menusearch
majidabhari.ir

طلاق جنسی؛مقدمه طلاق عاطفی وفیزیکی در میان افراد متاهل

جستجو
۱۳۹۷/۱۲/۴ شنبه
(1)
(0)
طلاق جنسی؛مقدمه طلاق عاطفی وفیزیکی در میان افراد متاهل
طلاق جنسی؛مقدمه طلاق عاطفی وفیزیکی در میان افراد متاهل

طلاق جنسی؛مقدمه طلاق عاطفی وفیزیکی در میان افراد متاهل:

دکتر مجید ابهری رفتارشناس و آسیب شناس اجتماعی
طلاق جنسی، به معنای سردی در روابط زناشویی زن و شوهر ناشی از ناهم‌خوانی جنسی آن دو است. این ناهم‌خوانی در طولانی‌مدت می‌تواند بنیان خانواده را با مشکلاتی که مهم‌ترین آن طلاق عاطفی است، مواجه کند.
🔸تعریف طلاق جنسی : در طلاق جنسی زن و مرد از نظر عاطفی، علاقه و عشق با هم در یک راستا هستند، اما هم‌زبانِ وهم‌آغوشی کمی دارند. در این مورد اغلب دو طرف مقصرند؛ یا مردان نمی‌توانند روند یک رابطه جنسی را پیش ببرند و یا زنان نمی‌توانند با این رابطه خود را وفق دهند.
  باید توجه داشته باشیم که در رابطه جنسی، افراد یا میل جنسی زیاد و یا میل جنسی کم دارند. بنابراین افرادی که با فردی ازدواج می‌کنند که از نظر جنسی متفاوت از آنها است، در رابطه جنسی و البته زندگی مشترک دچار مشکل خواهند شد.
شیوه و شکل رابطه جنسی مورد علاقه دو طرف؛ حتی پیش‌نوازی در رابطه و یا پس‌نوازی می‌تواند بر روند رابطه و نیز طلاق جنسی تأثیر گذار باشد، تصریح کرد: رابطه جنسی خوب و مناسب، موتور حرکت یک زندگی زناشویی است. بنابراین طلاق جنسی بعد از‌مدتی به طلاق عاطفی و طلاق عاطفی نیز در بلندمدت به طلاق رسمی و فیزیکی تبدیل می‌شود.
عدم توجه به میل و نیازهای جنسی در مشاوره‌های پیش از ازدواج مسئله‌ساز است:
ضروری است در مشاوره‌های ازدواج، به سلیقه های جنسی زن و شوهر توجه شود، اما باید دقت داشته باشیم که گرم‌بودن یا سردبودن جنسی را در حال حاضر مشاوره‌های ازدواج نمی‌توانند بسنجند یا اصلاً مدنظر قرار نمی‌دهند و این به دلیل آن است که اولاً روانشناسان بسیار کم از فیزیولوژی بدن آگاهی دارند و ثانیاً شرح حال درستی از رؤیاهای جنسی فرد از بلوغ وتاکنون نمی‌گیرند و به فانتزی‌های جنسی او توجه ندارند.
تنها می‌توان 15 درصد در میزان میل جنسی افراد تغییر ایجاد کرد.
میزان تغییر در میل جنسی افراد در جلسات مشاوره اشاره کرد و گفت: موضوع دیگر آن است که با سکسوتراپی و تلاش برای ترمیم رابطه جنسی، تنها می‌توان 15 درصد میزان میل جنسی افراد را تغییر داد؛ یعنی زن یا مردی که سردمزاجی جنسی دارد، تنها تا 15 درصد امکان افزایش میل جنسی دارد و برعکس.
راهکارهای کاهش طلاق جنسی را میتوان در محورهای زیر خلاصه کرد: مهم‌ترین راهکار، عملکرد مشاوره‌های پیش از ازدواج است؛ از آن‌جایی‌که مشاوران ازدواج اغلب روانشناس هستند نه روان‌پزشک، به نظر می‌رسد که ضروری است که از نظرات روان‌پزشکان در مشاوره‌های پیش از ازدواج؛ به خصوص مشاوره‌های هم‌تایی جنسی کمک گرفته شود و اینکه تبعات ازدواج به زوج‌های غیرهم‌خوان جنسی گوش‌زد شود که این امر مستلزم گرفتن شرح حال دقیقی از افراد در مورد باور‌ها و تصورات جنسی‌شان است.

 

کانال تلگرام دکتر مجید ابهری
@drmajidabhari

توئیتر دکتر مجید ابهری :
https://twitter.com/drmajidabhari
سایت رسمی دکتر مجید ابهری :
http://majidabhari.ir

ویدئوهای دکتر مجید ابهری
مصاحبه های تصویری👈🏿
http://www.aparat.com/drmajidabhari