menusearch
majidabhari.ir

اینجا مردم خنده را فراموش کرده اند / کم توجهی نهادها فرهنگی و چهره ها به روان ناآرام جامعه

جستجو
۱۳۹۹/۴/۸ یکشنبه
(2)
(0)
اینجا مردم خنده را فراموش کرده اند / کم توجهی نهادها فرهنگی و چهره ها به روان ناآرام جامعه
اینجا مردم خنده را فراموش کرده اند / کم توجهی نهادها فرهنگی و چهره ها به روان ناآرام جامعه

در هنگامه بروز مشکلات چه از نظر رویدادهای طبیعی و چه از نظر حوادث انسانی مردم یک کشور چاره ای جز اتحاد و همدلی با یکدیگر ندارند. در غیراینصورت دشواری های بالای طبیعی و حوادث انسانی به صورت مضاعف خود نمایی خواهند نمود.

در موضوع کرونا این بیماری همه گیر اختصاص به کشور ما نداشت و حتی پیشرفته ترین کشورهای جهان از نظر اقتصادی و فناوری در چنگال کووید-19 گرفتار شدند. آمریکا به عنوان یکی از قدرت های اصلی جهان آمار بیشترین مبتلایان و مرگ و میر را به خود اختصاص داده است. گویی این سرباز نامرئی خداوند در جایگاهی است که نه قدرت نظامی، نه وضعیت صنعتی و نه توانایی اقتصادی جلودار آن نیست. کشور ما نیز از این قاعده مستثنی نبود. اما مردم ما که در جنگ تحمیلی 8 ساله در بلایای طبیعی مثل سیل، زلزله و آتش سوزی های منابع طبیعی آزمون همدلی و وحدت را به خود و جهانیان پس داده اند اینبار نیز علیرغم مشکلات اقتصادی و با توجه به این که 80درصد از جمعیت زیر خط فقر قرار دارند، آبرومندانه سختی ها را تحمل کردند و از سفره خویش نیازمندان را نیز بهره ور ساختند.

در اکثریت کشورها، دولت ها با مساعدت های مالی وکمک ها کالاهای اساسی اجازه ندادند که مردم این بیماری دشوار را با فقر تحمل کنند. دولت ما فقط یک میلیون تومان آنهم به صورت وام به مردم داد که فقط خرج چند روز می شد. اگر نبود کمک های مومنانه و بسته های مرتبط با آن از سوی مردم و مساجد نیازمندان تکلیف دشواری در پیش رو داشتند.

توقع این بود سلبریتی ها و چهره های محبوب با برگزاری برنامه های شاد، کمی در روحیه مردم تنوع ایجاد می کردند. فیلم ها و نمایش های شاد از تلویزیون و رسانه ها می توانست و می تواند روحیه خسته و غمزده مردم را کمی آرام کند بعضی از خواننده ها بسیار انسانی و جوانمردانه در سالن های خالی به صورت آنلاین کنسرت اجرا کردند. ای کاش چهره های سلبریتی که برای کودکان آفریقایی و گرسنگان سودانی یقه پاره می کنند. برای هموطنان خود قدمی بر می داشتند. صد البته که هنوز دیر نشده است.

 

 

مشاور،روانشناس و آسیب شناس اجتماعی دکتر مجید ابهری

کانال تلگرام دکتر مجید ابهری
@drmajidabhari

توئیتر دکتر مجید ابهری :
https://twitter.com/drmajidabhari
سایت رسمی دکتر مجید ابهری :
http://majidabhari.ir

ویدئوهای دکتر مجید ابهری
مصاحبه های تصویری👈🏿
http://www.aparat.com/drmajidabhar

telegramtwiteraparat