توزیع مواد مخدر؛ راه حل یا پاک کردن صورت مسئله

جستجو
۱۳۹۶/۵/۲ دوشنبه
(0)
(0)
توزیع مواد مخدر؛ راه حل یا پاک کردن صورت مسئله
توزیع مواد مخدر؛ راه حل یا پاک کردن صورت مسئله

در گفت وگوی ایرنا با کارشناسان اجتماعی بررسی شد؛

توزیع مواد مخدر؛ راه حل یا پاک کردن صورت مسئله

تهران- ایرنا- تازه‌ترین مصوبه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی مبنی بر توزیع مواد مخدر دولتی با هدف انقطاع ارتباط معتادان و قاچاقچیان، موضوعی پر بحث است که واکنش های بسیاری به همراه داشت.

 
به گزارش گروه پژوهش و تحلیل خبری ایرنا، توزیع مواد مخدر دولتی، در واپسین روز تیرماه از سوی سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی رسانه ای شد و بنا به آنچه این کمیسیون می گوید از سازوکاری جدی جهت مقابله با شکل گیری مافیای مواد مخدر و پولشویی فراوان در این عرصه حکایت دارد.
«حسن نوروزی» سخنگوی کمیسیون قضایی مجلس، درباره نوع مواد مخدری که قرار است در اختیار معتادان قرار گیرد، هم گفت: در واقع این مواد مخدر شامل‌‌ همان متادون و موادی رقیق‌تر از مواد مخدر پیشین است و اختیار تصمیم‌گیری درباره آن نیز برعهده آیین‌نامه‌ای که قرار است، توسط وزارت دادگستری و سازمان مبارزه با مواد مخدر به‌صورت مشترک تهیه شود و پس از تصویب هیات وزیران امکان اجرایی شدن خواهد یافت.
طرحی که موافقان از آن به عنوان کوتاه کننده رابطه قاچاقچی و معتاد و راهکاری برای تغییر الگوی مصرف مواد مخدر یاد می کنند و مخالفان، قانونی کردن توزیع موادمخدر را عامل مصرف بیشتر آن می دانند.
بررسی کارشناسی پیشنهاد طرح توزیع مواد مخدر از طرف دولت به عنوان طرح جایگزین توزیع آن از طرف قاچاقچیان، بهانه ای شد تا گروه پژوهش و تحلیل خبری ایرنا با «حسین دژاکام» بنیان‌گذار و تئوریسین جمعیت احیای انسانی ، «سعید معیدفر» جامعه شناس و « مجید ابهری» آسیب شناس و متخصص علوم رفتاری گفت و گو کند.
به باور این کارشناسان، توزیع مواد مخدر توسط دولت، طرحی مناسب و کارآمد در جهت مقابله با پدیده هنجارشکن اعتیاد خواهد بود در صورتی که با نظارت، برنامه ریزی و ساختارهای اجرایی مناسب همراه باشد.

** طرح توزیع موادمخدر دولتی عاملی در کاهش پول‌های کثیف
مواد مخدر و توزیع آن یکی از حلقه های اصلی جنگ نرم و مافیای بین المللی است که بیشترین آسیب و زیان های مادی و معنوی را به جامعه وارد می کند. موضوعی که ابهری، در گفت و گو با پژوهشگر ایرنا به آن اشاره کرد و افزود: تا کنون، نزدیک به 7 هزار نفر به جرم قاچاق مواد مخدر، اعدام شده اند و بیش از 3 هزار شهید در راه مبارزه با قاچاقچیان تقدیم شده است. همچنین 65 درصد زندانیان به طور مستقیم با جرایم مواد مخدر ارتباط دارند و درصد قابل توجهی از طلاق ها، کودک آزاری ها، جنایات و توهم ناشی از مصرف مواد، سرقت ها و آسیب های دیگر با مواد مخدر مرتبط است.
به بیان ابهری، مواد مخدر دومین جایگاه پول ساز دنیا بعد از تجارت اسلحه است و با توجه به مرزهای گسترده ایران با افغانستان و فعالیت های بسیار جدی مافیای مواد مخدر در کشت و تولید این مواد، سالیانه میلیاردها تومان سرمایه به جیب قاچاقچیان می رود. این اعداد و ارقام وقتی در کنار ضایعات انسانی و مرگ روزانه 7 نفر به دلیل سوءمصرف و مواد مخدر تقلبی قرار می گیرد، حجم مصیبت را نمایان می سازد.
این آسیب شناس، ضمن مثبت خواندن طرح توزیع مواد مخدر دولتی به عنوان راهکاری برای کاهش پول های کثیف و تجارت سیاه مواد، به انتقاد از مخالفان آن پرداخت و گفت: اگر دولت مواد مخدر رقیق و توزیع متادون و شربت تریاک را در انحصار خود گرفته و براساس معیارهای منطقی و علمی از مجاری قانونی توزیع نماید، زیان های میلیاردی به این باندها وارد می آورد. اقدام به این عمل، نیازمند کارشناسی دقیق توسط نخبگان اجتماعی است که در ابتدا باید تمام زوایای این طرح مورد رسیدگی و تحلیل قرار گیرد سپس به طور آزمایشی در چند استان به اجرا درآید. آن گاه نتایج ارزیابی شده، به عنوان الگوی رفتاری برای کشور قرار گیرد. اما متاسفانه امروز که می توان آسیب های گفته شده را به حداقل رساند عده ای بدون توجه به ابعاد موضوع مخالفت می کنند.

**کاهش هنجارشکنی در جامعه با توزیع مواد دولتی
طرح توزیع دولتی مواد مخدر، راهکاری برای جلوگیری از بیماری های واگیردار و حرکت بیماران خطرناک در سطح شهر است که موجبات آلودگی افراد بیشتر جامعه را فراهم می کنند. موضوعی که دژاکام، در گفت و گو با پژوهشگر گروه پژوهش و تحلیل خبری ایرنا، درباره آن این گونه بیان کرد: همه می دانند که مصرف و تزریق هر نوع مواد مخدر ناخوشایند و زننده است اما با توجه به شرایط موجود، آیا ممانعت آن ، به سود جامعه است یا به زیان؟ وقتی سرنگی برای تزریق به افراد معتاد داده نمی شود، این سود بزرگترین زیان را دربردارد چرا که با وفور بیماری های ایدز، هپاتیت و عفونی روبه رو خواهیم بود.
به گفته دژاکام، هر اندازه جرایم مواد مخدر سنگین تر شود، قیمت آن افزایش پیدا می کند در نتیجه نه تنها مصرف کننده از مصرف دست نمی کشد بلکه به دلیل گرانی مواد، خرج و مخارج زندگی خود و اطرافیان را صرف موادی می کند که سایه شوم آن، به مرور زندگی همه را ساقط می کند. پس باید توزیع مواد با چارچوب مناسب و نظارت کامل در محل های در نظر گرفته شده برای مصرف کننده ها صورت گیرد. همچنین اطلاع رسانی در رسانه های عمومی و ملی، باید صورت گیرد و از این طریق، آموزش داد که نباید مصرف کرد اما در صورت مصرف مدل سازی مناسب انجام شود.
وی تاکید کرد: این توزیع باید کارشناسانه صورت گیرد به این معنا که قیمت مواد دولتی با قیمت آزاد به یک میزان باشد تا از ایجاد بازارهای سیاه جلوگیری شود. باید همانند آن چه درباره دخانیات در نظر گرفته شده، درباره توزیع مواد هم انجام شود و سوبسید بر آن تعلق نگیرد.

**پیگیری، نظارت و کنترل، جایگزین حرکت های زیگزالی
معیدفر در گفت و گو با گروه پژوهش و تحلیل خبری ایرنا ، طرح توزیع مواد مخدر دولتی را گامی مثبت عنوان کرد و گفت: پیش از این، در مورد مواد مخدر مساله «انکار» مطرح بود به این معنا که مصرف هر نوع مواد مخدر از جمله تریاک به دلیل این که با برخورد سلبی روبه رو بود، انکار می شد. تصمیم اخیر مجلس، هم اثبات کننده این مدعا است که در نحوه مواجه با یک مشکل، باید واقعیت آن را پذیرفت و درصدد انکار آن نبود.
«همچنین باید در نظر داشت که به دلیل شرایط جغرافیایی ایران، تریاک سابقه دیرینی در میان افراد جامعه دارد و شرایط ایجاب می کرده که از گذشته ای دور در ایران و برخی کشورهای همسایه، تریاک به صورت تفننی یا تسکین برخی دردها مصرف شود.»
به بیان این جامعه شناس، نادیده گرفتن این مساله و جرم انگاشتن مصرف تریاک در واپسین روزهای انقلاب، عاملی شد که از این ماده به موادی خطرناکتر و مساله دارتر ورود کنیم. حال بعد از چهل سال متوجه شدیم که برخی از آن سیاست ها اشتباه نبوده و می توان آن را از اغما خارج و در جامعه اجرایی کرد.
معیدفر، در ادامه این گفت و گو، نظارت و اجرای درست را راهکار به منصه ظهور رسیدن این طرح عنوان کرد و گفت: هر لایحه، طرح و برنامه ای اگر به درستی اجرا و همه ابعاد آن در نظر گرفته نشود، به بن بست خواهد خورد. مصرف مواد مخدر هم به دلیل این که مسایل اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی را درگیر می کند، نیاز به برنامه ریزی و بسترسازی مناسب دارد که به طور حتم، در جامعه ای سالم، شاد و سرشار از مشارکت مردمی که افراد دستگیر و کمک کننده به هم هستند، این طرح کارآمدتر خواهد بود. نمی توان صرف اجرایی شدن طرح توزیع مواد دولتی، تصور کرد که همه مسایل ما در حوزه مواد مخدر از بین خواهد رفت بلکه این طرح تنها بخشی از مساله را پوشش می دهد.
در پایان سخن می توان گفت، حرکت به سوی جامعه عاری از اعتیاد یا حداقل اعتیاد، تنها از طریق، آگاه سازی، فرهنگ سازی و ایجاد بسترهای آموزشی مناسب فراهم می شود که این بستر، با همت رسانه ها و مراکز آموزشی دوشادوش حرکت دولت، میسر خواهد بود.

کانال دکتر مجید ابهری:
@drmajidabhari
سایت رسمی :
http://majidabhari.ir

صفحه ی رسمی ویدئویی دکتر مجید ابهری
مصاحبه های تصویری👈🏿
http://www.aparat.com/drmajidabhari
 توزیع مواد مخدر؛ راه حل یا پاک کردن صورت مسئله
توزیع مواد مخدر؛ راه حل یا پاک کردن صورت مسئله
aparatinstagramtelegram
شرکت سازنده