menusearch
majidabhari.ir

سفری پر حادثه که پایان خوشی ندارد

جستجو
۱۳۹۶/۴/۲۲ پنج شنبه
(1)
(0)
سفری پر حادثه که پایان خوشی ندارد
سفری پر حادثه که پایان خوشی ندارد
سفری پر حادثه که پایان خوشی ندارد
فرار از خانه یکی از آسیب های اجتماعی است که خود می تواند مولد آسیب های دیگری مانند خودفروشی، اعتیاد، گسترش باندهای فحشا و قاچاق انسان را فراهم کند.
به گزارش ندای صبح،

فرار ازخانه معمولاً به پدیده‌ای گفته می‌شود که در آن، کسی که زیر سن قانونی است،خانواده یا قیمین خود را بدون اجازه ترک می‌کند.

دکتر مجید ابهری آسیب شناس و متخصص علوم رفتاری با اشاره به متفاوت بودن دامنه سنی در فرار از خانه اظهار داشت : در این موارد به راحتی نمی توان مشخص کرد پدیده فرار از خانه در چه سنی روی می دهد؛ ولی با توجه به آمارها و پژوهش های صورت گرفته چنین بر می آید که معمولاً پدیده فرار از خانه در دختران در میان سنین ۱۲ تا ۲۵ سال روی می دهد که البته بیشترین درصد بین سنین ۱۲ تا ۱۸ سال است و این نشان می دهد که بیشترین فرارها در سنین بلوغ صورت می پذیرد که دوران بحران هویت نامیده می شود.

 

 

این آسیب شناس با بیان اهمیت زمان پس از فرار از فرد ازخانه افزود:اگر در 24 ساعت الی 48 ساعت اول زمان فرار از خانه، دختر فراری توسط پلیس جمع آوری و محافظت شود امکان نجات وی ومعصون ماندن از اسیب های اجتماعی فراهم می شوداما اگر در این مدت وارد خیابان و شهرهای بزرگ شود قطعا باندهای فساد او را جذب نموده و دیگر بازگرداندن او به شهر و خانواده اش اگر غیرممکن نباشد دشوار است و به گفته مدیر کل دفتر آسیب‌های اجتماعی در ایران حدود ۸۰ درصد دختران در ۲۴ ساعت اول بعد از فرار موردتجاوز جنسی قرار می‌گیرند.

 

وی با نام بردن از شهر که بیشترین آمار فرار از خانه را دارد افزود: بیشترین آمار در دختران فراری را استان خوزستان و دوم رشت و مازندران و استان فارس سومین شهر در این مقوله است که البته از شهرهای دیگر نیز شاهد دختران فراری هستیم.

 

دکتر ابهری در مورد علل فرار از خانه عنوان کرد: در بررسی میدانی علل اصلی فرار از خانه را می توان به ازدواج های اجباری، وجود ناپدری یا نامادری سخت گیر، خانواده پریشان، اعتیاد والدین و تشنج خانوادگی اشاره کرد.بنا برآمارهای موجود 65 درصد از دختران فراری را فرزندان طلاق تشکیل می دهد.

 

وی افزود: زمانی که برای اولین خانه ریحانه و سبز را که برای نگهداری دختران و پسران فراری در تهران ایجاد کردم در تحقیقات خود بدین نتیجه رسیدم که 85 درصد از دختران فراری بعد از فرار پشیمان شده اند و به دلیل ترس از والدین و خانواده جرات بازگشت به خانه خود را ندارندکه در این میان نقش مددکاری بسیار پررنگ و قابل توجه است که باید با راضی نمودن خانواده بر پذیرش صلح آمیز دختر را به سلامن به خانه برگردانند. آسیب های اجتماعی ناشی از فرار دختران مستقیما به جامعه تحمیل می شود و ممکن است باعث متلاشی شدن خانواده نیز باشد و با گسترش فحشا باعث آسیب به خانواده های دیگر نیز می شود.

 

 

 

 

این آسیب شناس با اشاره به ابعاد فرا ملی این آسیب افزود: برخی از دختران فراری توسط باندهای قاچاق انسان به کشورهای حوزه خلیج فارس برده می شوند و سر از خانه های فساد در می آورند بنابراین موضوع فرار از خانه آسیب ساده ای نیست و باید نخبگان اجتماعی ضمن برنامه ریزی های لازم و کسب حمایت از سازمان های ذی ربط این آسیب اجتماعی را حل وفصل کنند و اجازه ندهند آمار زنان تن فروش بیشتر از این شود.

 

 

وی ادامه داد:متاسفانه بسیاری از پسران فراری به این نام شناخته نمی شوند و لفظ فراری به دختران اطلاق می شود در حالی که فرار پسران نیز می تواند اسیب های مانند دزدی و زوگیری و پیوستن به باندهای خلافکار را شامل می شود که به سادگی نمی توان از آن عبور کرد.

 

 

وی در پایان با اشاره به اقدامات سازمان بهزیستی و شهرداری تهران عنوان کرد:در حال حاضر خانه های دختران در معرض آسیب توسط سازمان بهزیستی ایجاد و اداره می شود که مهترین مشکل آن ظرفیت محدود آن است که آن هم فقط در تهران و دو شهر بزرگ دیگر است و پوشش کشوری ندارد.شهرداری تهران سامان سرای بانوان را ایجاد نموده است که پذیرای دختران فراری و زنان در معرض آسیب های اجتماعی است که با توجه به پذیرش محدود این مکان ها، باید خانه هایی ایجاد شود که دختران فراری در معرض آسیب را قبل از افتادن در چنگال و تور باندهای فساد، در آنجا نگهداری و آموزش های لازم داده شود.


کانال دکتر مجید ابهری:
@drmajidabhari
سایت رسمی :
http://majidabhari.ir

صفحه ی رسمی ویدئویی دکتر مجید ابهری
مصاحبه های تصویری👈🏿
http://www.aparat.com/drmajidabhari

 فرار از خانه پایان مشکلات یا آغاز بدبختی؟
دکتر مجید ابهری / فرار از خانه پایان مشکلات یا آغاز بدبختی؟
aparatinstagramtelegram