menusearch
majidabhari.ir

والدین سرراهی/کودکانی که قرار بود عصای دست شوند

جستجو
۱۳۹۶/۵/۱۶ دوشنبه
(1)
(0)
والدین سرراهی/کودکانی که قرار بود عصای دست شوند
والدین سرراهی/کودکانی که قرار بود عصای دست شوند
گزارش اختصاصی ندای صبح
به لطف کارتون ها و فیلم های دهه 60 همه با پدیده کودکان سر راهی آشنا هستیم نوزادانی که توسط والدین فقیرشان در سبدی کوچک با یک یادداشت پشت در خانه فردی پولدار یا گوشه خیابانی گذاشته می‌شدند،این روزها با گذاشتن والدین بر سر راه مواجه هستیم.
به گزارش ندای صبح، دکتر مجید ابهری  افزود: براساس پژوهش انجام شده توسط گروه آسیب شناسی بنیاد علوم رفتاری که در مراکز نگهداری سالمندان گیلان ، زنجان ، مشهد ، قم و سرای احسان ، کهریزک و هاشمی نژاد تهران انجام شده است نشان می دهد که در حال حاضر تعداد فرزندانی که والدین خود را سر راه می گذارند نسبت به  گذشته 20 درصد افزایش پیدا کرده است. 

به گفته وی ، تا به حال بعضی از ما تصور می کردیم که واژه سر راهی را فقط برای بعضی از کودکان و نوزادان استفاده می کنند اما متاسفانه در دهه گذشته با والدین سر راهی مواجه شدیم پدر و مادرانی که به علت کهولت ، بیماری و نداشتن حمایت مالی و اقتصادی توسط فرزندان خود در بیمارستانها ، خیابانها ، و بعضی از مراکز اجتماعی رها می شوند. 

این استاد دانشگاه تاکید کرد: با توجه به افزایش آمار بیماریها در سنین پیری مخصوصا آلزایمر و بیماریهای روانی و عصبی از آنجا که مراکز نگهداری اینگونه افراد بسیار محدود بوده و نیاز به هزینه های سنگین دارد بعضی از فرزندان قادر به تحمیل این هزینه ها و هزینه های دارویی پدر یا مادر خود نبوده و آنها را در خیابانها رها می کنند. 

ابهری گفت: در حال حاضر 25 درصد از سالمندان موجود در خانه های سالمندان بخش دولتی ، افرادی هستند که توسط فرزندان خود به این گونه مراکز سپرده شده اند و یا توسط نیروی انتظامی از خیابانها جمع آوری شده و به این مراکز تحویل داده شده اند. 

وی به دلایل این اقدام اشاره کرد و افزود: گران بودن دارو و درمان در دوران سالمندی مخصوصا داروهای مخصوص بیماریهای روانی و اعصاب ، ضرورت استفاده ازغذاهای رژیمی برای سالمندان هممچنین گرانی پرستار ، لازم است نهادهای اجتماعی مثل وزارت رفاه ، سازمان بهزیستی و کمیته امداد با تشکیل یک کارگروه ویژه نسبت به رسیدگی به وضعیت این افراد که عمر خود را صرف خدمات مختلف کرده اند، نمایند و اجازه ندهند از آنها هتک حرمت شود. 

این آسیب شناس در پایان با تاکید بر ارائه خدمات به سالمندان افزود: همچنین رسانه ها نیز با اطلاع رسانی و آگاه سازی به فرزندان آموزش دهند که رفتار خود را با والدین بهبود بخشند و ارائه خدمات بهداشتی و درمانی ارزان یا رایگان به سالمندان نیز می تواند از اینگونه مشکلات جلوگیری کند.


کانال دکتر مجید ابهری:
@drmajidabhari
سایت رسمی :
http://majidabhari.ir

صفحه ی رسمی ویدئویی دکتر مجید ابهری
مصاحبه های تصویری👈🏿
http://www.aparat.com/drmajidabhari
 والدین سرراهی/کودکانی که قرار بود عصای دست شوند
والدین سرراهی
instagramaparattelegram