menusearch
majidabhari.ir

کودکان کار

جستجو
۱۳۹۸/۴/۱۴ جمعه
(3)
(0)
کودکان کار
کودکان کار

شهرداری تکلیف قانونی در برابر کودکان کار دارد/ شهردار تهران: وظیفه‌ای نداریم
استاندار تهران گفت: طرح ساماندهی کودکان کار و خیابان طرحی کارشناسی شده است و هیچ کم‌کاری در این خصوص از سوی هیچ دستگاهی پذیرفتنی نیست؛ شناسایی کودکانی که فرار تحصیلی دارند در الویت است و باید آن‌ها را به چرخه تحصیلی بازگردانیم.

به گزارش تیترشهر : انوشیروان محسنی بندپی استاندار تهران صبح امروز در نخستین جلسه کارگروه اجتماعی، فرهنگی، سلامت، زنان و خانواده استان تهران اظهار کرد: همه دستگاه‌ها در خصوص مسائل اجتماعی و فرهنگی استان تهران تکلیف دارند و باید به وظایف خود عمل کنند.

وی گفت: طرح ساماندهی کودکان کار و خیابان طرحی کارشناسی شده است و هیچ کم‌کاری در این خصوص از سوی هیچ  دستگاهی پذیرفتنی نیست؛ شناسایی کودکانی که فرار تحصیلی دارند باید در اولویت کار قرار گیرد و آن‌ها را به چرخه تحصیلی بازگردانیم.

استاندار تهران با تأکید بر اینکه انتظار رئیس‌جمهور از استاندار تهران، توجه با مشکلات اجتماعی و فرهنگی استان و شهر تهران است، بیان کرد: در ساماندهی معتادین متجاهر که اقدامات خوبی در محلات شوش مولوی و هرندی صورت گرفته اما هنوز جا برای کار بسیار است.

محسنی بندپی افزود: متأسفانه سرریز آسیب‌های اجتماعی کشور را در استان تهران شاهدیم و باید کاری کنیم که تهران الگوی کشوری شود.

وی تصریح کرد: 70 درصد از کودکان کار و خیابان از اتباع خارجی هستند و باید در این خصوص بیشتر تلاش کنیم، شهرداری تهران یکی از دستگاه‌هایی است که باید پای‌کار بیاید و تکلیف قانونی تأمین امکانات موردنیاز ساماندهی کودکان را بر عهده دارد.

استاندار تهران یادآور شد: در سال گذشته بهزیستی 600هزار و کمیته امداد 800هزار نفر به مستمری‌بگیران اضافه کرده‌اند و همین کار را می‌توانند در خصوص خانواده‌های کودکان کار نیز انجام دهند.

محسنی بندپی در پایان خاطرنشان کرد: برخورد ما با دستگاه‌هایی که در حوزه آسیب‌های اجتماعی کم‌کاری دارند در صورت استانی بودن قاطع و بدون اغماض خواهد بود؛ حتی اگر جمعیت کمی هم درگیر آسیب‌های اجتماعی در استان تهران باشند خود را مکلف به برنامه‌ریزی برای این عده می‌دانیم.

شهرداری وظیفه‌ای در قبال کودکان کار ندارد

پیشتر پیروز حناچی شهردار تهران، دوم تیرماه سال‌جاری در سمینار مقابله با کار کودک اظهار کرده بود: شهرداری تهران قانوناً وظیفه‌ای در قبال کودکان کار ندارد و بهزیستی و سایر دستگاه‌ها متولی آن هستند، ولی ما خود را مسئول اجتماعی در این زمینه می‌دانیم و بهزیستی دو نوع خدمت در مراکز شبانه روزی و مراکز آموزشی را انجام می‌دهد که ما در کنار آنها در این زمینه‌ها نیز فعالیت می‌کنیم. 

حناچی از سازمان‌های مردم نهاد به عنوان یک ابزار قوی در حوزه کودکان کار یاد کرد و گفت: ما تلاش می‌کنیم از طریق تسهیل‌گری به ایفای وظایف اجتماعی خود بپردازیم.

وی گفت: در بسیاری از کشورها البته این موضوع برعهده شهرداری است و ما تلاش می‌کنیم به پرداختن به موضوع آسیب‌های اجتماعی در این زمینه گام برداریم.

شهردار تهران گفت:‌ امروز تلاش شده برای توانمندسازی خانوارها و آموزش آن‌ها راهکارهایی ارائه شود تا جلوی تبعات حضور کودکان کار را بگیریم. البته شرایط سخت است ولی تلاشمان را انجام می‌دهیم.

بهزیستی به‌تنهایی توان ساماندهی کودکان کار را ندارد

دکتر مجید ابهری آسیب‌شناس و رفتارشناس اجتماعی در این باره می گوید: حدود 60درصد این کودکان فرزند افراد مهاجر غیرایرانی هستند و 40 درصدشان فرزند حاشیه‌نشینان.

دکتر ابهری تأکید می‌کند هیچ آمار مشخصی از تعداد کودکان کار وجود ندارد و درباره دلیلش این‌چنین توضیح می‌دهد: هیچ سازمانی جرأت نکرده از این افراد آمارگیری کند و به‌محض اینکه برای شناسایی به کارگاه‌های زیرزمینی می‌روند، این کودکان را از مسیری دیگر فراری می‌دهند. اکنون دغدغه ما بیشتر متمرکز بر این کودکان است؛ هرچند بسیاری از کودکان هم هستند که درکنار خانواده در کوره‌پزخانه‌ها، روستاها و مزارع کارگری می‌کنند. با اینکه آن‌ها هم کودکان کار محسوب می‌شوند، آسیبی که می‌بینند، کمتر از دو گروه قبلی است.

ابهری با گلایه از عملکرد شهرداری‌ها تأکید می‌کند: هیچ سازمانی مسوولیت ساماندهی کودکان کار را برعهده نمی‌گیرد و بسیاری از سازمان‌ها تلاش می‌کنند این مسوولیت را بر گردن سازمان بهزیستی بیندازند و خود از مسوولیت‌شان شانه خالی کنند. این در حالی است که بهزیستی متولی صدها معضل دیگر مانند معلولان، بیماران خاص، بدسرپرستان، شیرخوارگاه‌ها و... است و امکاناتش هم آنچنان زیاد نیست.

این استاد دانشگاه پیشنهاد می‌دهد شورایی متشکل از بهزیستی، شهرداری، وزارت کار و رفاه اجتماعی و نیروی انتظامی تشکیل شود و کارگروهی به‌وجود آید تا در مرحله نخست، این کودکان شناسایی شوند و حداقل آماری تخمینی با صحت 90درصدی بگیرند تا برآورد نسبی از تعداد کودکان کارهای واقعی و کارهای کاذب به‌دست آید. سپس، اگر این افراد خانواده دارند، آن‌ها را به خانواده برگردانند و اگر خانواده‌ها فاقد صلاحیت هستند یا بی‌سرپرست‌اند، آن‌ها را به مراکز نگهداری از کودکان تحویل دهند.

مشاور،روانشناس و آسیب شناس اجتماعی دکتر مجید ابهری

کانال تلگرام دکتر مجید ابهری
@drmajidabhari

توئیتر دکتر مجید ابهری :
https://twitter.com/drmajidabhari
سایت رسمی دکتر مجید ابهری :
http://majidabhari.ir

ویدئوهای دکتر مجید ابهری
مصاحبه های تصویری👈🏿
http://www.aparat.com/drmajidabhar