menusearch
majidabhari.ir

کودک آزاری فقط تنبیه کودکان نیست

جستجو
۱۳۹۷/۱۰/۵ چهارشنبه
(0)
(0)
کودک آزاری فقط تنبیه کودکان نیست
کودک آزاری فقط تنبیه کودکان نیست

کودک آزاری فقط تنبیه کودکان نیست

اظهارات دکتر مجید ابهری، آسیب‌شناس در خصوص کودکان کار

درزمینه کار کودکان، نظرات مختلفی وجود دارد. برخی معتقدند در شرایط کنونی جامعه، کارکردن کودکان طبیعی است و به همین دلیل برای جلوگیری از آسیب به کودکان باید محیط کار را ایمن کرد.
دکتر مجید ابهری، آسیب‌شناس و رفتارشناس اجتماعی، در گفت‌وگو با شهرآرا، با اشاره به اینکه کارِ کودکان کمتر از سن قانونی، آسیب‌هایی در حال و آینده به‌دنبال دارد، می‌گوید: متأسفانه در بعضی روستاها و شهرها بخشی از مهاجران و بخش دیگری از هم‌وطنان ایرانی که دارای خانواده پرجمعیت هستند برای کمک به درآمد خانواده، از نیروی کار کودکان خود استفاده می‌کنند.
وی بیان می‌کند: آسیب‌های مختلفی هنگام کارکردن به کودکان وارد می‌شود. آزارهای فیزیکی و زیان به رشد جسمی و روحی کودکان براثر فشار کار و خستگی ناشی از آن شایان‌توجه است. بیشتر این کودکان در سن رشد هستند و باید از تغذیه و استراحت مناسب بهره‌مند باشند، اما متأسفانه مجبورند در روز به مدت ٨ تا ١٠ساعت کار کنند؛ همچنین براساس شرایط خانواده تغذیه مناسبی ندارند و این موضوع مظهر کودک‌آزاری و خشونت در حق کودکان است.
ابهری بیان می‌کند: کودک‌آزاری فقط کتک‌زدن و تنبیه کودکان نیست؛ بلکه محروم‌بودن کودک از تحصیل، تفریح و استراحت، از مفاهیم اصلی خشونت در حق کودکان است. این کودکان که بین ٩ تا ١۴سال دارند، در طیف کودکان غایب از مدرسه محسوب می‌شوند؛ زیرا بعضی از آن‌ها ضمن تحصیل به کار نیز مشغول هستند و به‌علت خستگی روحی و جسمی قادر به تحصیل مناسب نیستند؛ به همین‌دلیل یا سال‌ها در یک کلاس می‌مانند یا قید مدرسه را می‌زنند که آینده آن‌ها دچار چالش می‌شود.

﷯ کودکان بدون نوجوانی و جوانی
پیر می‌شوند
این جامعه‌شناس بیان می‌کند: ازآنجا‌که این کودکان در سنین کم هستند ازسوی کارفرمایان استثمار می‌شوند و نماد بهره‌کشی هستند؛ زیرا حقوق آن‌ها نصف بزرگ‌سالان و کارشان دوبرابر آن‌هاست. ضمن اینکه هیچ پوشش بیمه‌ای ندارند. بیشتر این کودکان بدون عبور از نوجوانی و جوانی به سن پیری می‌رسند، بعضی درست در زمان‌هایی که باید مشغول درس و بازی باشند به کار در کارگاه‌ها مشغول هستند.
ابهری اضافه می‌کند: ازآنجاکه به‌کارگیری و اشتغال کودکان از نظر قانونی ممنوع است و کارفرمایان مشمول جرائم نقدی و حقوقی می‌شوند، هنگام بازدید بازرسان از این کارگاه‌ها، بچه‌ها را پنهان می‌کنند، درصورتی‌که باید بازرسی از این کارگاه‌ها نامحسوس باشد.
این آسیب‌شناس و رفتارشناس اجتماعی می‌گوید: متأسفانه امور اجتماعی به‌ویژه آسیب‌های اجتماعی بی‌صاحب‌ترین و فراخ‌ترین زمینه است و هرکسی به خود اجازه می‌دهد در این مقوله اظهارنظر کند. برخی فقر خانواده را دستاویز قرار می‌دهند و معتقدند حال که این کودکان به اشتغال مجبورند، باید محیط کارشان ایمن شود؛ در‌حالی‌که آفتاب سوزان و یک باغ بزرگ را چطور می‌توان ایمن کرد؟ کارگاه بسته‌بندی، ریخته‌گری، شیشه‌گری، صابون‌سازی و‌... که سرشار از گازهای خطرناک و دمای بسیار زیاد است، چگونه ایمن می‌شود؟

﷯ کار روزانه کودکان باید متوقف شود
وی با اشاره‌به اینکه این کودکان از دستمزد خود نفع نمی‌برند و فقط برای والدین کار می‌کنند، می‌گوید: اینکه کودکان در اوقات فراغت خود، کارهایی انجام دهند که برای آن‌ها نوعی تجربه‌آموزی برای آینده است، مانند کمک به پدران در کارهای فنی یا فعالیت‌های گروهی در مدرسه تحت نظارت مددکاران، جایز است؛ در‌غیر‌این‌صورت روزانه کار‌کردن در هر شکل و حالت برای کودکان زیان‌آور است و باید متوقف شود.
ابهری بیان می‌کند: دولت و سازمان‌های حمایتی باید ضمن شناسایی خانواده‌های پرجمعیت از آن‌ها حمایت کنند؛ زیرا کودکان نباید تاوان فقر والدین خود را بدهند. سازمان‌های حمایتی مانند بهزیستی، کمیته امداد و تشکل‌های مردمی باید در این زمینه‌ها از سرمایه‌های کشور مراقبت کنند؛ زیرا این کودکان منابع اصلی و ثروت واقعی کشور هستند و فقط به والدین خود تعلق ندارند.

﷯ کودکان کار مستعد پذیرش آسیب‌های اجتماعی هستند
این جامعه‌شناس بیان می‌کند: این‌گونه کودکان، تغذیه‌کننده اصلی در بزهکاری و آسیب‌های اجتماعی هستند و همواره با احساس تبعیض اجتماعی و انتقام‌جویی از جامعه رشد می‌کنند و به‌دلیل تحصیل‌نکردن و نداشتن تخصص با خطر ورود به باندهای بزهکاری ازجمله سرقت، قاچاق‌فروشی، اعتیاد و سایر آسیب‌ها مواجه‌اند. به‌طور‌کلی کودکان کار مستعد پذیرش آسیب‌های اجتماعی هستند. والدین نیز باید بدانند که تلاش آن‌ها می‌تواند آینده‌ فرزندان و جامعه‌شان را بسازد.

 

کانال تلگرام دکتر مجید ابهری
@drmajidabhari

توئیتر دکتر مجید ابهری :
https://twitter.com/drmajidabhari
سایت رسمی دکتر مجید ابهری :
http://majidabhari.ir

ویدئوهای دکتر مجید ابهری
مصاحبه های تصویری👈🏿
http://www.aparat.com/drmajidabhari