط با جوانان و تشکل های غیردولتی برای ازدواج نیز در این زمینه راهگشا است تا جوانان در دام سایت های به ظاهر همسرگزینی که فقط به قصد ایجاد درآمد قدم در این راه نهاده اند، نیافتند.

وی در ارتباط با نقش رسانه ها در تشویق جوانان به ازدواج آسان، تصریح کرد: رسانه ها به عنوان پل ارتباطی می توانند در امر آموزش مهارت های زندگی، تبلیغ ساده زیستی و همچنین همسان گزینی برای جوانان قدم به عرصه گذارند و اجازه ندهند فاصله زیاد، میان بلوغ و ازدواج از این بیشتر شود.

در حال حاضر سن بلوغ و ازدواج حداقل برای پسران 25 و دختران 10 تا 15 سال است که همین امر افراد جامعه را در ورطه فسادهای جنسی، روابط غیرمنطقی و غیراخلاقی گرفتار می سازد و سبب افزایش و صعود آمار فساد و کاهش ازدواج می شود و رسانه ها می توانند با بیان آموزش های لازم و ایجاد پل های ارتباطی در این زمینه نقش بسیار ارزنده و فعالی داشته باشند.

ابهری بالا رفتن سن ازدواج جوانان را موجب گریزان شدن آنها از تشکیل زندگی مشترک قلمداد کرد و گفت: بالا رفتن سن ازدواج به رواج پدیده هایی چون افزایش تجرد، ازدواج سفید و روابط فرازناشویی و روابط غیر منطقی می انجامد. کاهش آمار ازدواج و افزایش فساد اخلاقی در جامعه می تواند ارکان و بنیاد خانواده را هدف قرار دهد.

این متخصص رفتارشناسی اجتماعی، رسالت دولت را در تسهیل ازدواج جوانان تعیین کننده، ارزیابی کرد و اظهار داشت: دولت با اشتغال زایی، کارآفرینی و عرضه مسکن ارزان قیمت قادر است تا مشکلات محیطی و اقتصادی جوانان را برطرف کند و مسیر را برای ازدواج آنان آماده و مهیا سازد و در ضمن در زمینه آموزش مهارت های زندگی، همسان گزینی و ساده سازی ازدواج به وسیله نهادهای فرهنگی این امکان را دارد تا با جذب مشارکت تشکل های غیردولتی کارهای موثر و قابل توجهی انجام دهد.

از: مهسا شریفی

منبع: گروه اطلاع رسانی ایرنا، اول شهریور96

کانال دکتر مجید ابهری:
@drmajidabhari

توئیتر :
https://twitter.com/drmajidabhari
سایت رسمی :
http://majidabhari.ir

صفحه ی رسمی ویدئویی دکتر مجید ابهری
مصاحبه های تصویری👈🏿
http://www.aparat.com/drmajidabhar

 ازدواج آسان در ساده زیستی و همسان گزینی
ازدواج آسان در ساده زیستی و همسان گزینی
telegramaparatinstagramtwiter