menusearch
majidabhari.ir

نقش موثر برداشتن زودهنگام قرنطينه در بازتوليد کرونا

جستجو
۱۳۹۹/۲/۵ جمعه
(0)
(0)
نقش موثر برداشتن زودهنگام قرنطينه در بازتوليد کرونا
 نقش موثر برداشتن زودهنگام قرنطينه در بازتوليد کرونا

ورود نابه هنگام کرونا اين ويروس منحوس به کشور اتفاق ناخوشايندي بود که موجب غافلگيري بسياري از افراد شد. به دنبال ورود کرونا به کشور، خانه نشين شدن اجباري افراد و همزماني اين خانه نشيني با فصل بهار و تعطيلات عيد نوروز موجب شد تا فشار مضاعفي بر افراد وارد شود؛ به گونه اي که تحمل اين شرايط را برايشان دشوار مي کرد. زيرا همه ساله با فرا رسيدن اين ايام، افراد در تدارک و برنامه ريزي جهت گذراندن تعطيلات و مسافرت مي بودند اما ورود سرزده اين مهمان ناخوانده و نامهربان، تمام معادلات را بهم زد. ولي فارغ از تمام اين دشواريها اگر کمي با تأمل بيشتري به اين مقوله بنگريم، در مي يابيم که اگر از يک سو مديريت بحران درست و مهارت مواجه شدن با شرايط بحراني را داشته باشيم و از سوي ديگر اقدامات مسئولين به موقع و کارآمد باشد، شرايط قرنطينه براي خانواده ها قابل تحمل تر خواهد شد. 

بروز و گسترش بيماري کرونا در اکثر کشورهاي جهان باعث پديد آمدن نوع خاصي از سبک زندگي گرديد که تابحال تجربه اي در اين زمينه براي بسياري از ما بخصوص نوجوانان و جوانان وجود نداشته است. موضوع قرنطينه و ماندن در منزل، رعايت فاصله اجتماعي و رعايت برخي از دستورالعمل هاي بهداشتي و درماني در اين دوران باعث دشوار شدن زندگي مردم و بروز مشکلات مختلفي شد. اقامت طولاني مدت در خانه در کنار ساير اعضاي خانواده شايد در بسياري از خانه ها براي نخستين بار بود که اتفاق مي افتاد.

اولين تجربه اقامت اجباري در کنار يکديگر به وجود آمد و متأسفانه از آنجايي که اعلام قرنطينه به طور ناگهاني رخ داد و فرهنگ ماندن در منزل در چنين شرايطي به مردم آموزش داده نشده بود باعث شد که بسياري از افراد در زندگي دوران قرنطينه دچار مشکل شوند.

نداشتن برنامه در طي شبانه روز و محدود شدن روابط اجتماعي بر ساير مشکلات مي افزود، همچنين دلتنگي و سر آمدن حوصله بسياري از افراد در خانه بخصوص در همسران جوان باعث تداوم جر و بحث در خانواده ها شد؛ اما اين موضوع بدين معنا نيست که تصور کنيم آمار طلاق در اين دوران افزايش پيدا کرده يا تضادهاي رفتاري زياد شده است. به عقيده من بيان اينگونه مطالب فقط به معناي سياه نمايي در روابط عاطفي خانواده هاي ايراني است؛ چرا که مسأله قرنطينه در کل دنيا اتفاق افتاد. مردم کشور ما که به روابط عاطفي و احساسي معتقد هستند به طوريکه با نديدن نزديکان دچار دلتنگي مي شوند، در اينگونه مسايل بسيار حساستر و لطيفتر هستند.

بنابراين موضوع مديريت ، برنامه ريزي در اين شرايط مطرح است و بايد به خانواده ها آموزش داده شود که در روابط زناشويي و همچنين روابط والدين با فرزندان چه نکاتي بايد در نظر گرفته شود، آموزش هاي فرهنگي و ادبي در خانه مانند قصه گويي، بيان افسانه هاي اساطيري ايراني، آموزش بازيهاي قديمي به فرزندان، شعرخواني، مرتب کردن کتابخانه، تغيير دکوراسيون خانه با کمک يکديگر، همچنين آموزش رفتارهاي خانوادگي به فرزندان بخصوص جوانان، انتقال تجارب والدين و آموزش مهارتهاي زندگي به فرزندان مي تواند از جمله اقدامات مفيد و موثر براي پر کردن اوقات فراغت باشد. ما همواره در پر کردن اوقات فراغت دچار مشکل مي شويم. همچنين با شروع فصل تابستان، خانواده ها دچار مشکل مي شوند که با اوقات فراغت فرزندان خود چه کنند؟ از آنجايي که آموزش و پرورش و سازمانهاي متولي مانند وزارت ورزش و جوانان نتوانسته اند براي اوقات فراغت نوجوانان و جوانان، چاره انديشي کنند؛ همواره فرزندان ما در پرکردن اوقات فراغت خود دچار مشکل مي شوند. بنابراين اين روزها، روزهاي بسيار دشواري است زيرا عدهاي از هموطنان ما عزيزان خود را در اثر بيماري کرونا از دست داده و عدهاي ديگر در اضطراب ابتلا به اين بيماري در خود و نزديکان خود به سر مي برند. دشوار بودن اين بيماري از آن جهت است که براي اولين بار در کشور ما اتفاق افتاده و سابقه چنداني نداشته است.اجراي دستورات بهداشتي که از سوي مسئولين مربوطه صادر مي شود، مي تواند کمک بزرگي به نهادهاي پزشکي کرده و منجر به رفع خستگي آنها شود.

متأسفانه دولت خيلي زود تعطيلات و قرنطينه را برداشته است و همين امر ممکن است که منجر به بازتوليد اين بيماري و افزايش آمار مبتلايان شود.؛ لازم به ذکر است که اين موضوع بايد مورد تجديدنظر و بررسي مجدد قرار گيرد چرا که بسياري از افراد در خانواده ها شغل غيردولتي داشته و درآمد ماهيانه ندارند،اين روزها دچار مشکلات اقتصادي شدهاند.

دولت بايد هر چه زودتر بسته هاي حمايتي را به مردم بدهد؛ آن هم نه در حد خريد نان، بلکه کمک ها بايد به گونه اي باشد که اينگونه افراد بتوانند در خانه بمانند.

تنها در اين صورت است که مي توان قرنطينه را رعايت کرد، در غير اين صورت هيچ توقعي نبايد داشت که کسي که با چند فرزند، درآمدي در اين زمينه ندارد در خانه بماند و قرنطينه را به طور کامل رعايت کند.

بنابراين رعايت دستورالعمل هاي بهداشتي و اصول قرنطينه از يک سو و مديريت پر کردن اوقات فراغت در دوران قرنطينه از سوي ديگر ميتواند اين اوقات تلخ را تبديل به روزهاي خاطرهانگيز و شيرين و آن را تبديل به فرصت کند.

پيشنهاد مي کنم در مدارس و دانشگاه ها بجاي تدريس يک سري دروس بيکاربرد، دروس مهارت هاي زندگي و مديريت پر کردن اوقات فراغت را به آنها بياموزند که بتوانند در زندگي خود، راه و رسم بهتري را پيشه کنند.

 

 

مشاور،روانشناس و آسیب شناس اجتماعی دکتر مجید ابهری

کانال تلگرام دکتر مجید ابهری
@drmajidabhari

توئیتر دکتر مجید ابهری :
https://twitter.com/drmajidabhari
سایت رسمی دکتر مجید ابهری :
http://majidabhari.ir

ویدئوهای دکتر مجید ابهری
مصاحبه های تصویری👈🏿
http://www.aparat.com/drmajidabhar

 

telegramtwiteraparat