menusearch
majidabhari.ir

تغییر الگوی مصرف مواد مخدر و کاهش سن مصرف کنندگان

جستجو
۱۳۹۸/۱۰/۵ پنج شنبه
(2)
(0)
تغییر الگوی مصرف مواد مخدر و کاهش سن مصرف کنندگان
تغییر الگوی مصرف مواد مخدر و کاهش سن مصرف کنندگان

تغییر الگوی مصرف مواد مخدر و کاهش سن مصرف کنندگان 


از آنجا که گسترش اعتیاد و عرضه گسترده مواد مخدر یکی از اهداف اصلی جنگ نرم بوده و در این میان غفلت بعضی از مسئولین و خانواده ها مزید بر علت گردیده است باید توجه نماییم که کاهش سن اعتیاد و رسیدن آن به روایتی به 14 سال و به روایتی دیگر به 17 سال ، یکی از چالش های اساسی  فراروی خانواده های ایرانی میباشد . 
به قول شاعر هر لحظه به شکلی بت عیار بر آمد. 
به علت شناخت این باندها توسط پلیس مبارزه با مواد مخدر آنها هروز شگرد کار خود را عوض کرده و با نام و برند جدید اینگونه مواد را  با عنوان  مواد جدید به بازار عرضه میکنند. 
هرروز موادی با اسم عنوان و شکل جدید و نو به بازار عرضه می شود .درحالیکه همه ی آنها دارای ریشه ی مشترک و آثار ویران گر بدتراز هم دیگر می باشد . یکی از مواد مخدر گیاهی که اخیرا در ایران رشد و گسترش پیدا کرده است گل می باشد .
گل که یکی از مواد مخدر گیاهی برگرفته از گل های شاهدانه و دارای ریشه کانابیس میباشد ،آثاری تقریبا مشابه ماریجوانا،علف و گراس دارد.
اما متاسفانه گل موجود در بازار ایران که در کنار مدارس و بعضی از مراکز آموزشی فروخته شده و گاه نسیه و رایگان به بچها داده میشود ، دارای ریشه مشترک افغانی،آمریکایی بوده و بذر آن بارها و بارها مورد تجدید نظر گیاهشناسان قرار گرفته و اثار ویران گر ان بر مغز غیر قابل جبران میباشد.
گاهی این مواد مخدر با عنوان اینکه حافظه ی انسان را تقویت میکند شب های امتحان به دانش آموزان عرضه میگردد و یا اینکه باعث نشاط و انرژی آنها میشود و صد البته این ادعاها دروغ و پوچ بوده ولی ممکن است در جلسه اول آثاری از نشاط بر انسان داشته باشد اما در صورت تداوم،اعتیاد آن ویرانگر و دارای درمان بسیار مشکلی میباشد .
فرزندان ما نباید این حرفها را باور کنند چراکه هدف اصلی در جامعه امروز جوانان و نوجوانان ایرانی هستند،باید باور کنند که سیگار دروازه  ورود به مواد مخدر و گل همانند بمب اتم بر مغز اثر میگذارد .
عرضه اینگونه مخواد مخدر در فضای مجازی حتی اوردن آن به درب منازل مشتریان یکی دیگر از حقه های مافیای مواد مخدر است . 
والدین باید با تمام قوای فکری و تربیتی مراقب فرزندان خود باشند تصور نکنند چون فرزندشان 12 ، 14 ساله است طرف این مسائل نمی رود درحالی که هدف اصلی دانش آموزان دبستان و دبیرستانی هستند که سرمایه اصلی قاچاق فروشان ، مخصوصا خورده فروشان مافیایی می باشند .
اطلاع رسانی توسط رسانها و شبکه های مجازی به خانواده ها و نوجوانان و جوانان یکی از بهترین راه های پیشگیری است و دیگر الان آن موقع نیست که بگوییم بیان مسئله ممکن است موجب تحریک و آموزش منفی به افراد گردد چراکه کار از کار گذشته و مشکل آنچنان دشوار است که دیگر این تصوارات کهنه نباید در مخیله ما بگنجد .
بذر این ماده مخدر گاهی به دست نوجوانان دیده میشود که رد و بدل میگردد و آنها در باغچه خانه و یا گلدان میکارند ، والدین باید بسیار دقت کنند در رفت و امد فرزندان ، در داد ستد آنها و یا اینکه بگویند ما اینها را برای آزمایش مدرسه میکاریم و کشت میکنیم اصلا نبایند قبول کنند بلکه باید با قدرت در مقابل اینگونه مسائل باستند ، خدا شاهد است که هدف این جانب فقط بیان مطالب و پیشگیری از حادثه ای تلخ برای فرزندان این جامعه است حالا دیگر بسته به نظر خانواده ها ، مدیران و مسئولین است که خود چیکار باید انجام دهند.
یکی از علل گسترش مواد مخدر مخصوصا گل در میان نوجوانان و دانش آموزان دکه های روزنامه فروشی و سیگار فروشی هستند . باتوجه به اینکه این اماکن حق فروش سیگار نخی یا سیگار اساسا در کنار تولیدات مطبوعات و کارهای فرهنگی ندارند ، ولی توجه میکنیم که پیپر(Paper)یعنی کاغذی که گل در آن پیچیده میشود ورقی و دانه ای فروخته میشود همچنین وسایل آسیاب کردن گل به سادگی و با قیمتی ارزان در این دکه ها به فروش میرسد فروش دانه ای سیگار در بعضی از مغازه ها نیز مزید بر علت میباشد .
اولین گام دولت و نهاد های نظارتی باید ممنوع نمودن فروش سیگار در دکه ها و در مغازه ها به شکل دانه ای میباشد و همچنین باید از فروش ابزار تهیه و مصرف گل به شدت در این دکه ها جلوگیری شود آنها به خاطر پول به بچه 10 ساله نیز اینگونه اقلام را میفروشند .

مشاور،روانشناس و آسیب شناس اجتماعی دکتر مجید ابهری

کانال تلگرام دکتر مجید ابهری
@drmajidabhari

توئیتر دکتر مجید ابهری :
https://twitter.com/drmajidabhari
سایت رسمی دکتر مجید ابهری :
http://majidabhari.ir

ویدئوهای دکتر مجید ابهری
مصاحبه های تصویری👈🏿
http://www.aparat.com/drmajidabhar

طراحی توسط سایت ساز یوتاب