menusearch
majidabhari.ir

نحوه تفریح و پرکردن اوقات فراغت تهرانی‌ها

جستجو
۱۳۹۶/۵/۲ دوشنبه
(2)
(0)
نحوه تفریح و پرکردن اوقات فراغت تهرانی‌ها
نحوه تفریح و پرکردن اوقات فراغت تهرانی‌ها

نحوه تفریح و پرکردن اوقات فراغت تهرانی‌ها

در تهران در ۶ ماهه گذشته، پژوهش میدانی توسط گروه اجتماعی بنیاد علوم رفتاری بین ۶ هزارو ۲۰۰ زن و مرد سرپرست خانوار در چهار منطقه شمال، جنوب، شرق و غرب روی موضوع تفریح و گذران اوقات فراغت انجام داد.


 
مجید ابهری 
 
سرویس اجتماعی فردا: مجید ابهری، آسیب شناس اجتماعی و جامعه شناس در گفتگو با «فردا» می‌گوید: نحوه تفریح و پرکردن اوقات فراغت بستگی مستقیم به سبک زندگی، فرهنگ خانواده و شهر و وضعیت مالی دارد. در تهران در ۶ ماهه گذشته، پژوهش میدانی توسط گروه اجتماعی بنیاد علوم رفتاری بین ۶ هزارو ۲۰۰ زن و مرد سرپرست خانوار در چهار منطقه شمال، جنوب، شرق و غرب روی موضوع تفریح و گذران اوقات فراغت انجام داد.

ابهری می‌افزاید: وضعیت یاد شده در مناطق شمالی تهران بخاطر شرایط مالی مناسب و امکانات و فرهنگ خانواده بیشتر روی مسافرت‌های داخلی و خارجی در تعطیلات بیش از یک هفته مهمانی‌های فامیلی، تورهای مسافرتی داخلی و پیاده روی در پارک‌ها صورت می‌گرفت و ۴۰ درصد رفتن به پارک با هدف گردش را وسیله پرکردن اوقات فراغت اعلام کردند. همچنین استخر و سونای خصوصی در منزل، رفتن به باشگاه‌های ورزشی و کلاس‌های مختلف هنری و تخصصی، سرگرمی با ماهواره، اصلی‌ترین ابزار تفریح در این منطقه بود.

این جامعه شناس می‌گوید: در مناطق جنوب و شرق تهران ۷۰ درصد از افراد مورد تحقیق رفتن به پارک با خانواده یا اقوام و بردن غذا را اصلی‌ترین تفریح خود و سپس سفرهای زیارتی داخلی در تهران به ترتیب حضرت عبدالعظیم امامزاده صالحی و امامزاده داوود را اماکن زیارتی و سیاحتی خود اعلام کردند.

ابهری می‌افزاید: این در حالی است که ۲۵ الی ۳۰ درصد بی پولی بی حوصلگی و نداشتن وسیله شخصی را مهمترین دلایل مسافرت نرفتن بیان و اعلام کردند در صورت رسیدن به این ۳ عامل، سفرهای داخلی را بهترین وسیله سرگرمی داخلی می‌دانند.

مجید ابهری اظهار می‌دارد: ۱۵ درصد از افراد مورد پرسش در این سه منطقه رفتن به سینما، ۲۰ درصد رفتن به بهشت زهرا و زیارت اهل قبور، دید و بازدیدهای خانوادگی و فامیلی را وسایل اوقات فراغت اعلام کردند.

وی می‌گوید: در شمال تهران سینما و تئاتر و حضور در کنسرت‌ها بین ۴۰ تا ۵۰ درصد جوانان را در بر می‌گیرد که ترجیحا با خانواده خود در اینگونه اماکن حضور یابند.

ابهری در پایان تاکید می‌کند: به طور کلی ۸۰ درصد از افراد مورد پرسش در سه منطقه شرق و غرب و جنوب، بی برنامگی، نداشتن طرح‌های قبلی، دور بودن از اقوام و فامیل را دلایل بی حوصلگی و دلتنگی و رفتن به پارک‌ها را به علت ارزانی و سرگرم شدن فرزندان بهترین وسیله تفریح بیان کردند و افزایش پارک ها، بوستان‌ها و مراکزی مثل پارک آب و آتش، باغ کتاب، موزه دفاع مقدس و باغ پرندگان را از اقدامات بسیار ارزنده و خوب اعلام کردند و مقصد خود را در روزهای تعطیل همراه با خانواده از نقاط مذبور اعلام کردند.

کانال دکتر مجید ابهری:
@drmajidabhari
سایت رسمی :
http://majidabhari.ir

صفحه ی رسمی ویدئویی دکتر مجید ابهری
مصاحبه های تصویری👈🏿
http://www.aparat.com/drmajidabhari
 نحوه تفریح و پرکردن اوقات فراغت تهرانی‌ها
نحوه تفریح و پرکردن اوقات فراغت تهرانی‌ها
telegraminstagramaparat