menusearch
majidabhari.ir

ترس از بیماری زمینه‌ آلوده شدن افراد به کرونا را افزایش می‌دهد

جستجو
۱۳۹۹/۱/۶ چهارشنبه
(4)
(0)
ترس از بیماری زمینه‌ آلوده شدن افراد به کرونا را افزایش می‌دهد
ترس از بیماری زمینه‌ آلوده شدن افراد به کرونا را افزایش می‌دهد

هنگام بروز آسیب های طبیعی مثل زلزله، سیل و گسترش بیمارهای همه گیر، هر کس باید به اندازه توان علمی، تخصصی و دانش اجتماعی خود اطلاع رسانی را به جامعه پیشه کند.

افراد در دو محور، رسالت اخلاقی و حرفه ای دارند اول خود، خانواده و اطرافیان را با خطر آشنا کرده و روش های پیشگیری را به آنها منتقل می کنند.

ویروس کرونا  از طریق تنفس، عطسه، سرفه، دست دادن، روبوسی، دست زدن به اشیا عمومی و حتی حضور در تجمع ها و أماکن شلوغ به افراد منتقل می شود.

به عنوان یک استاد دانشگاه که ٤٠ سال از عمر خود را در بخش روانشناسی و رفتار شناسی صرف کرده ام از مردم درخواست می کنم با رعایت اصول بهداشتی تا جایی که امکان دارد در خانه بمانند و اگر ناگزیر شدن از خانه بیرون بروند حتما از دستکش، ماسک و مواد ضدعفونی استفاده کنند.  

مردم ترسی نسبت به ویروس کرونا نداشته باشند چراکه با خود قرنطینگی و رعایت اصول بهداشتی می توانیم از ابتلا به این ویروس مرموز جلوگیری کنیم.

اگر مردم در خانه بمانند ظرف ٢٠ روز می توان این ویروس مرگبار را شکست داد در غیر اینصورت تا دوماه آینده مبتلایان به کرونا افزایش می یابد.

از زمانی که ویروس کرونا وارد کشور شد تاکنون ٥٠٠ نفر که دچار وسواس و وحشت بی مورد شده بودند و برای مشاوره به مطب بنده مراجعه کردند، به این افراد گفتم رعایت بهداشت ضروری است اما ترس و افراط بیش از حد باعث کاهش ایمنی بدن شده و فرد نسبت به این ویروس بیش از دیگران مستعد ابتلا به کرونا می شود.

فرهیختگان و متخصصان باید با شبکه های شایع ساز و دروغ پرداز مخصوصا حالا که فضای مجازی به عنوان یکی از اصلی ترین ابزار کسب اطلاع برای بخشی از جامعه شده مقابله کنند.

اطلاع رسانی به جامعه از طریق رسانه ها یا ارتباط چهره به چهره با حفظ ضوابط و معیارهای بهداشتی باید انجام شود.

عده ای با دروغ پردازی و بزرگ نمایی قصد دارند در جامعه ناامنی فکری و اغتشاش روانی ایجادکنند از رفتارشناسی اینگونه افراد که با ماموریت های ویژه در سطح جامعه حرکت می کنند،  خطری همانند ویروس کرونا دارند، بنابراین هر فرد ضمن باور نکردن دروغ ها باید اخبار درست را از منابع موجه و موثق دریافت کند.

به علت ضعف اطلاع رسانی برخی از مردم اعتماد خود را به منابع داخلی از دست داده اند و به شبکه های خارجی و فضای مجازی رو آورده اند و دروغ های دیگران را باور می کنند مثلا چندی پیش یک پیام صوتی در فضای مجازی منتشر شد و فردی خود را متخصص تشخیص ویروس کرونا معرفی کرد که از صحبت هایش می توان پی برد که مدرک دیپلم هم ندارد چه برسد به دکترا این فرد برای تضعیف روحیه هموطنان به اسم یک روستا اشاره کرد و گفت: در آن روستا ٩٥٠ نفر از ساکنان آن بر اثر ابتلا به ویروس کرونا جان خود را از دست داده اند در صورتی که جمعیت روستای نام برده شده ٧٠٠ نفر است.

کشور ما در مقایسه با کشورهای درجه یک نظیر سویس و انگلستان که با کمبود مواد غذایی، ماسک، دستکش، دستمال کاغذی و محلول ضدعفونی مواجه هستند با توجه به جمعیتی که داریم باز هم اقلام مورد نیاز مردم نظیر مواد غذایی و میوه و تره بار به وفور یافت می شود.

علی رغم احتکار لوازم بهداشتی توسط عده ای سودجو باز هم نسبت به کشورهای خارجی ما شرایط بهتری داریم.

 

مشاور،روانشناس و آسیب شناس اجتماعی دکتر مجید ابهری

کانال تلگرام دکتر مجید ابهری
@drmajidabhari

توئیتر دکتر مجید ابهری :
https://twitter.com/drmajidabhari
سایت رسمی دکتر مجید ابهری :
http://majidabhari.ir

ویدئوهای دکتر مجید ابهری
مصاحبه های تصویری👈🏿
http://www.aparat.com/drmajidabhar

telegramtwiteraparat