menusearch
majidabhari.ir

رسوخ زندگی اشرافی به دنیای اموات با برگزاری مراسم های آنلاین

جستجو
۱۳۹۸/۲/۲۹ یکشنبه
(0)
(0)
رسوخ زندگی اشرافی به دنیای اموات با برگزاری مراسم های آنلاین
رسوخ زندگی اشرافی به دنیای اموات با برگزاری مراسم های آنلاین

رسوخ زندگی اشرافی به دنیای اموات با برگزاری مراسم های آنلاین/ عواطف عاطفی نسبت به مردگان کم شده است

دکتر مجید ابهری گفت:آداب برگزاری اموات به گونه ای برپا می شودکه شما از منزل به صورت آنلاین می توانید ببینید. تشریفات و زندگی اشرافی تا آنجا رسوخ کرده که می بینید، زندگی اشرافی نیز به دنیای اموات راه یافته است.

«مجید ابهری» در گفتگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری شبستان گفت:سبک زندگی در  هر جامعه تعیین کننده طرز تفکر، روش برخورد و روابط فردی و اجتماعی تشریفات شادی و غم ها را تعریف و تبیین می کند.

 

این متخصص علوم رفتاری افزود: در هر کشور تشریفات و قواعد مرگ و آداب برگزاری مراسم اعم از تشییع و تدفین و برگزاری یادبود تابع شرایط و قواعد خاصی است که با تفاوت هایی در تمام دنیا به اجرا در می آید. در کشور ما آیین مقدس اسلام تاکیداتی در بزرگداشت و یادبود از دنیا رفته گان دارد که باید در قبرستان مسلمین با شرایط و احترام خاص تشیع شود.

 

دکتر مجید ابهری بیان کرد: حالا که فضای مجازی  در تمام زندگی ما رسوخ  کرده است. از عکاسی و خرید و مسافرت. در برخی موارد گام ها فراتر رفته است و از دنیا زندگان به دنیای اموات نیز کشیده شده است.

 

زندگی اشرافی به اموات نیز رسیده است

وی ادامه داد: اخیرا بین گروه ها با پخش آگهی در خیابان ها و بهشت زهرا (س) و سالن تطهیر و بخش های مختلف کارت هایی پخش می کنند که بر روی آن نوشته شده است آداب برگزاری اموات به گونه ای برپا می شودکه شما از منزل به صورت آنلاین می توانید ببینید. تشریفات و زندگی اشرافی تا آنجا رسوخ کرده که می بینید،  زندگی اشرافی نیز به دنیای اموات راه یافته شده است.

 

این آسیب شناس اجتماعی  تاکید کرد: شستشو با گلاب، چیدن گل، روشن کردن شمع و هیچنین فاتحه خوانی توسط یک یا دونفر که اقوام متوفی میتوانند به صورت آنلاین شاهد مراسم باشند. حتی جلسه ای در خانه برگزار می کنند واین مراسم را به صورت آنلاین نشان می دهند.

 

ابهری بیان کرد: عده ای با توجه به امکانات فضای مجازی و باتوجه ترافیک سنگین جاده بهشت زهرا و مشکلات رفت آمد در هوای سرد و گرم و یافتن مزار متوفی دست به ابتکاراتی زده اند. هرچند باعث تاسف و تعجب است اما در نوع خود نشان می دهد برخی از هم وطنان برای دست یافتن به درآمد و پول چه ابتکاراتی به کار می برند. البته این ایده را استارت آپی نمی توان قلمداد کرد.

 

وی تاکید کرد: شاید از اینکه اشتغالی برخی از جوانان ایجاد می شود در  شرایط اقتصادی کنونی نمی توان انتفادی به اینگونه، حرکات و رفتارها کرد.

 

مرگ وسیله ای برای برتری جویی

ابهری بیان کرد: باتوجه به ماهیت اشراف زدگی، مصرف زدگی و رقابت های ناسالمی که در این زمینه به وجود می آید این حرکت تاچند وقت دیگر به صورت برنامه های زندگی، از ما بهتران در می آید.کسانی که مرگ را وسیله ای  برای برتری جویی قلمداد می کنند.

 

وی تاکید کرد: متولیان فرهنگی مخصوصا صاحب نظران دینی باید به اینگونه افراد تذکر دهند به جای اینگونه هزینه ها که هیچ نفعی برای متوفی ندارد میتوان به نیازمندان و افراد محتاج مخصوصا در این ماه مبارک رمضان کمک کرد. کسانی که می توانند یک وعده گوشت یا مرغ برای فرزندان خود خرید و روح متوفی را شادکنند و برایش ثواب کسب کنند.

 

کمرنگ شدن روابط عاطفی حتی با اموات

این متخصص علوم رفتاری گفت: از نگاه رفتار شناسی علت این کار کمرنگ شدن روابط عاطفی حتی با اموات می باشد. خیلی از افراد به دیدار پدر ومادر زنده خود نمی روند و با اعیاد و مراسم ها مختلف با  یک پیامک با آن ها همدلی می کنند. چگونه این فاصله طول و دراز را از شمال تهران به جن

وب تهران بروند و وقت خود را صرف کنند. آن هم برای کسی که از دنیا رفته است.

 

وی بیان کرد: دلیل این رفتاری این موضوع کمرنگ شدن روابط عاطفی، فاصله گرفتن از ارزش های دینی و اخلاقی و از نظر اجتماعی و فرهنگی برتری جویی و گرایش به زندگی اشرافی و اینکه بتوانند با یکدیگر در این زمینه ها رقابت کنند.

 

کانال تلگرام دکتر مجید ابهری
@drmajidabhari

توئیتر دکتر مجید ابهری :
https://twitter.com/drmajidabhari
سایت رسمی دکتر مجید ابهری :
http://majidabhari.ir

ویدئوهای دکتر مجید ابهری
مصاحبه های تصویری👈🏿
http://www.aparat.com/drmajidabhari