menusearch
majidabhari.ir

محبوبیت امانتی از سوی مردم است

جستجو
۱۳۹۹/۱۱/۹ پنج شنبه
(4)
(0)
محبوبیت امانتی از سوی مردم است
محبوبیت امانتی از سوی مردم است

محبوبیت امانتی است که از سوی مردم به «هنجارفرستان» یعنی ورزشکاران، چهره های هنری، سینمایی و موسیقیایی که مورد علاقه برخی از نوجوانان و جوانان هستند و با طبقه بندی سلبریتی ها شناخته می شوند هدیه داده می شود.

از آنجا که هیچ کنترل و معیاری برای حضور در شبکه های مجازی وجود ندارد، گروهی از سلبریتی ها که تحصیلات آکادمیک و تخصصی ندارند و به تعبیری اقیانوسی به عمق یک بند انگشت هستند، در تمام مسائل اظهارنظر می کنند؛ از زلزله و مرغ و خوراک دام و خرید و فروش گوسفند گرفته تا فروش ساختمان و تخصص در درمان کرونا.

متأسفانه با توجه به اینکه سلبریتی ها یکی از گروه های تقلید رفتار در جامعه محسوب می شوند، جوانان و نوجوانان به خاطر علاقه خاص به آن ها از الگوهای رفتاری و در بسیاری موارد از رنگ مو و لباس و پوشش و حتی گفتمانشان پیروی می کنند.

همان گونه که برای استادان دانشگاه و چهره های تخصصی بانک رفتار ایجاد شده و رفتارهای آن ها در این بانک ضبط می شود، برای این چهره ها نیز بانکی ایجاد شود تا این گونه اظهارنظرها که موجب به انحراف کشیدن افکار عمومی جامعه است در آن بانک ضبط و در مواقع ضروری با آن ها برخورد شود.

 متأسفم که پای افرادی غیرمتخصص تنها به خاطر چشم و ابرو و قد و قامت یا رانت های فامیلی و خانوادگی و...به سینما و تلویزیون و سریال ها باز شده و از این رهگذر برای خود محبوبیتی کسب کرده اند و حالا رسالت هدایت فکری بخشی از جامعه را به عهده می گیرند. گروهی که هرچه دلشان می خواهد می گویند و نوجوانان و جوانان نیز به دنبال افکار آن ها کشیده می شوند. باید تا از این دیرتر نشده و انحرافات فکری بیش از این دامنگیر جامعه نشده است، فکری به حال این گروه کرد.

 سلبریتی ها در پاسخ به انتقادات از عملکرد این گونه خود در فضای مجازی و یا رسانه های حقیقی بلافاصله می گویند: صفحات شخصی ما در فضای مجازی بیانگر افکار ماست و ارتباطی با افکار عمومی و جامعه ندارد؛ گویا نمی دانند کوچک ترین رفتار آن ها، بر جامعه اثر دارد و بخشی از نوجوانان و جوانان، این گروه ها را به عنوان هادیان فکری خود انتخاب می کنند. اگر نظریات آن ها هیچ تأثیری بر جامعه ندارد، پس چگونه است که بنده و یا دیگرانی که از این گونه رفتارها ناراحت و نگران هستیم به این مسائل پی می بریم. آن ها، خودشان بهتر از همه می دانند برای مطرح کردن خود، گاهی حرف هایی می زنند که با عقل سلیم فاصله زیادی دارد.

 

 

مشاور،روانشناس و آسیب شناس اجتماعی دکتر مجید ابهری

کانال تلگرام دکتر مجید ابهری
@drmajidabhari

توئیتر دکتر مجید ابهری :
https://twitter.com/drmajidabhari
سایت رسمی دکتر مجید ابهری :
http://majidabhari.ir

ویدئوهای دکتر مجید ابهری
مصاحبه های تصویری👈🏿
http://www.aparat.com/drmajidabhar

telegramtwiteraparat