menusearch
majidabhari.ir

هویت تقلبی در «ادبیات کامنتی»/ نظردهندگان بی‌شناسنامه، هرچه می‌خواهند می‌نویسند

جستجو
۱۳۹۸/۹/۲۳ شنبه
(4)
(0)
هویت تقلبی در «ادبیات کامنتی»/ نظردهندگان بی‌شناسنامه، هرچه می‌خواهند می‌نویسند
هویت تقلبی در «ادبیات کامنتی»/ نظردهندگان بی‌شناسنامه، هرچه می‌خواهند می‌نویسند

با تأکید بر اینکه فضای مجازی همراه با خود عوارض و آسیب‌هایی را وارد جامعه کرده که در مقابل محاسن و امتیازات آن بسیار بیش‌تر بوده است،

یکی از نقاط ضعف در فضای مجازی، ضعف سواد اینترنتی و کمبود آن است. کاربران به عنوان تماشاچیان و برخی دیگر به عنوان وب‌گردان وارد حساب‌‌های دیگران می‌شوند و با گذاشتن کامنت یا توصیه اولاً ممکن است که به فرد یا جامعه اهانت کنند و ثانیاً بسیاری از فرزندان ما تبدیل به اقیانوسی به عمق یک بند انگشت شده‌اند. یعنی در همه ابعاد هنری، سینمایی، ورزشی، خودرو، فوتبال و غیره اظهارنظر می‌کنند. در حالی که یک نفر نمی‌تواند در همه این موضوعات دارای تخصص و دیدگاه باشد.

با اشاره به اینکه کاربران جوان و نوجوان ایرانی علاقه کم‌تری به استفاده از ابعاد علمی و فنی فضا مجازی دارند، متأسفانه برخی کاربران تصور می‌کنند ابتدا باید با وارد شدن به حساب کاربران دیگر توصیه و نظری ارائه دهند، بلکه اگر این کار را نکنند کسر شأن آن‌هاست. در حالی که قرار نیست انسان برای هر موضوعی اظهارنظر کند و یا در حد یک صاحب نظر ارائه طریق کند. انسان می‌تواند در یک یا دو مورد، تسلط ریز به مسائل داشته باشد. 

 فقدان سواد اینترنتی و کمبود آن باعث شده است افراد به خود اجازه دهند در تمام زمینه‌ها همچون متخصص اظهار نظر کنند،علت این است که فضای مجازی و اینترنت همچون بلای ناگهانی بدون آموزش و بسترسازی فکری به جامعه ما هجوم آورد. اگر قبل از ورود، به فرزندانمان آموزش‌های لازم داده می‌شد، شاید این همه هکر و مزاحم اینترنتی نداشتیم. حداقل هر کسی در رشته تخصصی خود وارد می‌شد و اظهار نظر می‌کرد و از اینترنت به عنوان دام دوست‌یابی استفاده نمی‌کرد.

در حال حاضر باید رسانه‌ها این موضوع را به بحث بگذارند و اجازه ندهند فضای مجازی در کشور ما از جاده اصلی خود خارج شود. متأسفانه اکثر کاربران ظرفیت و تحمل انتقاد یا نظر مخالف را ندارند. این موضوع به تربیت خانوادگی افراد برمی‌گردد، وقتی فرزندان در درون خانواده با قربان و صدقه رشد می‌کنند و کم‌ترین انتقاد و مخالفتی را اقدامی علیه خود قلمداد می‌کنند، در جامعه، این گونه افراد همیشه توقع تشویق و ترغیب را دارند و هیچ نظر مخالفی را برنمی‌تابند.

باید از خانواده و رسانه‌ها شروع کرد و روحیه انتقادپذیری و پذیرش نظر مخالف را به جوانان آموخت، «زنده باد مخالف من!» فقط یک شعار تو خالی است که در زمان انتخابات استفاده می‌شود وگرنه در عمل چندان کاربری ندارد.

هویت تقلبی و جعلی در فضای مجازی یکی از علل بددهانی و یا خروج از چارچوب اخلاق اجتماعی است. جالب اینجاست که همان افرادی که در فضای مجازی، کینه‌توزانه و نامحترمانه نظر می‌گذارند در زندگی اجتماعی، شاید اشخاص مودب و مبادی آدابی باشند. چرا که در فضای مجازی به علت ناشناخته ماندن صاحبِ نظرات، هرکس هرچه دلش می‌خواهد می‌گوید. در این صورت است که بی‌ادبی در فضای مجازی حاکم شده و الگوی نازیبای نوجوانان می‌شود.

راهکار گسترش روحیه نقد و متخلق بودن به اخلاق در فضای مجازی را تببین جایگاه خانواده است ، اول باید از خانواده شروع کرد. صداوسیما باید برنامه‌هایی به صورت فیلم و سریال، برنامه‌های گفت‌وگومحور در زمینه آداب حضور در فضای مجازی تولید و پخش کند؛ وگرنه نسلی پرورش خواهیم داد که هرزه‌گردی و هرزه‌گویی جزو مشخصات اصلی آ‌ن‌ها در فضای مجازی خواهد بود.

 

منبع : خبرگزاری فارس 

مشاور،روانشناس و آسیب شناس اجتماعی دکتر مجید ابهری

کانال تلگرام دکتر مجید ابهری
@drmajidabhari

توئیتر دکتر مجید ابهری :
https://twitter.com/drmajidabhari
سایت رسمی دکتر مجید ابهری :
http://majidabhari.ir

ویدئوهای دکتر مجید ابهری
مصاحبه های تصویری👈🏿
http://www.aparat.com/drmajidabhar