menusearch
majidabhari.ir

مدیریت شهری شورای شهر وشورایاری‌ها

جستجو
۱۳۹۹/۲/۱۸ پنج شنبه
(3)
(0)
مدیریت شهری شورای شهر وشورایاری‌ها
مدیریت شهری شورای شهر وشورایاری‌ها

شورای شهر به عنوان پارلمان شهری جایگاه ارزنده وارزشمندی در مدیریت شهری داشته و شهرداریها به عنوان یکی از اصلی ترین سازمانهای محلی باید همراهی وهمدلی شورا را مغتنم شمرده و از آن بعنوان اهرم کمکی
بهره گیرند. شورای شهر نماد مردم سالاری و تجلیگاه اراده مردم در اداره شهرهاست. اما متاسفانه و با صد تاسف شورای شهر مخصوصا در تهران تبدیل به میدان مانور جناحهای سیاسی گردیده وفرسنگها از فلسفه ماهوی و وظایف اصلی خود فاصله گرفته ودور شده است. اولین شورای شهر تهران علیرغم فضای سیاسی وحزبی، چشمههایی از مردم سالاری را به نمایش گذاشت وشوربختانه بحثها وگفتمان سیاسی و یارکشیهای سیاسی فرصت و عرصه نمایش مردم سالاری را از اعضای آن گرفت. حضور نظریه پردازان اصلی برخی از جناحها در شورا فرضیه سیاسی کاری و ملاحظات جناحی را در آن شورا نه تنها پررنگ بلکه مسلط کرد. اما شورای قبلی و همسو بودن آن با شهردار وقت، فرصت بسیار ارزشمندی را در جهت خدمت به این شهر بی در وپیکر ایجاد نمود. با آنکه از هر دوجناح سیاسی در شورا نمایندگانی حضور داشتند، کمتر اتفاق میافتاد کشمکشهای سیاسی بر فضای شورایی غلبه نماید. چون گاهی به عنوان صاحبنظر و آسیب شناس به کمیسیون اجتماعی شورا دعوت میشدم شاهد مصوبات وتلاشهای شورا در بخش پیشگیری و مقابله با آسیبهای اجتماعی میگردیدم.از جمله آن میتوان به ایجاد و اداره مراکز بهاران برای مهارت آموزی و ایجاد مشاغل حرفه ای برای بهبود یافتگان از معتادین خیابانی زن ومرد، همکاریهای نزدیک با مراکز درمانی دانشگاهی حرفه ای و...اشاره کرد. در زمان شورای شهر فعلی از شورایاریها فقط نام وپوسته ای باقی مانده؛ این واحدها فقط به پاتوق تبدیلشدند؛ دیگر از تلاش و همکاری مردم در مدیریت محله خبری نیست و خود شورای اصلی به مرکزی برای تغییر نام ونامگذاری محلات وخیابانها تبدیل شده و انگار علنا و آشکارا این مجموعه به وسیله ای برای مخالفت با دولت تبدیل شده که نمونه آن را در تعداد فوت شدگان کرونا در تهران دیدیم .
شورایاریها که میتوانستند کانال مطمئن و موثق محلهها با شورا و مجاری انعکاس خواستهها ونیازهای آنها گردند عملا راکد وبلا استفاده ماندند. شورای شهر در جایگاه پارلمان شهری در حالیکه میتوانست پل ارتباطی اصلی بین مردم و شهرداری گردد، هنوز معلوم نیست چه هدفها و برنامههایی دارند . واقعا نقش وجایگاه شورای شهر در موضوع قرنطینه و فاصله گذاریهای اجتماعی چه بوده است؟ جایگاه نظارتی ، مشورتی وهدایتی شورای شهر در آموزشهای حقوق و وظایف شهروندی چیست؟ شورای شهر واعضای متخصص آن در موضوع زباله گردها چه طرحها و پیشنهاداتی دادند؟ طرح و پیشنهاد شورای شهرو کمیسیونهای تخصصی آن در مدیریت کودکان خیابانی و متکدیان چیست؟
چرا گرمخانهها تعطیل ومعتادین رها شدند؟ شورا برای حاشیه نشینی وبافت فرسوده چه نظری دارد؟ شک ندارم که این سوالات نیز به پوشه سوالات قبلی اضافه خواهد شد.

 

منبع آفتاب یزد 15 اردیبهشت

 

مشاور،روانشناس و آسیب شناس اجتماعی دکتر مجید ابهری

کانال تلگرام دکتر مجید ابهری
@drmajidabhari

توئیتر دکتر مجید ابهری :
https://twitter.com/drmajidabhari
سایت رسمی دکتر مجید ابهری :
http://majidabhari.ir

ویدئوهای دکتر مجید ابهری
مصاحبه های تصویری👈🏿
http://www.aparat.com/drmajidabhar

 

telegramtwiteraparat