menusearch
majidabhari.ir

بحران کرونا و خلأ یک نسل در آینده

جستجو
۱۳۹۹/۲/۱۱ پنج شنبه
(1)
(0)
بحران کرونا و خلأ یک نسل در آینده
بحران کرونا و خلأ یک نسل در آینده

بحران کرونا چه تاثیری در ازدواج جوانان گذاشته است؟

جوانان نباید زندگی خود را به خاطر کرونا به تعویق بیندازند. با توجه به گسترش کرونا و فضاسازی های کاذب و بعضا اغراق آمیز در حاشیه این بیماری بسیاری از جوانان دچار تردید و دودلی در تشکیل زندگی شده اند. با توجه به تورم افسار گسیخته که هر ساعت قیمت ها افزایش می یابد، بعید است با حقوق کارمندی، یک جوان بتواند خانه ای برای خود بگیرد؛ از طرفی آینده با توجه به رشد افسار گسیخته قیمت ها موجب نگرانی جوانان شده و بسیاری از آنها در انتخاب همسر و تشکیل زندگی دچار تردید شده اند و ترجیح می دهند به طور مجرد در منزل پدری خود زندگی کنند لذا آسیب های این نوع هم به پسران و هم به دختران بر می گردد و از نگاه رفتارشناسی اجتماعی در 20 سال آینده کشورمان مواجه با خلأ یک نسل خواهد شد.

آیا بحران کرونا می تواند تاثیری در کاش فرزندآوری خانواده ها داشته باشد؟

بسیاری از جوانان که ازدواج کرده اند در مورد فرزندآوری دچار تردید و همراه با اضطراب شده اند چرا که می ترسند فرزند آنها دچار کرونا باشد و در این زمینه اطلاع رسانی شفاف به جوانان و جامعه نشده است و به تاخیر افتادن فرزندآوری اگر بیش از دو سال به طول انجامد، احتمال دارد که زوجین جوان به طور کلی از این امر پشیمان شوند؛ ضمن اینکه در اینجا تورم و گرانی نقش اساسی دارد چرا که بالا رفتن قیمت شیر خشک و وسایل بهداشتی و درمانی از عهده والدین جوان خارج می باشد. متاسفانه موضوع وام ازدواج نیز جنبه رویا و سراب پیدا کرده؛ تازه اگر تحقق یابد، گوشه کوچکی از زندگی جوانان را می تواند بگیرد.

نقش دولت در این زمینه چیست؟

دولت باید با بسته های حمایتی و واقعی به کمک جوانان شتافته و آنان را در تشکیل زندگی و فرزندآوری یاری کند. دولت باید از طریق نهادهای بهداشتی و درمانی اطلاع رسانی کامل در زمینه فرزندآوری داشته باشد تا جوانان به دست آوردن پاسخ سوالات خود بتوانند تصمیم گیری درستی در این زمینه داشته باشند.

مهمترین مشکل جوانان در حال حاضر از نظر شما چیست؟

اساسی ترین و مهمترین مشکل جوانان در حال حاضر تهیه مسکن می باشد که گرانی اجاره بها از توان حتی زن و شوهر شاغل خارج است چه رسد به یک شاغل در خانه.

وضعیت ازدواج در دو ماه اخیر در بحران کرونا نسبت به مدت مشابه سال گذشته چگونه بوده است؟

میزان ازدواج در دو ماه گذشته با توجه به تعطیلات نوروز و بیماری کرونا و مشخص نبودن آینده نسبت به مدت مشابه کاهش چشمگیری داشته است که در این زمینه نیز باید نهادهای متولی چاره سازی کنند.

آیا بحران کرونا با توجه به افزایش اختلافات خانوادگی در قرنطینه می تواند منجر به افزایش طلاق شود؟

اگر اطلاع رسانی و افزایش مهارت در برقراری تفاهم و گفت و گوی میان زوجین صورت نگیرد، عمیق تر شدن اختلافات به طلاق عاطفی و سپس طلاق واقعی منجر خواهد شد که در این زمینه خانواده ها باید دقت لازم را داشته باشند.

بسیاری از خانواده ها مهارت گفت و گو را بلد نیستند، راهکار چیست؟

والدینی که دارای فرزندان جوان و نوجوان می باشند، باید همراه با آموزش و پرورش و مراکز آموزشی مهارت برقراری تفاهم و گفت و گو را به فرزندان خود بیاموزند و به جای دروس کم اهمیت که به درد دنیا و آخرت آنها نمی خورد، مهارت های زندگی را به آنها یاد بدهند.

 

مشاور،روانشناس و آسیب شناس اجتماعی دکتر مجید ابهری

کانال تلگرام دکتر مجید ابهری
@drmajidabhari

توئیتر دکتر مجید ابهری :
https://twitter.com/drmajidabhari
سایت رسمی دکتر مجید ابهری :
http://majidabhari.ir

ویدئوهای دکتر مجید ابهری
مصاحبه های تصویری👈🏿
http://www.aparat.com/drmajidabhar

telegramtwiteraparat