menusearch
majidabhari.ir

قرنطینه اجباری شهرها کارساز نیست/ مردم لزوم مراقبت‌های بهداشتی را می‌فهمند

جستجو
۱۳۹۹/۱/۱ جمعه
(4)
(0)
قرنطینه اجباری شهرها کارساز نیست/ مردم لزوم مراقبت‌های بهداشتی را می‌فهمند
قرنطینه اجباری شهرها کارساز نیست/ مردم لزوم مراقبت‌های بهداشتی را می‌فهمند

قرنطنیه برای کشور ما اجرایی و کاربردی نیست

آداب و رسوم فرآیندهای بسیار ارزشمند فرهنگی هستند که تمام آنها باعث بقای جامعه بافرهنگ میشود. متاسفانه در سال جاری با ورود ویروس کرونا و گسترش آن در کشور باید توجه داشته باشیم که از برگزاری مراسم نوروز به طور جدی خودداری کنیم.

دیدوبازدیدها، دست دادنها و روبوسیها هر چند در آداب و رسوم ما ریشه کهنی دارد، اما باید تا ریشهکنی ویروس کرونا به طور جدی از آن خودداری کرد. در این اثنا به خاطر کمرنگ بودن اعتماد اجتماعی به مسؤولان دولتی، مردم آنطور که باید به راهنماییها و دستورات آنها گوش و اجرا نمیکنند.

دولت برای کاهش بیماری و آمار مرگ و میر در جامعه از مردم میخواهد از خروج غیرضروری و بدون نیاز به خیابانها خودداری کرده و در خانهها بمانند. البته با توجه به خریدهای شب عید مشاهده میکنیم خیابانها به شلوغی سال گذشته نیست، ولی باز هم با توجه به اوضاع خطرناک فعلی شلوغ بوده و خطر گسترش این ویروس را به وجود آورده است.

قرنطنیه برای کشور ما اجرایی و کاربردی نیست؛ چرا که مشارکت اجتماعی در جامعه ما در مرحله نوزادی است. علاوه بر این نکته مانع اصلی دیگری وجود دارد و آن مشکلات مالی برای خانوارهای کم درآمد یا فاقد درآمد مناسب است. در این شرایط دولت برای افراد روزمزد باید وام یا یارانه کرونا پرداخت کند.

کمرنگ بودن همدلی در لایههای مرفه نسبت به اقشار کمدرآمد موجب بیشتر شدن فاصله و عمیقتر شدن شکاف طبقاتی میشود. همچنین مسافرتهای غیرضروری و تفریحی موجب آلودهسازی مناطق پاک کشور شده است. متأسفانه برخی مدیران ارشد در هنگامه کرونا در کشور با اندک احساس مشخصات این بیماری خود را مبتلا به کرونا اعلام کردند و با لبخندی ملیح اظهار داشتند: ماهم کرونایی شدیم!

البته قرنطنیه تهران به صورت منطقهای مقدور بوده و نیاز به همت عالی و روحیه بسیجی دارد.

 

مشاور،روانشناس و آسیب شناس اجتماعی دکتر مجید ابهری

کانال تلگرام دکتر مجید ابهری
@drmajidabhari

توئیتر دکتر مجید ابهری :
https://twitter.com/drmajidabhari
سایت رسمی دکتر مجید ابهری :
http://majidabhari.ir

ویدئوهای دکتر مجید ابهری
مصاحبه های تصویری👈🏿
http://www.aparat.com/drmajidabhar

telegramtwiteraparat