menusearch
majidabhari.ir

دولت با هنجارشکنان سفرهای شهریور برخورد قاطع کند/ راه کاهش تلفات کرونا؛ مسئولیت‌پذیری ملت و قاطعیت دولت

جستجو
۱۳۹۹/۶/۹ یکشنبه
(3)
(0)
دولت با هنجارشکنان سفرهای شهریور برخورد قاطع کند/ راه کاهش تلفات کرونا؛ مسئولیت‌پذیری ملت و قاطعیت دولت
دولت با هنجارشکنان سفرهای شهریور برخورد قاطع کند/ راه کاهش تلفات کرونا؛ مسئولیت‌پذیری ملت و قاطعیت دولت

 در شرایطی که کرونا به عنوان بیماری کشنده و ناشناس در حال انتشار و فراگیری حداکثری است، دو محور میتواند آمار کشتههای کرونا را کاهش داده و سطح زیان دولت را به حداقل برساند.

مسئولیتپذیری مردم و قاطعیت دولت در مقابل هنجار شکنی هایی که در ارتباط به نادیده گرفتن قوانین ستاد ملی مقابله با کرونا توسط عده ای از مردم صورت می گیرد، میتواند مانع تلفات جانی و کاهش آمار کشتهشدگان حاصل از ابتلای بیماری کرونا باشد. ادر حالیکه نه آن عده از مردم رعایت نکات بهداشتی را می کنند و نه دولت توانسته با قاطعیت با هنجار شکنان و افرادی که از قاونین بهداشتی تمرد می کنند برخورد کند؛ در نتیجه همین دو عامل مهم آمار قربانیان کرونا را به شدت افزایش داده و موجب خستگی و فرسودگی کادر درمان شده است. 

برخی از مردم کرونا را جدی نگرفته و در این شرایط به سفرهای خود ادامه داده و عزا و عروسی را برگزار میکنند، دولت نیز معلوم نیست چرا بطور قاطع در ماجرای کرونا ورود پیدا نمیکند؛ از طرفی میراث فرهنگی مردم را به انجام سفر دعوت میکند و از طرفی دیگر وزارت بهداشت سفر را خطرناک قلمداد میکند، در این باره تکلیف مردم چیست؟ چرا صراحتا به مردم گفته نمیشود که انجام سفر در این ایام میتواند کرونا را به طرز عجیبی گسترش و منتشر کند؟

شاید هتل ها و مراکز گردشگری در ایام شیوع کرونا زیانده باشند؛ اما مرگ انسانها خسارات جبران ناپذیری را به جامعه وارد میکند و صاحبان اینگونه مشاغل و مراکز باید شرایط فعلی را درک کنند و کاسبی خود را به باحترام حفظ جان مردم  محدود کنند؛ نه آنکه به بهای مرگ هموطنان خود به کاسبی و اکتساب ثروث ادامه دهند. بهرحال شرایطی حاکم است که در آن همه ضرر کرده اند.

خب مسئولان از طرفی اعلام کرده اند که ممکن است سفرهای شهریور ماه که هر سال در آستانه بازگشایی مدارس و آغاز سال تحصیلی توسط گروهی از مردم کشور ما صورت میگیرد،ممکن است موجب بحرانیتر شدن اوضاع و ورود به پیک سوم این بیماری شود،
با این وجود تنها اظهار نگرانی کافی نیست و دولت باید با جدیت در مقابل سفرهای شهریورماه مردم بایستد؛ حتی اقدام به بستن راه ها و جاده های مواصلاتی کشور کند. و مردم نیز به خاطر حفظ بهداشت عمومی و سلامت جامعه و احترام به زندگی و حیات هموطنان خود امسال مسافرتها را لغو کنند و دولت و ملت در کنار هم برای مقابله و شکست کرونا تلاش کنند.

مردم به دو علت مساله مقابله با کرونا را جدی نگرفتند، نخست عدم قاطعیت مدیریت دولت در مقابله با کرونا و دوم اینکه برخی از مردم تصور میکنند که با بی توجهی به پروتکل های بهداشتی میتوانند به دولت دهن کجی کنند؛ بنابراین مردم باید به جای لجاجت با دولت، برخورد منطقی با کرونا داشته تا بیماری از جامعه ریشه کن شود.

متاسفانه وقتی دولت به تخلفات مردم در رابطه با نایده گرفتن الزامات و قوانین ایام کرونا رسیدگی نکرده و با قاطعیت با هنجارشکنان برخورد نمیکند، عده ای قانون شکنی کرده و جامعه را به قهقرا می کشند و هزینه هایی روی دست بیتالمال میگذارند. جالب است بدانید که کشورهای دیگر به هیچ عنوان اینگونه رفتارها را بر نمی تابند و با مسببان آنها رفتاری قاطع و بدون اغماض دارند. یعنی رفتارهایی که ممککن است سلامت جامعه یا حتی سلامت گروهی جزیی از یک جامعه را تحت الشعاع قرار دهد.  

 

مشاور،روانشناس و آسیب شناس اجتماعی دکتر مجید ابهری

کانال تلگرام دکتر مجید ابهری
@drmajidabhari

توئیتر دکتر مجید ابهری :
https://twitter.com/drmajidabhari
سایت رسمی دکتر مجید ابهری :
http://majidabhari.ir

ویدئوهای دکتر مجید ابهری
مصاحبه های تصویری👈🏿
http://www.aparat.com/drmajidabhar

telegramtwiteraparat