menusearch
majidabhari.ir

داروهای لاغری که به قیمت جان شما تمام می شود

جستجو
۱۳۹۷/۱۱/۴ پنج شنبه
(0)
(0)
داروهای لاغری که به قیمت جان شما تمام می شود
داروهای لاغری که به قیمت جان شما تمام می شود

داروهای لاغری که به قیمت جان شما تمام می شود

دکتر مجید ابهری، آسیب‌شناس و روان‌شناس اجتماعی نیز می‌گوید: «سال‌هاست کارشناسان در مورد عوارض استفاده از قرص‌های لاغری که در آرایشگاه‌ها و ماهواره‌ها تبلیغ می‌شود، هشدار داده‌اند اما باز هم برخی افراد فریب تبلیغات را می‌خورند. علتش این است که نهادهای فرهنگی اجتماعی مخصوص بانوان در این زمینه کم‌کاری کردند. اگر در رسانه‌ها، مکان‌های عمومی مانند فرهنگسراها و سایر محافلی که خانم‌ها حضور دارند، در مورد خطرهای این قرص‌ها صحبت می‌شد، دیگر شاهد چنین وقایع تلخی نبودیم.
درحقیقت اگر در نهادهای فرهنگی و اجتماعی قرص‌های لاغری غیرمجاز را به مردم و به‌خصوص خانم‌ها معرفی کرده و آنها را درمورد خطرهای استفاد از آن آگاه کنیم، تبلیغات ماهواره‌ای کمتر مشتری پیدا می‌کنند.»

این متخصص علوم رفتاری در مورد اینکه بیشتر چه افرادی جذب این روش‌های لاغری می‌شوند، می‌گوید: «از نگاه رفتارشناسی، افرادی که دارای ضعف شخصیت و تربیت هستند، برای اینکه در محافل و مهمانی‌ها پز دهند و بگویند از داروهای ماهواره‌ای استفاده می‌کنند، خیلی راحت فریب این تبلیغات را می‌خورند. همچنین باور غلطی وجود دارد که مردم تصور می‌کنند جنس خارجی بهتر است،‌ به همین دلیل بدون تحقیق به سمت استفاده از داروهای خارجی می‌روند بنابراین اگر سایتی باشد که در این زمینه اطلاع‌رسانی کند، شاید کمتر شاهد اتفاق‌های ناگواری مانند مرگ خواهیم بود.» دکتر ابهری با انتقاد از عملکرد صدا و سیما در زمینه اطلاع‌رسانی در این زمینه می‌افزاید: «متاسفانه بسیاری از این داروهای لاغری حاوی ماده مخدر شیشه است که هنوز هم قربانی می‌گیرد و بسیاری از زنان و دختران بعد از استفاده دچار اعتیاد ناخواسته می‌شوند ولی اطلاع‌رسانی در مورد آن بسیار کم است و صدا و سیما باید به این قضیه بپردازد چون در بیان آسیب‌های اجتماعی باید مخفی‌کاری و رودربایستی را کنار بگذریم و مردم را آگاه کنیم.»
به مجوز داروها دقت کنید
همان‌طور که می‌دانید، داروهای لاغری در داروخانه‌ها عرضه نمی‌شوند و معمولا فروشندگان آنها یک شماره تلفن همراه اعلام می‌کنند و در آن را در منزل تحویل می‌دهند. از طرفی این داروها جزو داروهای قاچاق محسوب می‌شوند.
سازمان غذا و دارو چگونه بر داروهای قاچاق نظارت می‌کند؟
رییس ستاد مرکزی اطلاع‌رسانی داروها و سموم سازمان غذا و دارو در این‌باره می‌گوید: «به‌طور کلی هر نمونه دارویی که وارد کشور می‌شود، بعد از بررسی‌های لازم و اگر برای سلامت مضر شناخته نشود، مجوز می‌گیرد، اما داروهای لاغری که در ماهواره تبلیغ می‌شود، قابل‌پیگیری نیست و ما فقط تلفن آنها را مسدود می‌کنیم تا نتوانند محصولشان را توزیع کنند. مشکل دیگری که وجود دارد، این است که در وب‌سایت‌ها نیز تبلیغات داروهای لاغری بسیار زیاد شده است و باید وزارت فرهنگ و ارشاد این سایت‌ها را فیلتر کند.»
دکتر قانع در پایان صحبت‌هایش تاکید می‌کند: «از مردم درخواست می‌کنم به سیستم ثبت دارویی ما اعتماد داشته باشند و هر دارویی که می‌خرند، به مجوز وزارت بهداشت توجه کنند. اگر این مجوز را نداشت، داروی قاچاق محسوب می‌شود. ما در سازمان غذا و دارو، چند ماه دارو را بررسی می‌کنیم تا از سلامت آن مطمئن شویم، گاهی یک دارو مجوز سازمان غذا و داروی آمریکا را داشته ولی بعد از مدتی این مجوز پس گرفته می‌شود یا عوارض آن دارو در دنیا بررسی می‌شود و بعد مجوز واردات می‌گیرد. متاسفانه داروهایی که در ماهواره به‌عنوان داروی لاغری تبلیغ می‌شود، یا تاثیر زیادی روی اعصاب، به‌خصوص عروق مغزی و قلبی دارد و باعث گرفتگی عروق مغزی، لخته شدن خون و سکته مغزی می‌شود یا حاوی مت‌آمفتامین‌هاست که اعتیادآور هستند بنابراین توصیه می‌کنیم هر دارویی را به صرف تبلیغ در ماهواره استفاده نکنید و حتما مجوز آن را قبل از خریداری بررسی کنید.»

 

کانال تلگرام دکتر مجید ابهری
@drmajidabhari

توئیتر دکتر مجید ابهری :
https://twitter.com/drmajidabhari
سایت رسمی دکتر مجید ابهری :
http://majidabhari.ir

ویدئوهای دکتر مجید ابهری
مصاحبه های تصویری👈🏿
http://www.aparat.com/drmajidabhari