menusearch
majidabhari.ir

نه زین گونه جوید کسی نام و ننگ

جستجو
۱۳۹۹/۳/۲ جمعه
(1)
(0)
نه زین گونه جوید کسی نام و ننگ
 نه زین گونه جوید کسی نام و ننگ

محبوبیت و شهرت، امانتهایی هستند که از سوی مردم به چهرههای محبوب هنری، ورزشی و... داده میشود. شوربختانه از آنجا که بیشتر این چهرهها بدون گذراندن مراحل تکاملی و ضروری ناگهان به اوج میرسند و بدون داشتن ظرفیت لازم، ناگهان چهره معروف جامعه یا به اصطلاح، شاخ فضای مجازی میشوند، از نظر رفتاری و روانی خود را گم میکنند و دست به حرکات و رفتارهایی میزنند که فقط مختص چهرههای سرشناس جهان سوم و ایرانی است. ظاهر عجیب و غریب، پوشش نامتعارف، رفتارهای سبک و جلف و به زبان آوردن حرفهای غیرقابل قبول و رکیک فقط در رسانههای زرد و فضای مجازی بیریشه دیده میشود.
صدالبته زندگی خصوصی هر فرد اعم از هنرپیشه و ورزشکار به خود او مربوط است و هیچکس حق دخالت و اظهارنظر درباره آن ندارد اما وقتی مسائل خصوصی آنها عمدا و به اراده خودشان رسانهای میشود، دیگر حفظ حرمت زندگی خصوصیشان ضروری نیست چراکه خودشان بر آن چوب حراج زدهاند.
وقتی یک خانم بعد از جدایی از همسرش فضای مجازی را عرصه به اصطلاح پوز زنی همسر سابقش میکند و تصاویر رومانتیک با همسر دومش را به اشتراک میگذارد و چاقی، لاغری، جراحی صورت، رنگ مو و مانیکورش موضوع صفحههای مجازی میشود، زندگیاش عمومی و در معرض قضاوت همگان خواهد بود. نتیجه سوءحضور فرد مشهوری که با الفاظ رکیک و گفتار بیادبانه روی اوباش را سفید میکند، فقط بدآموزیهای تربیتی برای نوجوانان و جوانان است.
آن دیگری که خود را ستاره سینما میداند، ویدئوی تمسخر یک پاکبان زحمتکش را به اشتراک میگذارد و بدتر از آن، افرادی از او پشتیبانی و به یکی از استادان و چهرههای ممتاز هنری کشور به جرم انتقاد از رفتار نادرست یک هنرمندنما و نصیحت او، اهانتهای ناروا میکنند.
در دوران قرنطینه و اقامت اجباری در خانه، خیلی از ما سرگرم فضای مجازی و صرف دستپخت ابتدایی شدهایم. در این مدت به جای اینکه از این فرصت برای عرضه هنرهای فاخر در هر رشته استفاده شود، برخی افراد تماشاگر دابسمشهای خارج از ادب و نمایشهای دور از اخلاق شدند.
با ضعف مدیریت اوقات فراغت در همه اقشار، بیشترین وقت خیلی از ما با تماشای فیلمهای بیمحتوا و پرداختن به بازیهای رایانهای و گشت و گذار در فضای مجازی سپری شد. نوجوانان و جوانان ما خیلی کم با بازیهای اصیل ایرانی مثل یکقل دوقل، خاله بازی برای دختران، نقطه بازی، اسم-فامیل، پانتومیم و... آشنا هستند و این سرگرمیها در روزهای قرنطینه برای هر دو نوع نسل خیلی کم به کار رفت و در این میان جز والدین نمیتوان کسی را مقصر دانست.
وقت بچههای برخی از ما به آشنایی و تماشای افراد مشهوری گذشت که به اعتبار چشم وخط و خال و ابرو یا روابط صمیمی با بعضی افراد، جایگاهی کسب کردهاند و امروز از زمین و زمان طلبکارند و به دنیا فخر میفروشند. کسانی که به محض مواجه شدن با کوچکترین انتقاد یا نظر ناسازگار با طبعشان، تهدید میکنند که در این کشور نمیمانند و فکر میکنند با رفتن آنها هنر کشور، یتیم و سینما عزادار میشود. متاسفانه چند سایت و شبکه زرد نیز با شنیدن این تهدیدها عزای عمومی اعلام و فاجعهای خلق میکنند.
برخی دیگر از آنها بر این تصورند که سرکردگان هالیوود دوربین به دست در فرودگاهها منتظر ورود آنها ایستادهاند، در حالی که اگر چشم واقعبین داشته باشند، درمییابند در هیچ کجای دنیا به اندازه ایران نمیتوانند درآمد و محبوبیت داشته باشند.
من بهعنوان یک رفتارشناس و مشاور خانواده، امیدوارم پدر و مادرها هوشمندانه برای پرکردن اوقات فراغت بچهها و خودشان برنامهریزی کنند و افراد مشهوری هم که در دنیای مجازی فعالیت دارند، دریابند با چه عملکردی نامشان ماندگار و یادشان جاویدان خواهد ماند.

 

مشاور،روانشناس و آسیب شناس اجتماعی دکتر مجید ابهری

کانال تلگرام دکتر مجید ابهری
@drmajidabhari

توئیتر دکتر مجید ابهری :
https://twitter.com/drmajidabhari
سایت رسمی دکتر مجید ابهری :
http://majidabhari.ir

ویدئوهای دکتر مجید ابهری
مصاحبه های تصویری👈🏿
http://www.aparat.com/drmajidabhar

telegramtwiteraparat