menusearch
majidabhari.ir

دخترانی که جوانی خود را دود می کنند/ آیا سیگار کشیدن نشانه روشنفکری است؟

جستجو
۱۳۹۸/۹/۱۷ یکشنبه
(1)
(0)
دخترانی که جوانی خود را دود می کنند/ آیا سیگار کشیدن نشانه روشنفکری است؟
دخترانی که جوانی خود را دود می کنند/ آیا سیگار کشیدن نشانه روشنفکری است؟

تغییر نگاه نوجوانان و جوانان به زندگی و جامعه که ناشی از تحت تأثیر شبکه‌های اجتماعی، دوستان و همسالان بودن است را باعث ظهور بعضی از رفتار‌های مغایر با اصول و باور‌های منطقی و فرهنگی می‌داند.

چشم و هم چشمی در نوجوانان و جوانان بویژه دختران به عنوان یکی از عوامل مصرف سیگار در آن‌ها باعث شده که بسیاری از رفتار‌های دوستان خود را مورد الگو قرار دهند و تظاهر به بزرگ شدن و ادای خانم‌های بزرگسال را در آوردن و همچنین تظاهر به امروزی بودن و عقب نماندن از قافله روشنفکر‌ها و امروزی‌ها از علل دیگر افزایش مصرف سیگار در بین دختران است.

زردی و چروکی پوست، زردی دندان ها، سیاهی لب‌ها و حلقه سیاه رنگ دورِ چشم‌ها به عنوان دیگر آسیب‌های جسمانی ناشی از مصرف سیگار برای دختران می باشد.

متأسفانه برخی از دختران نوجوان و جوان قدم را فراتر از این نهاده و به سمت قلیان می‌روند این در حالی ست که یک قلیان برابر با دویست نخ سیگار است و زیان زیادی به ریه و دستگاه تنفسی وارد می‌کند. آن‌ها مادر‌های آینده هستند که با مصرف سیگار از توانایی‌های زنانه محروم می‌شوند، چون مواد دخانی روی قوه جنسی و فرزندآوری هم اثر مستقیم می‌گذارد.

متأسفانه برخی از خانواده‌ها این تصور غلط را دارند که اگر به دختران خود اجازه دهند در حضور آن‌ها سیگار یا قلیان مصرف کنند نشانه روشنفکری و امروزی بودن آن هاست. این در حالی است که سیگار دروازه ورود به دنیای اعتیاد است به طوری که ۹۵ درصد افرادی که در باتلاق اعتیاد فرو رفته اند از سیگار شروع کرده اند.

متأسفانه نهاد‌های آموزشی و پرورشی با عنوان نمودن این مطلب که طرح برخی از آسیب‌های اجتماعی و روش‌های پیشگیری از آن‌ها موجب پرده دری و ازبین بردن زشتی آن آسیب می‌شود اجازه نمی‌دهند که آسیب شناسان در کتاب‌های درسی، مدارس و ... نسبت به خطرات سیگار و مواد مخدر صحبت کنند و جوانان را از آثار و عواقب شوم این گونه اقلام آگاه سازند که آموزش و پرورش با تهیه بروشور‌های خلاصه و مفید با زبان نوجوانان امروزی، همچنین وارد شدن به فضای مجازی و استفاده از این فرایند برای بیان عوارض و آسیب‌های مصرف سیگار و سایر مواد دخانی می‌تواند نقش مهمی ایفاکند.

براساس آخرین آمار سازمان پزشکی قانونی کشور، در سال ۹۷ تعداد ۴۵۹ زن جان خود را بدلیل مصرف مواد مخدر ازدست داده اند که در مقایسه با سال ۹۶, رشد ۲۶.۴ درصدی داشته است.

این آمار حاکی از زنانه شدن مصرف مواد مخدر است که سیگار بستر آن را فراهم می‌کند و رشد آن بحرانی اجتماعی است که اگر مسئولان برای پیشگیری و رفع آن تمهیدات ویژه‌ای قائل نشوند به سرعت هرچه تمام‌تر دامن زندگی مردم را بیش از پیش خواهد گرفت.

 

منبع : باشگاه خبرنگاران

 

مشاور،روانشناس و آسیب شناس اجتماعی دکتر مجید ابهری

کانال تلگرام دکتر مجید ابهری
@drmajidabhari

توئیتر دکتر مجید ابهری :
https://twitter.com/drmajidabhari
سایت رسمی دکتر مجید ابهری :
http://majidabhari.ir

ویدئوهای دکتر مجید ابهری
مصاحبه های تصویری👈🏿
http://www.aparat.com/drmajidabhar