menusearch
majidabhari.ir

با آزار جنسی در محیط کار چگونه برخورد کنیم؟

جستجو
۱۳۹۹/۹/۶ پنج شنبه
(5)
(0)
با آزار جنسی در محیط کار چگونه برخورد کنیم؟
با آزار جنسی در محیط کار چگونه برخورد کنیم؟

آزار سازمانی یعنی مزاحمت برای بانوان در محل کار، مسئله ای جهانی است که به شکل های مختلف آزار کلامی، تلفنی، مکاتبه ای، فیزیکی و جنسی رخ می دهد.

خوشبختانه در کشور ما آزار زنان در محیط کار به سطح قابل توجهی نرسیده است ولی در هر اندازه که باشد نگران کننده و آزاردهنده است، اغلب نتیجه این آزارها جلوگیری خانواده از اشتغال دختران و همسران در بیرون از خانه است.

آزار زنان در محیط کار ابعاد مختلفی دارد اما ازنظر رفتارشناسی اجتماعی کنش یا واکنش خانم ها در این زمینه بسیار مهم است، گاهی بابی اعتنایی یا انتقال موضوع به مافوق می شود ازاین گونه مزاحمت ها پیشگیری کرد، گاهی وقاحت و سماجت فرد از این مرزها عبور می کند در این صورت برای جلوگیری از برخوردهای بعدی باید از طریق مراجع قضایی انتظامی یا بالاترین مرجع سازمانی به این موضوع رسیدگی کرد.

متأسفانه بسیاری از بانوان تصور می کنند اگر این گونه آزار را به همسر یا مردان خانواده اطلاع دهند نشانه نقطه ضعفشان است، اگرچه مردان خانواده در ایجاد این ذهنیت نقش مهمی دارند.

علت این نوع رفتار از سوی مردان در محیط کار نشانه ضعف تربیت خانوادگی، کمرنگ بودن ارزش های اجتماعی، کمبود یا کمرنگ بودن ارزش های دینی و معنوی، بیماری لذت بردن از آزار دیگران (سادیسم) است که فرد بدون توجه به متأهل بودن یا تعهدهای اخلاقی و فرهنگی باعث آزار خانم های همکار می شود.

بعضی بانوان به خاطر ترس از آبروریزی و یا مهم تر از آن قطع حقوق و غرامت براثر اخراج در برابر این رفتارها سکوت می کنند، درحالی که سکوت در برابر این گونه افراد به معنای خیانت به دیگر زنان است، زنان هنگام قرارگرفتن در این موقعیت با توکل به خدا باید بر ترسشان غلبه کنند.

برخی از افراد دچار بیماری روحی و روانی هستند و آزار دیگران موجب آرامش آن ها می شود، اما آنچه اهمیت دارد تقویت تربیت خانوادگی است والدین باید به پسران خود آموزش دهند که زنان دیگر مانند ناموس آن ها هستند و باید از آن ها دفاع کنند همچنین آموزش به بانوان در خصوص نحوه برخورد با این گونه افراد در محل کار نیز می تواند از این مسئله پیشگیری کند.

در محیط کار احترام متقابل و حفظ چارچوب اداری دارای اهمیت است، خانم ها دارای حسی قوی درزمینه تشخیص مزاحمت مردان هستند و می فهمند این مرد قصدش مزاحمت است بنابراین از رفتار صمیمانه با او باید خودداری کنند.

در این میان مدیریت سازمان نقش اساسی در حفظ سلامت سازمانی دارد و باید به خانم ها بگوید اگر هرکسی برایش مزاحمت ایجاد کرد مسئله را به صورت محرمانه بدون اینکه نام خانم مطرح شودبه مدیر سازمان اطلاع دهند تا با فرد خاطی برخورد شود.

مدیر باید نقش پدر در سازمان را داشته باشد و برای کارکنان مجموعه امنیت روانی ایجاد کند، در برخی موارد مدیر مجموعه فردی آزارگر است که در این صورت باید موضوع را بدون ترس به مقام مافوق آن اطلاع بدهند و از این مسئله که اگر بگویم آبروی خودم می رود نترسند.

اگر مدیر یا همکار به هر بهانه ای و به صورت ناملموس فرد را مورد آزار قرار می دهد باید در گام اول مؤدبانه اعتراض کرد برای مثال بگویید «از این که مرد غریبه مرا لمس کند حس بدی پیدا می کنم»، «از شنیدن این حرف ها حالم بد می شود» درنهایت اگر آزارها ادامه دارد فرد باید محیط کار خود را ترک کند و هیچ بهانه ای مانند نیازمند پول بودن نباید زمینه ایجاد آزارهای مختلف به ویژه آزار جنسی را فراهم کند.

تنها راه اصلاح این روند فرهنگ سازی است که باید از طریق رسانه ها، فیلم و تئاتر، آموزش در مدرسه اتفاق بیفتد و به پسر و دختر رفتارهای محیط سازمانی آموزش داده شود، از طرفی تسهیل ازدواج می تواند میزان زیادی از آزارها را کاهش دهد.

در بسیاری موارد این امر بین متأهلان اتفاق می افتد چراکه مرد یا دختر احساس می کند طرف مقابل متأهل است و مسئله پنهان خواهد ماند، اغلب زنان اگر به همسران خود موضوع را اطلاع دهند دیگر اجازه خروج از منزل را نیز ندارند درحالی که نحوه صحیح با موضوع و تأیید اینکه زنان قربانی شدن می تواند حجم زیادی از مزاحمت ها را کاهش دهد که این امر نیز نیاز به فرهنگ سازی و آموزش سازمانی دارد.

 

مشاور،روانشناس و آسیب شناس اجتماعی دکتر مجید ابهری

کانال تلگرام دکتر مجید ابهری
@drmajidabhari

توئیتر دکتر مجید ابهری :
https://twitter.com/drmajidabhari
سایت رسمی دکتر مجید ابهری :
http://majidabhari.ir

ویدئوهای دکتر مجید ابهری
مصاحبه های تصویری👈🏿
http://www.aparat.com/drmajidabhar

telegramtwiteraparat