menusearch
majidabhari.ir

22 میلیون جوان آماده ازدواج داریم

جستجو
۱۳۹۷/۱۱/۳۰ سه شنبه
(0)
(0)
22 میلیون جوان آماده ازدواج داریم
22 میلیون جوان آماده ازدواج داریم

22 میلیون جوان آماده ازدواج داریم

گفتگوی مجید ابهری با بهداشت نیوز :

متأسفانه اگر در این مقطع زمانی حرکتی از سوی خانواده ها، دولت و رسانه ها برای افزایش میزان ازدواج نشود، شاهد سالمندی جمعیت مجرد خواهیم بود.
خبرنگار بهداشت نیوز گفتگویی اختصاصی با مجید ابهری، آسیب شناس اجتماعی  و رئیس هیئت مدیره بنیاد صیانت از تحکیم خانواده انجام داده است و ایشان از وضعیت تجرد و آسیب های پیش روی جامعه برایمان حرف زدند؛

وی با بیان اینکه هم اکنون 22میلیون جوان آماده ی ازدواج داریم و تعداد دختران مجرد تقریبا ده درصد بیشتر از پسران مجرد است، گفت: ازدواج یکی از اصلی ترین مراحل زندگی هر دختر و پسر است که عبور از آن برای رفع نیازهای عاطفی، غریزی و اجتماعی لازم می باشد. البته با توجه به تغییر سبک زندگی مخصوصا در دهه ی حاضر، بالا ر فتن سن ازدواج یکی از چالش های جدی فراروی جامعه و خانواده  و دولت است.

فرار جوانان از ازدواج

ذکتر ابهری افزود: گروهی از صاحبنظران مشکلات مادی، بیکاری، گرانی مسکن، بالا بودن مهریه و سقف بالای هزینه های ازدواج (برای یک ازدواج متوسط در تهران 50 میلیون تومان لازم است) را دلایل فرار از ازدواج جوانان مخصوصا پسران می دانند. اما از نگاه رفتار شناسی و بر اساس مطالعاتی که من انجام داده ام، تنها مسائل مادی مانع ازدواج نیست.

مطلب پیشنهادی
 
تا 65% حراج لوازم آرایشی و بهداشتی از برترین‌ برندها همین حالا!

او ادامه داد: گروهی از جوانان هم هستند که وضع مادی و درآمد خوبی هم دارند و در شرایط خوبی هم به سر می برند اما از ازدواج گریزانند. این گروه به خاطر مسئولیت گریزی و ناهنجاری های رفتاری دوران کودکی و نوجوانی، ازدواج گریز گشته اند.

 

مسئولیت گریزی و شلختگی اخلاقی

این آسیب شناس اجتماعی در اینباره گفت:

در اینجا مقصر اصلی خانواده ها می باشند چون از دوران کودکی حاضر نیستند فرزندشان برای خرید نان هم از خانه خارج شود و حتی مسئولیتی کوچک به فرزندان نمی سپارند. بارها و بارها مشاهده کرده ایم که جوانی در خانه پای تلویزیون و گوشی موبایل و لب تاپ نشسته و پدر و مادر سالمند با وجود درد جسمانی برای خرید از خانه خارج می شوند.

دکتر مجید ابهری همچنین با تأکید بر اینکه روابط فرازناشویی، بی بند و باری و شلختگی اخلاقی در جامعه یکی از دلایل کاهش آمار ازدواج است، به بهداشت نیوز گفت: مثلا برخی جوانان وقتی در مورد تمایل به ازدواج مورد سؤال قرار می گیرنذ، ازدواج را آخرین مرحله از زندگی خود معرفی می کنند یعنی سنی که دیگر حال و حوصله ی فرزندآوری و فرزندپروری ندارند.

ازدواج ستیزی جوانان

او به عوامل دیگری هم در رابطه با افزایش سن ازدواج اشاره کرد: توقعات برخی دختران در باب مهریه و هزینه زندگی و همچنین توقعات خانواده ها در مورد جهیزیه از سوی دیگر باعث شده جوانان ازدواج گریز و حتی ازدواج ستیز شوند. از طرفی دیگر اگر سن بلوغ پسران را 15 سال و میانگین سن ازدواج آنان را سی سال بگیریم، این بازه ی 15 ساله کم نیست! در این مدت فشار غریزه جنسی بسیاری از جوانان را به سمت ارتباطات جنسی نامشروع، هم جنس بازی و ازدواج سفید می کشاند.

کم کاری های دولت در بحث ازدواج

رئیس هیئت مدیره بنیاد صیانت از تحکیم خانواده گفت: دولت متأسفانه تا امروز نتوانسته گام های مؤثری برای افزایش ازدواج جوانان بردارد. وام ازدواج که بیشتر به یک شوخی و ژشت اجتماعی شباهت دارد تا حمایت از جوانان، باعث شده بسیاری از جوانان امیدی به این کمک نیز نداشته باشند چراکه در صورت موفق شدن به گرفتن وام ازدواج آن هم با کلی دردسر و پیچ و خم، در وضعیت تورم کنونی، این پول، خرج یک مهمانی ساده ی عروسی هم نمی شود.

دکتر ابهری پیشنهادی برای تسهیل ازدواج جوانان داشت: خانواده ها باید با مورد حمایت قرار دادن فرزندان و دولت و نهادهای مرتبط با آموزش مهارت همسرگزینی و همسان گزینی، جوانان را تشویق به ازدواج کنند. از طرفی بالا بردن سطح اشتغال و عرضه ی مسکن رایگان و ارزان قیمت می تواند مشوق اولیه ی جوانان جهت جذب ازدواج باشد.

پدیده ی سالمندان مجرد!

این رفتار شناس اجتماعی در آخر  به بهداشت نیوز گفت: متأسفانه اگر در این مقطع زمانی، حرکتی از سوی خانواده ها، دولت و رسانه ها برای افزایش سطح ازدواج نشود، شاهد سالمندی جمعیت مجرد خواهیم بود، چرا که بعد از 40 سالگی افراد توانایی همسرداری، روابط  زناشویی و باروری نخواهند داشت و حوصله ای هم برای پیوند ندارند. بنابراین باید شاهد پیر پسران و پیر دخترانی باشیم که با تعجب و تأسف به پشت سر خود و به زمان های از دست رفته نگاه ک

دکتر ابهری ۱, [۱۷.۰۲.۱۹ ۲۱:۳۱]
👨‍👩‍👦‍👦مهارتهای زندگی: الف زندگی شهری وتنظیم روابط با همسایگان با رویکرد بهره گیری از رفتارهای الگوهای آسمانی.

✅همسایه سه نوع است:

1⃣گاهی هست که همسایه شما هم مسلمان است و هم خویشاوند شماست.
♦️چنین همسایه‌ ای سه حق بر گردن شما دارد:
 حق خویشاوندی و حق اسلام و حق همسایگی.

2⃣گاهی همسایه شما خویشاوند شما نیست
اما مسلمان است بنابر این دو حق دارد:
حق همسایگی و حق اسلام

3⃣و گاه همسایه شما مسلمان نیست که در این صورت یک حق دارد: حق همسایگی

🔴حالا اگر شما چنین همسایه ای داشته باشید، و لو کافر هم هست، اما هرگاه آشی مےپزید باید یک کاسه هم به در خانه او ببری.
 💠یا اگر در خانه درخت خرمالویی داری باید یک بشقاب خرمالو هم به او بدهی یا اگر گوسفند میکشی باید از گوشت گوسفند به او هم بدهی.

🔰مرد یهودی هر روز که پیامبر خدا صلی الله علیه و آله و سلم می خواستند به مسجد بروند، بر سر حضرت خاکستر می ریخت.

☘️چند روزی گذشت و حضرت دیدند که از آن یهودی که خاکستر می ریخت خبری نیست، از اصحاب پرسیدند: این دوست ما که هر روز یاد ما میکرد، کجاست؟ پیدایش نیست.

🌟اصحاب عرض کردند: مریض است.
 پیامبرخدا (صلی الله علیه وآله) فرمودند: به عیادتش می رویم.

♻️ سپس به خانه یهودی رفتند، مرد یهودی با دیدن پیامبر به قدری شرمنده و خجالت زده شد که همانجا اسلام آورد و گفت: «اَشْهَدُ اَنْ لااِلٰهَ اِلَاالله وَ اَشْهَدُ اَنَّ مُحَمَّداً رَسولُ الله».

🔆ظاهراً این شخص رئیس قبیله و از شخصیت های مهم مدینه بود، به برکت اسلام او عده ای دیگر از یهودی ها نیز اسلام آوردند،

🌼اینها به خاطر اخلاق پیامبر خدا صلی الله علیه و آله و سلم بود. به خاطره حلم و بردباری آن حضرت بود وبس.

 

دکتر ابهری ۱, [۱۷.۰۲.۱۹ ۱۷:۳۰]
کد خبر: 104735 تاریخ انتشار: شنبه 27 بهمن 1397 - 12:05 ف 

 

کانال تلگرام دکتر مجید ابهری
@drmajidabhari

توئیتر دکتر مجید ابهری :
https://twitter.com/drmajidabhari
سایت رسمی دکتر مجید ابهری :
http://majidabhari.ir

ویدئوهای دکتر مجید ابهری
مصاحبه های تصویری👈🏿
http://www.aparat.com/drmajidabhari