درمان یکی از عادت‌های ناپسند

جستجو
۱۳۹۷/۱۰/۵ چهارشنبه
(0)
(0)
درمان یکی از عادت‌های ناپسند
درمان یکی از عادت‌های ناپسند

درمان یکی از عادت‌های ناپسند
عزیزان من ناهنجاریهای رفتاری کودکان اگر در سنین پایین درمان واصلاح نشود ؛در دوران نوجوانی وجوانی بسیار سخت و آزاردهنده تر باید برطرف گردد. پیش از شروع موضوع اولین درخواست وخواهش من خودداری از خود درمانی و اجرای توصییه های این وآن میباشد.

مراجعه به مشاور روان درمانگر و روانپزشگ بهترین و مثبت ترین قدم در حل مشگلات فرزندان ماست؛بعضی از والدین به غلط تصور وبیان میکنند که در صورت مراجعه به مشاور ممکن است فرزند آنها برچسب بیمار و یا روانی بخورد؛ در حالیکه این باور غلط و غیر منطقی است و آینده جگر گوشه های مارا با‌چالش جدی روبرو میسازد.یکی از ناهنجاریهای رفتاری کودکان؛نوجوانان وحتی بزرگسالان تیکهای عصبی ودر بین آنها (جویدن ناخن) میباشد.که در پایین بطور بسیار خلاصه بیان میشود.

درمان یکی از عادت‌های ناپسند


جویدن ناخن یک اختلال و واکنش روانی است که معمولا در کودکان، در سنین ۵-۴ سالگی آغاز میشود.علت ناخن جویدن در این سنین اغلب ناشی از هیجانات و اضطراب ها است.
ناخن جویدن همچنین میتواند روشی برای ابراز دلگیری ها و دلخوری ها، دلواپسی ها یا جلب توجه باشد. گاهی کودکان این عمل را از والدین یاد میگیرند و گاهی هم به علت اضطراب و استرس به ناخن جویدن روی می آورند. ناخن جویدن میتواند باعث بروز مشکلاتی از قبیل کاهش اعتماد به نفس شود به این صورت که کودکانی که ناخن میجوند اغلب نزد همسالان خود دستانشان را مخفی میکنند و این موضوع باعث خجالت آنها میشود.
در هر حال ناخن جویدن یک اختلال محسوب میشود و از بین بردن آن در دوران کودکی آسانتر میباشد زیرا این مـسـأله ممکن است تا بزرگسالی ادامه داشته باشد و بعد ها به صورت یک عادت در آید.
بهترین شیوه،پیدا کردن منبع استرس در کودک میباشد و با رفع آن مسأله، ناخن جویدن به راحتی میتواند کنار گذاشته شود.

در زیر توصیه هایی برای جلوگیری از ناخن جویدن آورده شده:
۱- کوتاه کردن ناخن ها
ناخن های کوتاه شده لزوم کمتری دارند تا جویده شوند، سعی کنید هر چند روز یک بار ناخن هایش را بگیرید و سوهان بزنید تا حتی نتواند تکه های کوچک ناخن را به دندان بگیرد.

۲- منحرف کردن حواس در هنگام جویدن ناخن
سعی کنید حواس کودک را هنگام این عمل پرت کنید، از او کارهایی بخواهید تا مجبور شود از انگشتهایش استفاده کند. مثل : درست کردن کاردستی، کشیدن نقاشی و ….

۳- چسب زدن به روی انگشتان
شما میتوانید چسب های زخم رنگی به روی انگشتانش بزنید.
به یاد داشته باشید تهدید تنبیه پاشیدن فلفل و دارو به روی انگشتانش نه تنها تأثیری ندارد بلکه میتواند مشکلات را تشدید کند.
همینطور سعی کنید هرگز بچه ها را نترسانید. به عنوان مثال : اگر ناخت را بخوری درخت ناخن در شکمت رشد میکند .

۴- به دنبال علت بگردید
شما بهتر است منتظر پاسخ کودکتان که چرا ناخنش را میجود نباشید و او را به خاطر انجام این عمل سرزنش نکنید. سعی کنید به دنبال علت باشید و توجه کنید که کودکتان در چه مواقعی این عمل را انجام میدهد. مثلا : موقعی که می‌خواهد در مورد مسأله مهمی با شما صحبت کند یا در هنگام تماشای فیلم های  وحشتناک.جستجو کنید که چه چیزی آرامش وامنیت اورا به هم میزند.این تلاش وپیگیری شما برای پیدا کردن مشگل کودکتان وحل آن میتواند بزرگترین گام عملی باشد.


آقای جان بولتون دشمن قسم خورده ایران و ایرانی می‌گوید ما اجازه نمی‌دهیم انقلاب ایران 40 سالگی را ببیند منظور چیست؟! چرا که ملاحظه این اعتراضات هم زمان با این گونه اظهار نظر‌ها دیگر شکی باقی نمی‌گذارد که تمام این برنامه ریزی‌ها به دنبال اغتشاشات دی ماه 96 بوده که قرار است در سالگرد آن نیز مسائلی ایجاد شود. باید دولت با قدرت کارگروه ویژه ای را مسئول پرداخت حقوق‌های معوقه کارگران و بازنشستگان نموده و صندوق‌هایی که سپرده‌های مردم را غارت نموده اند وادار به بازپرداخت فوری سرمایه‌های مردم بنماید. گرانی از یک طرف، تورم و فشار و همچنین عدم پرداخت حقوق کارگران زحمتکش از سوی دیگر باعث خواهد شد که مشکلات سیاسی در جامعه ایجاد گردند. بنابر این آمریکا و دوستان وی باید بدانند مشکلات ممکن است زحمتی برای دولت و مردم ایجاد کند اما خدشه‌ای به کلیت نظام وارد نخواهد شد البته این حرکت و امید نباید باعث آن شود که ما از مشکلات مردم غفلت کنیم و نسبت به حل آن‌ها قدمی‌بر نداریم. من به عنوان کسی که 40 سال همراه این نظام حرکت کرده ام امروز احساس خطر کرده و به مسئولان اعلام می‌کنم، عدم پرداخت حقوق کارگران یکی از اهداف اصلی دشمنان برای حرکت‌های بعدی خواهد بود.

 

۲۳ آبان ۱۳۹۷ -

 

کانال تلگرام دکتر مجید ابهری
@drmajidabhari

توئیتر دکتر مجید ابهری :
https://twitter.com/drmajidabhari
سایت رسمی دکتر مجید ابهری :
http://majidabhari.ir

ویدئوهای دکتر مجید ابهری
مصاحبه های تصویری👈🏿
http://www.aparat.com/drmajidabhari

 

 

طراحی سایتطراحی سایتسایت سازسایت سازفروشگاه سازفروشگاه ساز