menusearch
majidabhari.ir

۳۰ روز، چهار قتل، یک سناریوی مشترک!

جستجو
۱۳۹۹/۴/۴ چهارشنبه
(0)
(0)
۳۰ روز، چهار قتل، یک سناریوی مشترک!
۳۰ روز، چهار قتل، یک سناریوی مشترک!

ورود هر فناوری به جامعه باید با آموزش و بسترسازی فکری و فرهنگی باشد. در غیر این صورت عوارض و آسیبهای آن فرایند، بسیار بیشتر از محاسن و امتیازات آن خواهد بود. برای مثال در موضوعات اخیری که در زمینه قتلهای خانوادگی و خشونتهای خانگی که با نام قتلهای ناموسی معروف شدهاند، ۴ دختر با شکلی مشابه به دست مردان خانواده به قتل رسیدهاند. پدر، برادر یا همسر، زنی را به قتل رسانده و علت آن را نیز انحراف زن اعلام کردهاند.

اولا انحراف این قربانیها در کدام محکمه ثابت شده است، مگر میشود با قضاوت یک نفر، آن هم درعصبانیت و خشم و یا با تحریک این، آن و اطرافیان بتوان آنرا به قتل رساند و این چنین ساده دفتر زندگی یک شخص را بست؟

اینجانب به عنوان یک رفتارشناس و آسب شناس اجتماعی که ۴۰ سال از عمر و جوانی خود را در زمینه آسیبهای اجتماعی نظری و میدانی صرف کردهام در ۸۰ درصد از قتلهای ناموسی، اشتباه، سوءتفاهم، بدبینی، پارانویا و تحریکات دیگران باعث قتل شده سپس فرد، علم به بیگناهی قربانی پیدا کرده و پشیمان شده و به جنون یا خودکشی رسیده است.

فضای مجازی با بزرگنمایی و تکرار این گونه جنایتهای خشونت آمیز و قتل را در جامعه عادیسازی میکند. قبلتر نیز چنین قتلهایی اتفاق میافتاد اما در سال یک یا دو فقره، نه اینکه در یک ماه ۴ تا ۵ فقره قتل خانوادگی اتفاق بیافتد.

فضای مجازی با تکرار، بزرگنمایی و بعضی از دروغهایی که سیاه نمایی موضوع بوده، زشتی و قبح مطلب را از بین برده و در حال عادی سازی جنایت و عمومی سازی خشونت هستند. باید صدا و سیما و رسانههای دیگر، وزارت آموزش و پرورش، وزارت ورزش و جوانان، نهادهای فرهنگی و تربیتی بدون تردید و توقف وارد میدان شده و آثار و عواقب این گونه جنایات خشن را در جامعه آموزش دهند. سپس در جهت جلوگیری از عادی سازی خشونت حرکت کنند.

 امیدوارم روزی امنیت روانی به جامعه ما برگردد؛ چراکه هرکدام از این گونه جنایات، امنیت روانی خانوادهها حوصله و صبر عاطفی آنها را نشانه میگیرد که این مسأله برای نسل جوان و آینده آنها بسیار خطرناک و وحشت آور است.

 

آیا لایحه تامین امنیت زنان در دخترکشی تاثیر میگذارد ؟

این قضیه فقط دخترکشی نیست بلکه همسرکشی نیز است. میتوان خشونت در مورد زنان را به عنوان یک آسیب اجتماعی مطرح کرد؛ چراکه دخترکشی بسیار نادر است. یعنی ممکن است در سال ۳ یا ۴ فقره اتفاق بیافتد. اگر موضوع خشونت در حق زنان چه به صورت ضرب و جرح چه به صورت قتل و یا اخراج از خانه باشد حتما باید قوانینی در مورد آن تصویب شده و به اجرا دربیاید.

 

پیشرفت تکنولوژی رابطه مستقیمی با جامعه و نوع زندگی افراد دارد. فرهنگسازی و نوع استفاده از این تکنولوژی نیز به همان اندازه حائز اهمیت است. در اتفاقاتی که در ۳۰ روز اخیر رخ داد، تمام جامعه مقصر هستند. شاید باورتان نشود اما انتشار همین عکسها و ساخت کلیپهای اینستاگرامی در خصوص جرم و جنایتهای خاص جامعه مانند دخترکشی، شناعت موضوع را از بین برده و به نوعی این جنایتها در جامعه عادی میکند. شاید بهتر باشد در این شرایط خاص بجای انتشار مطالب نامناسب، آرامش خود را حفظ کنیم سپس با کمی تأمل سعی در انتشار مطالبی باشیم که حریم جامعه را به خطر نیاندازد. باشد که دیگر شاهد این اخبار ناگوار نباشیم.

 

مشاور،روانشناس و آسیب شناس اجتماعی دکتر مجید ابهری

کانال تلگرام دکتر مجید ابهری
@drmajidabhari

توئیتر دکتر مجید ابهری :
https://twitter.com/drmajidabhari
سایت رسمی دکتر مجید ابهری :
http://majidabhari.ir

ویدئوهای دکتر مجید ابهری
مصاحبه های تصویری👈🏿
http://www.aparat.com/drmajidabhar

telegramtwiteraparat