menusearch
majidabhari.ir

شکاف عاطفی؛ تهدیدکننده سلامت خانواده

جستجو
۱۳۹۸/۴/۱۹ چهارشنبه
(4)
(0)
شکاف عاطفی؛ تهدیدکننده سلامت خانواده
شکاف عاطفی؛ تهدیدکننده سلامت خانواده

شکاف عاطفی؛ تهدیدکننده سلامت خانواده
دکتر مجید ابهری آسیب‌شناس و رفتارشناس اجتماعی گفت: تشریفات، مصرف‌گرایی، چشم و هم چشمی، رقابت‌های ناسالم و غیرمنطقی و فاصله عاطفی بین اعضای خانواده، سلامت خانواده‌ها را تهدید می‌کند.

مجید ابهری، آسیب‌شناس و رفتارشناس اجتماعی در گفت‌و‌گو با ایکنا از اصفهان، در رابطه با خانواده و جایگاه آن در اسلام اظهار کرد: خانواده به عنوان اصلی‌ترین محور جامعه و اولین مدرسه تربیت فرزندان، دارای اهدافی متعالی در اسلام است.

ابهری با بیان اینکه تربیت فرزندان، همدلی، هماهنگی نسبت به تربیت آن‌ها و همچنین وجود دلگرمی در بین اعضای خانواده، به تحکیم بنیان خانواده کمک مؤثری می‌کند، افزود: ارزش‌مداری و باورداشتن به روابط اخلاقی و دینی، صداقت، وفاداری و پاکدامنی، خوش‌بینی نسبت به یکدیگر و دارا بودن ذهنیت پاک و روشن، عدم توجه به بدگویی و دخالت‌های دیگران که به قصد ویرانی خانواده و از روی حسادت صورت می‌گیرد، از موارد مهم و مؤثر در زمینه استحکام خانواده است. 

دکتر ابهری آسیب‌شناس و رفتارشناس اجتماعی بیان کرد: امروزه به دلیل گسترش فضای مجازی و توسعه شبکه‌های ماهواره‌ای، اغلب خانواده‌ها حالت موزاییکی رفتار می‌کنند، به این معنا که در کنار هم هستند، ولی ارتباط مؤثر و مفیدی با یکدیگر ندارند. متأسفانه امروزه حداکثر زمان گفت‌وگو‌ها میان خانواده‌ها به ۱۷ دقیقه رسیده است.

وی با اشاره به خصلت و ویژگی‌های خانواده سنتی خاطرنشان کرد: خانواده سنتی، خانواده گسترده‌ایی بود که در آن نسل سالمند با نسل جوان در کنار یکدیگر بودند، با تبادل مهارت‌ها و تجارب یکدیگر رشد می‌کردند و بزرگ‌تر‌ها در برطرف کردن مشکلات و تربیت فرزندان کمک و یاری می‌رساندند. اما امروزه این ارتباطات محدود به فضای پیامکی شده است.

این جامعه‌شناس بیان کرد: تشریفات، مصرف‌گرایی، چشم‌و‌هم‌چشمی، رقابت‌های ناسالم و غیرمنطقی و فاصله عاطفی بین اعضای خانواده، سلامت خانواده‌ها را تهدید می‌کند. 

وی ادامه داد: عواملی همچون صداقت، همدلی، یک‌رنگی، یکپارچگی و وحدت باعث تکامل و تحکیم خانواده هستند. مشکل اساسی خانواده‌های امروزی فاصله گرفتن، دور شدن از یکدیگر و بی خبر بودن است که در نتیجه باعث بروز مسایل و مشکلاتی در میان آن‌ها می‌شود.

مشاور،روانشناس و آسیب شناس اجتماعی دکتر مجید ابهری

کانال تلگرام دکتر مجید ابهری
@drmajidabhari

توئیتر دکتر مجید ابهری :
https://twitter.com/drmajidabhari
سایت رسمی دکتر مجید ابهری :
http://majidabhari.ir

ویدئوهای دکتر مجید ابهری
مصاحبه های تصویری👈🏿
http://www.aparat.com/drmajidabhar