menusearch
majidabhari.ir

شوق افتتاح؛ذوق تبریک/دکتر مجید ابهری رفتارشناس و آسیب شناس اجتماعی

جستجو
۱۳۹۷/۱۲/۳ جمعه
(0)
(0)
شوق افتتاح؛ذوق تبریک/دکتر مجید ابهری رفتارشناس و آسیب شناس اجتماعی
شوق افتتاح؛ذوق تبریک/دکتر مجید ابهری رفتارشناس و آسیب شناس اجتماعی

شوق افتتاح؛ذوق تبریک💥💥

دکتر مجید ابهری رفتارشناس و آسیب شناس اجتماعی

 

برگزاری مراسم افتتاحیه یکی از اساسی ترین پروتکل های تشریفاتی در هر جامعه است.

بگذریم که از تلاشگران و تیمهای ایجاد کننده فرایندهای مورد افتتاح شاید کمترین افراد حاضر باشند؛ و عده ای که سهم چندانی در انشائ  وایجاد آن ندارند در مقابل دوربینها حاضر شده و کارنامه حرفه ای خود پرتر و پربارتر مینمایند؛

کشور ما یکی از پر افتتاح ترین جوامع دنیا بوده وعلیرغم اینهمه مراسم پر طمطراق وهزینه های جانبی باز کاستی های زیادی مردم را آزار میدهد.


منظورم تحلیل ویا نقد افتتاح وافتتاحیه ها نیست ؛
بلکه هدفم ازبیان این مقدمه شکایت از اوضاعی است که اساس افتتاح را گاه به تمسخر کشیده واصل موضوع را به یک نمایش طنز تبدیل نموده؛گاهی درلابلای اخبار رسانه ها افتتاح برخی از اقلام ساختاری در این وانفسای لبخند خنده بر لبان مخاطب می نشاند.


نمیدانم مسئولیت ومدیریت این اقدامات نمایشی بعهده کدام سازمان وچه مسئولی میباشد؛اما امیدوارم این نوشتار به نظر تصمیم سازان رسیده واز این نمایشهای آزار دهنده جلوگیری کنند.


نمایش افتتاح یک تیر چراغ برق ؛ یا یک باب توالت؛ رختکن یک استخر؛حمام یک ورزشگاه یا سیم خاردار؛ نمونه های کوچکی از این قبیل کارها میباشد

که از حواشی یک افتتاحیه بزرگ ورسمی مثل حضور خبرنگاران و برخی از افراد ؛بستن وقیچی کردن روبان قرمز وووو برخوردار بوده ومعلوم نیست

ساخت وگشایش یک چشمه توالت که از اصلی ترین اقدامات خدماتی یک شهروافتتاح سیم خار دار؛  چه نیاز به اینهمه جاروجنجال دارد؟

 

شاید هم همه اقدامات خدماتی و رفاهی وفرهنگی در اینگونه شهرها انجام شده وفقط اقلام مورد نظر باقی مانده.


در هر حال بخشی از مسئولین ما دچار شوق افتتاح شده وقصد اقناع این خلا روحی وحرفه ای را دارند.


دومین سندروم جدید وگریبانگیر جامعه ما تبریک وچاپ بنرهای مرتبط و حتی پرداخت هزینه های قابل توجه در بعضی از رسانه ها میباشد.


از قبول شدن فرزند یک مسئول در یک بخش در یک نهاد حرفه ای گرفته تا گرفتن مدال نقره در یک مسابقه فوتبال محله ای که موجب نصب بنر تبریک به مادر شهردارش در یک شهر متوسط میرسیم.

ذوق زدگی برای پیشقدم شدن در عرض تبریک برخی از افراد را آنچنان غرق میکند که اصلا موضوع ومصدر تبریک را یکباره بدست فراموشی میسپارند.

 

گسترش روحیه تملق آنچنان در برخی لایه های جامعه رسوخ کرده ومیکند که مجلس ترحیم بعضی از افراد به پارک گل تبدیل شده ورقابت ناخوشایندی را تشدید مینماید.فوت مادر یکی از مسئولین که هیچ شغل و مقامی نیز نداشته به مسابقه تاج گلهای ملیونی وقیافه های مغموم  تبدیل شده بود آنچنان که بعضی از دوستان از من پرسیدند که آیا این افراد نسبت یا خویشاوندی با مرحومه دارند یا نه؟

 

بنر های چند متری تسلیت که محتوی تقوی و دانش وفضایل آن فقیده سعیده بود چند ین متر از معابر اطراف مسجد را پوشش داده بود آنچنان که سندروم فضولی بنده تحریک شده بود که از یکی از اقوام نزدیک متوفی میزان تحصیلات وشغل متوفی را جویا شدم و مرحومه تحصیلات قدیمه قرانی داشته غیراز شغل مقدس مادری وهمسری هیچ شغلی نداشتند.


شک ندارم نزدیکان آن فقیده نیز از اینهمه تملق بی محل گله مند شده بودند اما کامیونهایی که برای حمل تاج گلها امده بودند حضار را با ماهییت موضوع اشنا ساخت. تاج گلهایی که بدون اغراق هریک میتوانست مخارج یک خانواده نیازمند را حداقل سه یا چهار ماه تامین کند.

چه زیباست که بازماندگان در آگهی ترحیم از افراد همدرد بخواهند هزینه های اینگونه ریخت وپاشها را درصندوق مخصوصی ریخته ودر شرایط دشوار حاضر در اختیار افراد وخانواده هایی قرار دهندکه درآرزوی گوشت ومیوه هستند.
شوق افتتاح وذوق تبریک و رقابت تسلیت آفتهای رقابت منفی و بستر ظهور وگسترش روحیه تملق وچاپلوسی وفریب در جامعه میباشد.که امید است رسانه و اصحاب فرهنگ سازی تمام قد در مقابل آنها مقاومت نمایند.

 

کانال تلگرام دکتر مجید ابهری
@drmajidabhari

توئیتر دکتر مجید ابهری :
https://twitter.com/drmajidabhari
سایت رسمی دکتر مجید ابهری :
http://majidabhari.ir

ویدئوهای دکتر مجید ابهری
مصاحبه های تصویری👈🏿
http://www.aparat.com/drmajidabhari

 

شرکت سازنده