menusearch
majidabhari.ir

تنهازیستی در ایران ویروسی همه‌گیر است/ گرایش بعضی از جوانان به تنهازیستی به خاطر بی بند و باری هاست

جستجو
۱۳۹۸/۲/۲۷ جمعه
(1)
(0)
تنهازیستی در ایران ویروسی همه‌گیر است/ گرایش بعضی از جوانان به تنهازیستی به خاطر بی بند و باری هاست
تنهازیستی در ایران ویروسی همه‌گیر است/ گرایش بعضی از جوانان به تنهازیستی به خاطر بی بند و باری هاست

دکتر مجید ابهری : تنهازیستی در ایران ویروسی همه‌گیر است/ گرایش بعضی از جوانان به تنهازیستی به خاطر بی بند و باری هاست

شفقنا زندگی- دکتر ابهری  آسیب شناس و رفتار شناس اجتماعی گفت که تنهازیستی در بین جوانان ایرانی به یک مُد تبدیل شده است و افرادی که از این نوع سبک زندگی اظهار خشنودی می کنند جوانانی هستند که خانواده های سخت گیر دارند.

مجید ابهری، در گفت و گو با خبرنگار شفقنا زندگی عنوان کرد: تنهازیستی در جامعه ما ویروسی همه گیر است. امروزه در زندگی بشر، زیست اجتماعی یکی از قوی ترین ارکان تقویت روحی و عاطفی انسان است. وقتی انسان کسانی را که دوست دارد ملاقات می کند ضمن دیدار با افراد هورمون اکسی توسین که به هورمون عشق معروف است در مغزش ترشح می شود.

گرایش عجیب جوانان به تنها زیستی

وی افزود: به عقیده همه رفتارشناسان و زیست شناسان این هورمون باعث طول عمر، ایمنی و سلامتی بدن می شود. متاسفانه امروزه ملاحظه می کنیم که تنهازیستی در بین جوانان به یک مُد تبدیل شده است. ابتدا جوانانی که برای ادامه تحصیل از خانواده جدا شده به تهران یا شهرهای دانشگاهی می روند سپس پس از پایان تحصیلات به خاطر آزادی های تنهازیستی دیگر علاقه ای به بازگشت نزد خانواده ندارند و متاسفانه گرایش عجیبی به ادامه تنها زیستی پیدا می کنند.

این رفتارشناس اظهار داشت: آزادی های رفتاری، رفت و آمدها و اقداماتی که جوانان می توانند در تنهازیستی انجام دهند آنها را وادار به پذیرش سبک زندگی تنهایی می کند. شاید بیش از ۶۵ تا ۷۰ درصد از جوانانی که به قلیان و مواد مخدر اعتیاد پیدا کرده اند در دوران تنهازیستی آنها بوده است.

تحمیل محدودیت های دوران دبستان به جوانان

ابهری گفت: خانواده ها درصورت ملاحظه تغییرات رفتاری، جسمی و ظاهری در فرزندانشان بلافاصله به فکر راه چاره می افتند و یا مانع اینگونه رفتارها و عادات می شوند بنابراین خانواده ها باید توجه کنند وقتی فرزندانشان به سن بالاتر از بلوغ و سنین پس از فارغ التحصیلی می رسند به آنها مقداری آزادی های مشروع و منطقی بدهند چرا که فرزندانشان دیگر کودک نیستند که محدودیت های دوران دبستان به آنها تحمیل شود.

وی عنوان کرد: بعضی از جوانان به خاطر رفتارهای غیراصولی و سخت گیری خانواده ها به جدا شدن علاقه مند می شوند. بعضی از آنها نیز به خاطر آزادی ها و بی بند و باری هایی که در اینگونه سبک زندگی موجود است به آن گرایش پیدا می کنند و برخی دیگر نیز به خاطر اینکه به دوستان خود نزدیک باشند یا با آنها زندگی کنند به تنهازیستی روی می آورند.

اعتیاد و شکست های عاطفی، ساده ترین عوارض تنهازیستی

این جامعه شناس درباره اینکه آیا تک زیستی رایج در ایران برگرفته از سبک زندگی غربی است یا خیر به خبرنگار شفقنا گفت: با توجه به اینکه در سبک زندگی غربی فرزندان بعد از ۱۶ سالگی یا باید از خانواده جدا شوند و یا اگر با آنها زندگی می کنند پرداخت بخشی از هزینه ها را به عهده بگیرند، فرزندان خانوده های اروپایی و آمریکایی ترجیح می دهند به تنهازیستی روی آورند. برخی از جوانان ما نیز وقتی اینگونه از سبک زندگی را در غربی ها می بینند به آن علاقه مند می شوند اما عاقبت و نتایج اینگونه زندگی را نمی دانند؛ افسردگی، اعتیاد و شکست های عاطفی ساده ترین عوارض تنهازیستی است.

تنهازیستی چه زمانی باید پذیرفته شود؟

او معتقد است: تنهازیستی در صورتی که چاره ای برای آن ن

باشد باید به عنوان یک نوع از سبک زندگی پذیرفته شود اما وقتی دلایل منطقی وجود ندارد یعنی والدین سخت گیری های بی مورد ندارند و امکانات تحصیل و اشتغال در نزد خانواده برایشان فراهم است، تنهازیستی یک رفتار مذموم و غیر قابل قبول است.

خانواده های سخت گیر و روابط عاطفی کمرنگ

این آسیب شناس اجتماعی تاکید کرد:کسانی که از تنهازیستی اظهار خشنودی می کنند آنگونه فرزندانی هستند که خانواده های سخت گیر دارند و یا در خانواده روابط عاطفی بسیار کمرنگ بوده است. معمولا شش ماه تا یک سال طول می کشد تا عوارض تنهازیستی بر فرزندانی که در خانواده های صمیمی و دارای کانون عاطفی زندگی می کردند آشکار شود. فقط کافی است که یک بار بیمار شوند و نیاز به پرستاری داشته باشند در این صورت متوجه می شوند که تنهازیستی چگونه بر زندگی آنها اثر می گذارد.

ابهری در پایان بیان کرد: تنها زیستی فعلا به عنوان یک مسئله اجتماعی مطرح است و هنوز به آسیب هم تبدیل نشده است چه برسد به اینکه بخواهد معضل باشد.

 

کانال تلگرام دکتر مجید ابهری
@drmajidabhari

توئیتر دکتر مجید ابهری :
https://twitter.com/drmajidabhari
سایت رسمی دکتر مجید ابهری :
http://majidabhari.ir

ویدئوهای دکتر مجید ابهری
مصاحبه های تصویری👈🏿
http://www.aparat.com/drmajidabha

شرکت سازنده