فرقه انحرافی

جستجو
۱۳۹۶/۵/۱۷ سه شنبه
(1)
(0)
فرقه انحرافی
فرقه انحرافی

واقعیت های فرقه انحرافی عرفان حلقه

سحرجاویدی/ یکی از این جریان‌های نوظهور که چندی است فعالیتش را باادعای عرفان گسترش می‌دهد؛ «عرفان حلقه» نا‌م دارد. جریانی که به گفته بسیاری از پژوهشگران حوزه ادیان، خطرآفرین است.


سحرجاویدی/ امروزه به راه افتادن انواعی از کلاس‌های رنگارنگ که هرکدام مدعی‌اند می‌توانند افراد را با عرفا ن آشنا کنند وگاهی از آن هم بالا‌تر، مدعی می‌شوند که می‌توانند افراد را به روح وشعور کائنات وصل کنند؛ مفهوم عرفان را تغییر داده. در این رویکرد، عرفان دیگر نه شناخت خدابا دل وروح، بلکه به معنای باور‌ها واندیشه‌های خرافی‌ای درآمده که وسیله خالی شدن جیب زودباوران وپرشدن کیسه سودجویان ومبلغان گمراهی است.

یکی از این جریان‌های نوظهور که چندی است فعالیتش را باادعای عرفان گسترش می‌دهد؛ «عرفان حلقه» نا‌م دارد. جریانی که به گفته بسیاری از پژوهشگران حوزه ادیان، خطرآفرین است. بر اساس اظهارات یکی از این کار‌شناسان: «سرکرده این گروه در مسئله فرا درمانی حرف‌های متناقضی را مطرح و از آیات و روایات سوء استفاده کرده بود.»

اسماعیل منصوری ‌لاریجانی در گفت‌وگو با فارس در این باره افزود: «این شبکه‌ با نام درمانگری به دنبال سرکیسه کردن مردم ‌و همه فعالیت‌هایش غیرقانونی است. این فرقه در اجرای برنامه‌های خود گاهی از حدود موازین شرعی نیز عبور کرده و افراد موجه با سرکردگان این فرقه همراهی نمی‌‌کنند.»

اودلیل گرایش برخی افراد به اینگونه گروه‌های انحرافی را غفلت از عرفان اهل بیت ‌ (ع) خواند و گفت: «اگر عرفان اهل‌بیت (ع) ‌ به خوبی به جوانان و جامعه معرفی شود، دیگر کسی به دنبال پیوستن به چنین گروه‌های منحرفی نمی‌رود.»این‌ها، همه شیادند!

از سوی دیگر
دکتر ابهری پژوهشگر علوم رفتاری و آسیب‌شناسی، به عنوان فردی که مدت‌ها به طور کامل در مورد عرفان حلقه و مرشدان و مریدانش تحقیق کرده، در این باره می‌گوید: «بعضی وقت‌ها انسان در زمان‌های گرفتاری به جای توکل به خدا و یاری خواستن از او یا واسطه قرار دادن ائمه، دست به دامان افرادی می‌شود که نه تنها هیچ‌گونه قدرتی بیش از یک انسان عادی ندارند بلکه با تبلیغات و غرض‌های معین عده‌ای را فریفته قدرت‌های کاذب خود می‌کنند.

ادعای شفاگری یا فرادرمانی، فرادرمانگری، ادعای جدیدی نیست و ریشه در تاریخ جامعه ما در بخشهای مختلف دارد.‌گاه کسی به دروغ خود را واسطه فیض الهی معرفی می‌کند و گاهی نیز ادعای دارا بودن قدرت متافیزیکی می‌کند. اینگونه افراد با توجه به ادعاهای خود، ‌معمولا اشخاصی هستند دچار ناهنجاری رفتاری نارسیسیسم (خودشیفتگی) که همین فرآیند باعث بروز رفتارهای غیر متعارف در آن‌ها می‌شود. در دهه اخیر دو نفر در کشور ادعای درمانگری بدون تخصص پزشکی یا بدون دارا بودن قدرت‌های واقعی کرده‌اند.

یکی از آن‌ها در سال ۸۲ به نام آقای «ش» ادعای هیپنوتیزم و جادوگری با چشمان و با وسیله‌ای دیگر می‌کرد که با این کار افراد را به خواب مصنوعی فرو می‌برد و ضمن درمان بیماری‌های جسمی و روانی آن‌ها، گذشته‌شان را هم از حافظه‌شان پاک می‌کند. البته بعد از بررسی ادعا‌هایش مشخص شد که دروغ می‌گوید و هوادارانش پراکنده شدند. دومین نفر کسی است به نام م. ط که از سال ۷۵ به این طرف به طور خصوصی و عمومی ادعای فرادرمانگری کرده و بعد از اینکه عده‌ای حرف‌های او را باور کردند قدم را فرا‌تر گذاشت و ادعای ارتباطات کیهانی هم کرد و خود را حلقه فیض و وسیله انتقال توانمندی‌های کیهانی به افراد دیگر معرفی کرد.»

دکتر ابهری در این مورد ادامه می‌دهد که: «این فرد و افراد مشابه او گروه فرادرمانگر با قدرت‌های کیهانی هستند و سلسله و مکتبی را پایه گذاری کردن با نام عرفان حلقه یا عرفان حلقه‌های کیهانی که خود مکتب جدیدی است که عده‌ای را به دنبال خود می‌کشاند. طرفداران آن‌ها سه گروه هستند. یک گروه که از روی نا‌امیدی و استیصال از دارو و درمان خسته شدند و به او پناه آوردند. گروه دوم افرادی که از روی کنجکاوی و فقط برای ارضای حس فضولی خود به طرف او رفته‌اند که اگر درست باشد به کار خود ادامه دهند و گروه سوم افرادی هستند که می‌گویند که ما چیزی از دست نمی‌دهیم، ‌ اگر ادعای آن‌ها درست بود ما هم این توانایی را کسب می‌کنیم و اگر هم نبود برمی‌گردیم به دنبال کار و زندگی خودمان.»

این پژوهشگر در انت‌ها بااشاره به ادعای شفادهندگی این افراد می‌گوید: «‌من حاضرم چند بیمار به او معرفی کنم اما اغلب بیمارانی که شفا پیدا می‌کنند کسانی هستند که خود ایشان به مردم معرفی می‌کند. چرا کسانی را درمان نمی‌کند که ما معرفی می‌ کنیم؟ ما خواستیم برای اینکه ادعای شفادهی آن‌ها را بررسی کنیم یک تفحصی انجام دهیم ولی وقتی گروهی را فرستادیم برای تحقیق آن‌ها اجازه ورود به این گروه رانداده بودند. یعنی اجازه نداده بودند که پژوهشگران ما از کارهایی که می‌کنند دیدن کنند.»

او می‌گوید: متاسفانه در برخی از جلسات این فرقه مسائل شرعی رعایت نشده و نوامیس مردم ملعبه گردانندگان فرقه قرار گرفته و روابط خلاف ضوابط شرعی صورت پذیرفته است. مانند بسیاری از فرقه‌های دیگر برخی از مریدان از همسرانشان جدا شده‌اند که شکایت‌هایی نیز در محاکم قانونی صورت گرفته است.

دکتر ابهری همچنین تاکید می‌کند: در بعضی از دوره‌ها هم که با نام تشعشعات دفاعی برگزار می‌شد، به طور معمول شخص طاهری یا بعضی از مسترهای خاص، نمایشی را به راه می‌انداختند که نشان دهند جن‌ها و نفوذ آن‌ها در بدن انسان موجب بیماری‌ها هستند و آن‌ها می‌توانند این جن‌ها را خارج کنند. بدون تردید این نوع معرکه‌گیری‌ها و نمایش‌ها برای بعضی جذاب است و ارزش سرگرمی دارد. در نتیجه باعث گرایش به این فرقه و شرکت در دوره‌ها می‌شود.

او می‌افزاید: تاکنون ۵۰۰ هزار نفر از جوانان پاک و معصوم فریب حقه‌های امثال محمد‌علی طاهری را خورده‌اند و حداقل یک‌بار شرکت در کلاس‌ها و دوره‌های عرفان‌های پوچ و انحرافی مثل عرفان حلقه را تجربه کرده‌اند.


برنامه گسترش هرمی شکل

نکته دیگری که در عرفان حلقه جلب نظرمی کند این است که هر کس با شرکت در ۸ ترم، حدود ۱۸ ساعت، استاد یا به تعبیر رایج در میان اعضای حلقه، مس‌تر می‌شود. حالا این فردی که کمتر از ۱۵۰ ساعت آموزش دیده است، می‌تواند حلقه‌های آموزشی دیگری را تشکیل دهد و به دیگران آموزش دهد. همین طور شاگردان این فرد می‌توانند به گروهی دیگر آموزش دهند. این روند هرمی شکل موجب توسعه سریع آموزش‌ها و افزایش اعضا می‌شود.

وزارت ارشاد عرفان حلقه را تایید می‌کند؟

به گزارش تهران امروز از حدود۱۲ سایت ووبلاگ متعلق به م. ط «فردمدعی فرادرمانگری» که همگی قابل دسترسی‌اند وتاکنون فیلترنشده‌اند که بگذریم، باید به کتاب‌هایی که توسط این شخص تالیف شده و با کمال تعجب ازسوی وزارت ارشاد مجوزنشرهم گرفته‌اند، اشاره کرد. طبق برخی شواهد؛ این شخص تاکنون دوکتاب خود را با موضوع «فرادرمانگری» روانه بازارکتاب کرده و در صدد انتشار ۱۰ کتاب دیگر در همین زمینه بوده است. مسئله‌ای که باعث به وجودآمدن سوالات فراوانی در حوزه نشر کتاب می‌شود.


در اینترنت چه می‌گذرد

دکتر ابهری می‌گوید: الان مقالات و نوشته‌های محمد علی طاهری در اینترنت به راحتی دانلود می‌شود و حتی یک مقاله هم از او فیل‌تر نشده است. به گفته این محقق برجسته علوم رفتاری در حال حاظر سرچ عرفان حلقه ۱۲۰هزار عنوان نتیجه در موتور جستجوی گوگل دارد و سرچ فرادرمانی هم ۱۰۹هزار. او می‌گوید: هیچ کدام از این سایت‌ها و نتیجه‌ها فیلتر نیستند و از نیروهای امنیتی و قضایی درخواست می‌کنم که هر چه زود‌تر و قبل از به انحراف کشیده شدن جوان‌ها این سایت‌ها فیلتر شوند.

کانال دکتر مجید ابهری:
@drmajidabhari
سایت رسمی :
http://majidabhari.ir

صفحه ی رسمی ویدئویی دکتر مجید ابهری
مصاحبه های تصویری👈🏿
http://www.aparat.com/drmajidabhari
 واقعیت های فرقه انحرافی عرفان حلقه
واقعیت های فرقه انحرافی عرفان حلقه
aparatinstagramtelegram
شرکت سازنده