menusearch
majidabhari.ir

دست نوشته دکتر مجید ابهری | ترسهای جدید در جامعه ما

جستجو
۱۳۹۸/۱۱/۱۰ پنج شنبه
(4)
(0)
دست نوشته دکتر مجید ابهری | ترسهای جدید در جامعه ما
دست نوشته دکتر مجید ابهری | ترسهای جدید در جامعه ما

فوبیا یا ترس مرزی حالاتی از کسالت های روحی و عصبی و روانیست که فرد بدون دلیل یا بر اساس دلیل و تجربه قبلی از فرآیندی در حد جنون وحشت دارد.

تا امروز توسط روانشناسان و روانپزشکان و محققان زمینه های اعصاب و روان بیش از 110 نوع فوبیا شناسایی شده که بخشی ازآن ها گسترش بیشتری دارند.

البته انواعی از آن ها کمتر معمول و شناخته شده هستند .

در بروز فوبیا وقتی فرد از مرز متعارف و متداول عبور کرد حتما باید به روان پزشک یا مشاور روانشناس مراجعه نماید .

فوبیای تاریکی ترس از ارتفاع ترس از پزشک و آمپول فوبیای رعد و برق و ده ها نوع فوبیای شناخته شده و ناشناس وجود دارند که نباید از حد متعارف ترس عبور کند.

نکته ی قابل توجه در این بخش باید دانسته شود که خود درمانی یا بی توجهی به درمان های توصیه شده از سوی متخصصان ممکن از موجب بروز عوارض شدید تر و شرایط دشواتر گردد0

درچند سال اخیر و باتوجه به گسترش فضای مجازی فوبیاهای جدیدتری نیز به عرصه ی امور روانی و عصبی وارد شده و شناسایی گردیده که از جمله مهم ترین آن ها عبارتند از:

1-نئوفوبیا یا فودفوبیا این ترس به هراس از امتحان کردن یا خوردن غذاهای جدید و ناآشنا گفته میشود و گسترش روز افزونی میان کودکان خردسال و نوجوانان دارد. مخصوصا هنگام ورود به شهرها ومناطق جدید کودکان و نوجوانان در برخورد با غذاهای بومی و محلی این فوبیا را بروز می دهند.

2-فوبیای زیست محیطی

ترس از عواقب ناشی از شرایط اقلیمی که بشتر در نسل جوان مشاهده میشود که منجر به بروز حملات پنیک وحشت زدگی از تصور گرمایش زمین تمام شدن منابع انرژی و مخصوصا آب،سرد شدن خورشید میباشد.علت افزایش این فوبیا تبلیغات گسترده ی برخی سمن های طرف دار محیط زیست یا برخی از افراد هستند که بدون استناد به منابع علمی و عوارض روانی جامعه را به گسترش اینگونه نکات مشغول می نمایند.

3-نوموفوبیا یا بی موبایل هراسی بسیاری از ما در صورت جا گذاشتن گوشی تلفن همراه یا گم کردن آن و احیانا تمام شدن شارژ دچار پریشانی و اظطراب شدید میگردیم.

که به تماس ها و پیام های از دست رفته فکر میکنیم متاسفانه بخش قابل توجهی از مبتلایان به نوموفوبیا اصلا ضرورت شغلی یا حرفه ای به تلفن همراه نداشته و فقط از آن برای ارتباطات و یا شبکه های اجتماعی بهره میگیرند نوموفوبیا اغلب بین نوجوانان و جوانان ملاحظه میشود اما گاهی درما بزرگسالان نیز این فوبیا وجود دارد.

4-کربوفوبیا تبلیغات گسترده و فراوان در مورد لاغری و افزایش رژیم های غذایی مختلف و داروهای متعدد گیاهی و شیمیایی داخلی و خارجی به ویژه توسط شبکه های ماهواره ای فشار زیاد اجتماعی در مورد یافتن راه هایی برای تناسب اندام به افراد وارد میکند همین فشار باعث شده برخی از افراد بر اساس ان توصیه ها تمام کربوهیدرات ها و مواد مفید را برای تناسب اندان مضر دانسته و نسبت به خوردن هرنوع غذا و مواد چاق کننده از جمله کربوهیدرات ها هراس پیدا کنند.

اینگونه افراد گویی رژیم غذایی را برای خود فخر و کلاس اجتماعی محسوب میکنند چرا که در میهمانی ها و یا اوقاتی که مواجع با غذا و خوراکی هستند موضوع لاغر شدن و علاقه آن ها به رژیم با صدایی قابل توجه بیان میکنند که این فوبیا در بین خانوم ها سه برابر آقایان میباشند.

بسیاری از افراد  موسسات فرصت طلب از این فوبیا حداکثر سوءاستفاده را کرده و بعضا داروها و گیاهانی که اصلا دراین مسیر مفید نمیباشند را با قیمت های گزاف و باعنوان تضمینی یا بعد از فروش پس گرقته میشود به بندگان خدا میفروشند درحالی که بعداز فروش هیچگونه پس گرفتنی درکار نخواهد بود

معلوم نیست سلامت و صحت بهداشتی و درمانی این گونه داروها توسط کدام سازمان یا متخصصان تایید گردیده که اینگونه با جان وسلامت افراد بازی میکنند.

5-کارانسی فوبیا یا فوبیای دلار و طلا تقلید قیمت های ساعتی و روزانه ی دلار و ارزهای خارجی و سکه های طلا برای کسانی که ارتباط حرفه ای بااین اقلام دارند دارای اهمیت قابل توجهی میباشند

اما متاسفانه ملاحظه میگردد افرادی که اصلا هیچ گونه ارتباط حرفه ای و شغلی با این امور نداشته و حتی یک دلار یا سکه خرید و فروش نمیکنند دائما به  دنبال نرخ آن ها بوده و با اظطراب این گونه اقلام را پیگیری میکنند شاید ارتباط قیمت اینگونه اقلام با قیمت های کالاهای دیگر عامل اصلی بروز این فوبیا میباشد.

 

مشاور،روانشناس و آسیب شناس اجتماعی دکتر مجید ابهری

کانال تلگرام دکتر مجید ابهری
@drmajidabhari

توئیتر دکتر مجید ابهری :
https://twitter.com/drmajidabhari
سایت رسمی دکتر مجید ابهری :
http://majidabhari.ir

ویدئوهای دکتر مجید ابهری
مصاحبه های تصویری👈🏿
http://www.aparat.com/drmajidabhar