menusearch
majidabhari.ir

65 درصد رانندگان تاکسی مشکلات جسمی و عصبی دارند!

جستجو
۱۳۹۶/۵/۲۱ شنبه
(0)
(0)
65 درصد رانندگان تاکسی مشکلات جسمی و عصبی دارند!
 65 درصد رانندگان تاکسی مشکلات جسمی و عصبی دارند!

یک جامعه شناس می گوید: حدود 65 درصد رانندگان تاکسی دارای مشکلات جسمی و عصبی هستند نه برنامه غذایی مناسبی دارند و نه زمان مناسب و فرصتی برای انجام امور بهداشتی و نظافتی، سنگ کلیه، پروستات، سنگ مثانه، کیست ومشکلات گوارشی ا

پایگاه خبری جامعه خبر/ مرضیه محمدی/ شهر نشینی از آن پدیده هایی بود که حسابی زندگی را برای انسان ها متحول کرد از ساخت ابزارهای کارآمد صنعتی گرفته تا کوچکترین لوازمی که در هر خانه شهرنشین پیدا می شود. سیر تغییر و تحول در زندگی آنقدر پر پیچ وخم است که سال ها زمان نیاز است تا بتوان تنها به گوشه ای از آن اشاره کرد.

اما داستان حمل و نقل در زندگی انسان یکی از هیجان انگیز ترین بخش های آن است از زمانی که بشر پی به کاربرد برخی از احشام در جابجایی برد، همان زمان بود که داستان حمل و نقل به زندگی انسان چهره گشود. از جابجایی ها با ارابه و گاری گرفته تا امروز که وسایل حمل و نقل عمومی و تاکسی ها پای به میدان گذاشته اند. هرچند تاکسی اولین وسیله مدرن جابجایی مسافران به حساب می آید اما آخرین آن هم نخواهد بود.

فرهنگ تاکسی هنوز در کشور جای نگرفته است

مجید ابهری جامعه شناس و استاد دانشگاه است او در یک محدوده زمانی بخشی از مطالعات و ارزیابی خود را به بررسی رفتارشناسی رانندگان تاکسی در کلانشهرها به ویژه در تهران گذاشته است. او در ارتباط با تاکسی و رانندگان آن می گوید:تاکسی در تمام کشورها شناخته شده ترین وسیله حمل و نقل شهری بوده و در هر کشور با رنگ و نوع ویژه ای در خدمت جابجایی مردم است در کشور ما وقتی خانم فخرالدوله اولین گروه تاکسی را به تهران آورد هیچ کس باور نمی کرد این وسیله شهری تا این اندازه با زندگی مردم عجین گردد از آن روز تا کنون تاکسی و راننده آن تاریخچه قابل توجهی دارد. ابهری می افزاید: تا پیش از پیروزی انقلاب اسلامی مردم رانندگان تاکسی را در قالب افرادی می دیدند که با کلاهی مخملی و یقه ای نیمه باز کفش هایی خوابیده و دستمال در دست بود.

 

همین توصیف هااز این قشر زحمت کش باعث شده بود تا ارزیابی بخشی از مردم از جایگاه اجتماعی رانندگان تاکسی در سطح بسیار پایینی باشد که حتی امروز هم همچنان آثاری از این تفکر غلط باقی مانده است در حالیکه در حال حاضر بیش از 845 نفر دارای تحصیلات لیسانس و بالاتر راننده تاکسی هستند و رفتار و شخصیت اکثریت این قشر زحمت کش بسیار شایسته و مناسب است اما با وجود تاریخچه قابل توجه تاکسی در کشور هنوز فرهنگ استفاده از آن در کشور کاملا جای نگرفته است و مشکلاتی در این زمینه وجود دارد.

او معتقد است: در تمام دنیا تاکسی ها دارای رنگ و شکل یکسان هستند اما در تهران می توان چند نوع تاکسی دید که رنگ های آنها با یکدیگر متفاوت است نارنجی، سبز، آبی، زرد شخصی با نوار شطرنجی و پس از همه اینها اتومبیل های شخصی مسافر کش که رقیب سرسخت تاکسی ها هستند و مشکلات آنها را ندارند چراکه خودرو ی تاکسی به منزله اسباب کسب و کار یک فرد است همچون مغازه اما مسافرکش ها ضمن کارها و شغل روزانه خود برای کمک هزینه مسافر هم سوار می کنند. این جامعه شناس می افزاید: رانندگان تاکسی دارای مشکلات زیادی هستند در زمان مدیریت سابق به همراه دو نفر از همکارانم یک پژوهش میدانی در سازمان تاکسیرانی انجام دادیم و نتایج مناسبی هم کسب شد مجددا نتایج آن را عرضه می کنم.

65 درصد رانندگان تاکسی دارای مشکلات جسمی و عصبی

ابهری ادامه می دهد: حدود 65 درصد رانندگان تاکسی دارای مشکلات جسمی و عصبی هستند نه برنامه غذایی مناسبی دارند و نه زمان مناسب و فرصتی برای انجام امور بهداشتی و نظافتی، سنگ کلیه، پروستات، سنگ مثانه، کیست ومشکلات گوارشی اصلی ترین بیماری رانندگان تاکسی است. خود ما زمانی که یک ساعت در ترافیک تهران رانندگی می کنیم کنترل اعصابمان را ازدست می دهیم تصور کنید در سرما و گرما ساعت ها رانندگی چه به روز رانندگان می آورد.

ابهری می افزاید: در تمام دنیا اتومبیل هایی که مخصوص تاکسی ساخته می شوند با اتومبیل های سواری و شخصی تفاوت دارند اما در کشور ما همان خودرویی را که یک خانم یا آقا برای رفتن به سر کار یا خرید استفاده می کند تاکسی هم از نظر دوام و استحکام با آن برابری می کند در این میان می توان پی برد چه مشکلاتی به وجود می آید راننده تاکسی باید قطعات یدکی را هم قیمت دیگران بخرد در سرما و گرما در خدمت مردم باشد.

او در ادامه با اشاره به سختی کار رانندگان تاکسی در کشور می افزاید: در کشور ما از رانندگان تاکسی در ابعاد دیگر نیز استفاده می شود که در دنیا کم سابقه است راننده تاکسی در جایگاه قاضی قرار دارد به طوریکه اغلب مسافران مشکلات خود را مطرح می کنند و توقع دارند مشاوره یا راهنمایی بگیرند به ویژه در مورد مسابقات فوتبال و داوری آنها. راننده تاکسی به عنوان اطلاعات شهری هم قرار دارد هرکس هر آدرسی بخواهد از راننده تاکسی می پرسد چه بیمارستان باشد چه سالن پذیرایی و چه خیابان. راننده تاکسی به عنوان کاردان فنی تصادفاتشناخته می شود و در هر گوشه شهر که تصاوف می شود آسیب دیده ها توقع دارند راننده تاکسی به اعتبار تجربه مقصر را تشخیص و برآورد خسارت کند همچنین به عنوان مکانیک و قرض دهنده وسایل هم شناخته می شود مداخله در بحث مسافران خود جایگاه ویژه ای در مشکلات عصبی و روحی رانندگان تاکسی همچنین در قضیه تورم، قیمت دلار و سکه دارد.

برخی توقع دارند راننده تاکسی راننده خصوصی آنها باشد

این جامعه شناس با اشاره به بررسی ها و پژوهش های انجام شده می گوید: امروز رانندگان تاکسی در تهران دچار مشکل ترافیک، آلودگی هوا، آلودگی صوتی، گرما، سرما و خطر تصادف هستند برخی از مردم توقع دارند راننده تاکسی در نقش راننده خصوصی آنها عمل کند و آنها را تا درب اتاق هم ببرد البته باید این موضوع را نیز در نظر داشت که در هیچ جای دنیا تاکسی به ارزانی ایران نیست. اینجانب به بیش از 40 کشور سفر کردم اما حتی عراق و افغانستان هم دارای تاکسی گرانتر از تهران است. ابهری می افزاید: برخی از مردم گله می کنند که چرا رانندگان تاکسی تنها مسیرهای مستقیم یا درون طرح ترافیک کار می کنند می توان پاسخ آن را داد چون بیرون طرح خودروهای شخصی فرصت به تاکسی ها نمی دهند آنها مجبورند وارد طرح شده و درآنجا کار کنند که البته حالا با 20 هزار تومان هر ماشینی می تواند وارد طرح شود.

دیگر دغدغه آلودگی هم وجود ندارد. با توجه به اینکه رانندگان تاکسی فاقد پوشش بیمه ای هستند و بازنشستگی در مورد آنها صادق نیست گاهی مشاهده می کنیم فردی با بیش از 70 سال مشغول رانندگی با تاکسی است که این مغایر با اصول انسانی است. با توجه به تمام نکات یاد شده و موضوعاتی که بیان نشده لازم است نرخ معینی برای تاکسی ها تعیین شود و در موازنه با قیمت ها و تورم کرایه تاکسی تعیین شود.

او می افزاید: البته تاکسیمتر تنها یک وسیله دکور در تاکسی است که همین موضوع موجب بسیاری از اختلافات و بگومگوهاست. نداشتن پول خرد می تواند یکی از عوامل درگیری های کلامی و فیزیکی باشد.

در کشور با کمبود عمیق پول خرد مواجهیم در بسیاری از کشورها در حین خرید متوجه می شویم جیبمان پر از پول خرد شده و اصولا مشکل پول خرد ندارند اما در تهران ناگهان 4 مسافر با هم اسکناس های 5 هزارتومانی و ده هزار تومانی و حتی 50 هزار تومانی همراه دارند و ارایه می دهند و توقع دارند راننده تاکسی حتما پول خرد داشته باشد و اینجا آغاز بگو مگو می شود.

این جامعه شناس معتقد است:البته راننده های تاکسی وقتی می خواهند کار خود را شروع کنند هر بامداد مقداری پول خرد می آورند اما به دلیل کمبود اساسی همان ساعت های اولیه تمام می شود چرا کسی توقع ندارد که مسافران به طور روزانه با خود پول خرد به همراه داشته باشند این سوالی است که باید از مسافران تهرانی پرسید بنابراین توجه به ابعاد مختلف و تدوین ضوابط و قوانین کاربردی در مورد اصلاح معیشت و حرفه ای تاکسیرانان می تواند هم مشکل مردم و هم این قشر زحمت کش را برطرف کند.

رانندگان تاکسی شغل خود را به دیگران توصیه نمی کنند

او در ادامه تشریح نتیجه پژوهش ها در حوزه شغل رانندگان تاکسی می افزاید: نظرسنجی ها نشان می دهد که بیش از 20 درصد از مردم شغل رانندگان تاکسی را سخت ارزیابی می کنند که این موضوع بر اهمیت شغل این زحمت کشان در جامعه می افزاید. بررسی ها نشان می دهد که رانندگان تاکسی خیلی کمتر شغل خود را به دیگران توصیه می کنند و این هم نشان از سخت بودن و پر زحمت بودن آن دارد. ابهری معتقد است: خیلی از رانندگان تاکسی دارای تحصیلات عالیه هستند و در حال حاضر در میان رانندگان تاکسی زنانی هم دیده می شوند که حتی سوار بر ون ها به کار رانندگی تاکسی مشغول هستند.

او می افزاید: بررسی ها نشان می دهد یکی از دلایلی که رانندگان تاکسی این شغل را انتخاب کرده اند کم دردسر بودن آن است. در این میان تمرکز رانندگان تاکسی بر شغل خود و بی نیاز بودن در پاسخگویی به صاحب کار نیز به عنوان یکی دیگر از مسایل مهم این شغل ارزیابی می شود.

این جامعه شناس می افزاید: سختی هایی که رانندگان تاکسی در گذشته مجبور به تحمل آن بودند خیلی کمتر از امروز است. تفاوت فرهنگ ها و افزایش میزان ارتباط راننده با مسافران یکی از دلایل مهم در سخت شدن کار این گروه از افراد جامعه است.

ابهری با اشاره به زندگی اجتماعی رانندگان تاکسی امروزی می گوید: حالا در دوره ای قرار گرفته ایم که رانندگان تاکسی کمی از سختی هایشان در حال حل شدن است موضوع بیمه رانندگان تاکسی و حتی در برخی موارد یک شکل شدن لباس های آنها به عنوان هویتی از مشاغل مهم در کشور نشان از اهمیتی است که قرار است برای این قشر زحمت کش قایل شوند.

این جامعه شناس ادامه می دهد: اگر تا پیش از این شغل رانندگی وحتی رانندگی تاکسی جایی در مشاغل مهم نداشت اما امروز شاهد اهمیت این شغل در بسیاری از حوزه ها هستیم. بررسی رفتارشناسانه رانندگان تاکسی نشان می دهد که خیلی از آنها با وجود سختی کار که صبح زود تا نیمه های شب هم ادامه دارد اما توکل و اعتقادات قوی توانسته است نکته مثبتی برای خیلی از آنها باشد.

او می افزاید: در میان رانندگان تاکسی کم نیستند کسانی که که به عنوان مهربان ترین شناخته می شوند یا راننده ای که بیش از 70 سال سابقه رانندگی دارد یا رانندگانی که سابقه حضور در جنگ داشته اند در میان رانندگان تاکسی دیده می شوند.

ابهری با اشاره به خطراتی که قشر راننده به ویژه رانندگان تاکسی با آن مواجه هستند می گوید: اختلالات روانی به ویژه موضوع افسردگی تنها یکی از هزاران مسئله ای است که رانندگان با آن مواجه هستند اگر بگوییم رانندگان تاکسی روزانه بیش از 12 ساعت رانندگی می کنند انکار نکرده ایم و همین موضوع بر خطرات احتمالی که رانندگان تاکسی با آن مواجه هستند می افزاید. همین موضوع نشان دهنده اهمیت توجه به این قشر از افراد جامعه است.

شروع به کار تاکسیرانی در ایران

آنچه که از تاریخ تاکسی و تاکسیرانی به یادگار مانده است تنها به ورود تاکسی ها به کشور خلاصه نمی شود. پس از آنکه تاکسیرانی دورانی متشتت و غیر متمرکز را پشت سر گذاشت بلاخره پس از انقلاب در تاریخ 28/3/1359 لایحه قانونی در طی یک ماده واحده راجع بهتمرکز امور مربوط به تاکسیرانی شهر تهران زیرنظر شهرداری تهران به تصویب شورای انقلاب جمهوری اسلامی ایران رسید.  

سپس در تاریخ بیستم مرداد ماه سال 1372 قانونی مشتمل بر یک ماده و بعنوان یک تبصرهالحاقی در مجلس شورای اسلامی تصویب و در تاریخ 7 شهریور ماه 1372 به تایید شورای نگهبان رسید و برابر آن قانون مقرر شد :امور تاکسیرانی سایر شهرهای کشور توسط شهرداریهای مربوط، اداره خواهد شد و کلیه قوانین و مقررات مغایر لغو می گردد.

ایین نامه های اجرایی ماده واحدهم صوب 28 خرداد 1359 شورای انقلاب جمهوری اسلامی و این تبصره توسط سازمان شهرداری های کشور با هماهنگی وزارت کشور تهیه و پس ازتصویب هیات وزیران به اجرا گذارده خواهد شد. هیات محترم وزیران نیز درتاریخ دهم ابان ماه سال 1374 ایین نامه اجرایی قانون مذکور را تهیه و بهتصویب رساند و وزارت کشور در اجرای ان ایین نامه مقرر داشت تا ادارهامور تاکسیرانی در شهرهای بالای 200 هزار نفر جمعیت " مستند بهسرشماری رسمی کشور " را به سازمانهای مستقلی به نام " سازمان تاکسیرانی " پس از تصویب اساسنامه محول کند و در شهرهای دارای جمعیت کمتر از 200 هزار نفر در سازمان اداری شهرداری پستهای لازم راپس از کسب موافقت سازمان امور اداری و استخدامی کشور ایجاد کند تا به رتق و فتق امور تاکسیرانی بپردازد.
کانال دکتر مجید ابهری:
@drmajidabhari
سایت رسمی :
http://majidabhari.ir

صفحه ی رسمی ویدئویی دکتر مجید ابهری
مصاحبه های تصویری👈🏿
http://www.aparat.com/drmajidabhari

  65 درصد رانندگان تاکسی مشکلات جسمی و عصبی دارند!
رانندگان تاکسی
aparatinstagramtelegram
شرکت سازنده